Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXXIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 251 - 260 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Ina 14.10.2011 08:47

pěstování růží

Dobrý den, ráda bych založila \"růžový\ " záhon a prosila bych o radu, jaké růže vysadit - zahradu máme v n.v. 500m, slunce svítí na záhon od poledne do západu, záhon je u tyčkového plotu, který částečně odpolední svit zastiňuje.Zimy zde bývají již dost drsné-jsme na začátku Vysočiny. Půjdou mi zde vůbec nějaké růže? Děkuji za odpověď

Jiří Žlebčík 18.10.2011 14:13

Re: pěstování růží

Podmínky jsou celkem drsné. Nejde jen o tu nadmořskou výšku, ale také o zastínění. Ve stínu růže málo kvetou , vytahují se do výšky a pak spíš zmrznou. Nešlo by sázet jinam? Jde o to najít optimální mikroklima. Nevhodný je stín, silné větry, místo kam padá sníh ze střechy. Podívejte se po okolí, co tam ze záhonových růží roste. Rostliny bych sázel trochu dál od sebe, na předzimní ochranu navážel kompost, neodkopával ze stran zem. Sázel bych experimentálně zejména růže mnohokvěté; tedy ze skupin polyantek, polyatahybridů a floribund. Nezkoušel bych ty, které jsou ve sloupci Poznámka označeny zkratkou R. Dále zvažte, zda růže musí být nutně v záhoně. Určitě by se lépe dařily volně vysazené botanické růže a z nich vyšlechtěné odrůdy. Tedy od Rosa rugosa třeba odrůdy Blanka, Dagmar Hastrup, Jabloňový Květ; od Rosa gallica růže Rosa gallica Versicolor, Belle Isis, Cardinal Richelieu nebo od růže bílé odrůdy Rosa x alba Suaveolens, Königin von Dänemark. Keře by vypadaly nejlépe solitérně umístěné na před větry chráněném místě; mnohé odnožují.

Jana 13.10.2011 15:21

Popínavé růže

Dobrý den, prosím o radu, jakou růži zakoupit k mému loubí. Již 3 roky růžičky vyhazuji - zřejmě jsem nezakoupila ty správné. Buď měly listy celé léto černé, nebo byly plné mšic i přes postřiky a nebo mi vylezli jakési plané růže.
Ctěla bych do čtvrtice opravdu růže nějaké odolné vůči chorobám a vymrznutí, skvrnitosti listů apod. Slyšela jsem o takových růžích jako jsou -Amádeus, Laguna a nebo Aloha: Chtěla bych znát Váš názor a nebo doporučit nějaké od Vás nenáročné růžičky. Moc děkuji Jana

Jiří Žlebčík 17.10.2011 07:12

Re: Popínavé růže

Z uvedených potíží s pnoucími růžemi se dá správným výběrem odrůd ovlivnit černá skvrnitost listů, což je houbová choroba, a mrazuvzdornost. Pokud jde o mšice, když přijde jejich čas , napadají růže bez rozdílu a na větší ploše pomohou jen postřiky (Pirimor). Planá růže byla prorůstající podnož. Je nutno vystřihnout nebo lépe odtrhnout už v zemi. Za osvědčené, velmi mrazuvzdorné a i nadprůměrně v listu zdravé považuju růže: New Dawn, Ludvík Večeřa, Rudolfína, Alchymist, Ilse Krohn Superior. Podívejte se na ně.

linda harwot 11.10.2011 13:01

růže jako solitér v trávníku?

Dobrý den, prosím o radu:
Do trávníku před terasu bych ráda vysadila větší růži jako solitér, velikost okolo 160 cm (nebo větší), pěkný (převisající?) tvar keře (půda i oslunění jsou ok).
Vysněné vlastnosti (podle pořadí důležitosti): zdravá a nenáročná, opakovaně kvetoucí, čím vonnější, tím líp, barevně spíše v růžovém spektru, pokud možno květy odolné počasí.
Nepotřebuji žádnou výjimečnou extra růži, klidně ať je v každé druhé zahrádce (pokud tedy vůbec takový klenot a zázrak existuje :)
předem děkuji!!

Jiří Žlebčík 12.10.2011 07:31

Re: růže jako solitér v trávníku?

Budeme vybírat z nenáročných sadových růží nebo zvláště vzrůstných čajohybridů. Podívejte se z růžových na odrůdy: Koré, Märchenland, Helenka, Průhonice, Gertrude Jekyll, Queen Elizabeth, Pink Grootendorst. Kvalitní žlutá růže je Lichtkönigin Lucia, světle oranžová Postillion, červená Roter Korsar.

Věra Doušová 8.10.2011 10:28

Růže Frederyk Chopin

Krásné sobotní ráno, pane doktore, dovoluji si požádat Vás o radu. Občas posílám foto mých růžiček na HelpMeFind. Nedávno jsem tam poslala fotografii Frederyka Chopina, která letos velmi pěkně kvetla. Obratem se mi však ozvali pěstitelé z Polska, že moje růže není FCH, protože je jinak vybarvená. Foto jsem tedy stáhla, nechtěla jsem se dohadovat s pěstiteli ze země původu této růžičky-je pravda, že všechny fotografie ukazují růži spíše bíložlutou, než tu, která je na Vašem webu a u mně na zahrádce / koupila jsem ji před dvěma léty u fy Starkl/. Ta má opravdu jinou barvu. Můžete mi poradit, jak to tím Frederykem vlastně je ? Děkuji předem.

Jiří Žlebčík 11.10.2011 10:18

Re: Růže Frederyk Chopin

Moc děkuju. Růže Frederyk Chopin, která se u nás občas vyskytuje, mi byla sytě oranžovou barvou podezřelá, leč chyběly důkazy. Informace z Polska tedy konečně potvrzuje, že je nepravá. Ví někdo o jakou odrůdu jde? Opravíme při příští aktualizaci.

Věra Šulcová 2.10.2011 10:20

pnoucí růže

Proxím o radu. Chtěla vysadit pnoucí růže na konstrukci okolo plotu. Bohužel těsně kolem plotu je v hloubce cca 30 cm umístěna drenážní trubka. Chtěla jsem zeminu na toto místo navýšit, aby růže do drenáže neprorůstali. Můžete mi poradit jak hluboké kořeny může pnoucí růže cca 2 m vysoká mít? Děkuji za radu.

Jiří Žlebčík 8.10.2011 14:43

Re: pnoucí růže

Situace se dá na dálku těžko posoudit, ale růže vydrží mnoho. Snažil bych se trubku v první řadě minout. Růže se dá vysadit třeba i půl metru daleko od plotu a výhony přivázat. Jako všechny rostliny, jdou růže za sluncem. Pokud jsou tedy růže severně od plotu, najdou si ho samy. Odhadl bych, že pnoucí růži stačí asi 40 cm země; ovšem kvalitní. Při navezení půdy by byl dobrý obrubník, jinak hrozí sucho (voda steče).

Lenka 13.9.2011 22:28

Odolné odrůdy

Dobrý den, prosím o radu na nějaké odolné růže, chtěla bych si založit nový záhon, už pár růží mám (např. Hiroshima Spirit), ale hodně mívají černou skvrnitost. Líbí se mi např. Romance, Esprit, Interama, Nostalgie, Woburn Abbey. Jsme cca 300 m n.m., dost jílovitá půda. Kterou odrůdu byste mi doporučil? Moc děkuji předem za odpověď, a taky za Vaše skvělé, přehledné stránky. Hezký den, Lenka

Jiří Žlebčík 20.9.2011 05:04

Re: Odolné odrůdy

Růže Hiroshima Spirit je krásná, ale opravdu celkem choulostivá. Nadmořská výška 300 metrů není žádná extrémní poloha, bude se tam dařit naprostá většina odrůd a také ony vyjmenované. Z růží mnoha lety pěstování prověřených bych doporučil za bílé odrůdu Mount Shasta, žluté Landora, oranžové Janina, růžové, Carina, červené Lidka, dvoubarevné Kronenbourg. Všechny patří do skupiny čajohybridů; mají tedy velké květy.

Zuzana 10.9.2011 19:24

Popinave ruze

Dobry den.
Nejprve bych Vam velmi rada podekovala za skvele stranky!
A take mam dotaz k popinavym ruzim na zed domu, zvlaste k tem hodne vysokym. Vsude ctu, ze k podporeni druheho kveteni je nutno kvety z 1.floru odstranovat. Ale jak to dokazat u ruze, ktera ma na stene domu treba rozmery 4x4m? Samozrejme vim o tzv.samocistici schopnosti nekt. ruzi, ale vetsinou preci neopadavaji cele kvety , jen okvetni platky a sipek zustava... Popinavou ruzi jsem jeste na dome nemela a docela se ji i bojim poridit, abych kvuli druhemu floru nemusela lezt po zebriku s nuzkami. A tak prosim o radu.
Omlouvam se za interpunkci, nejdou mi docasne hacky,carky.
A predem moc dekuji za odpoved.
Zuzana

Jiří Žlebčík 20.9.2011 05:03

Re: Popinave ruze

Tu údržbu je třeba brát s nadhledem. Pnoucí růže se dají dost přesně rozdělit na dvě skupiny. Jen jednou kvetoucí (červen, červenec, v oddílu Poznámka zkratka J) se ani odstraněním celých květenství k dalšímu květu nepřinutí. Ty, co kvetou opakovaně, se prostě dají řezat, kam člověk bez úrazu dosáhne. Je jasné, že není možné stále šplhat do velké výšky. Pokud se dělá základní předjarní prosvětlovací a zmlazovací řez, berou se u země celé staré výhony. Tedy se nebojte a sázejte.

Petra Zavadilová 19.8.2011 22:26

Růže Gruss an Heidelberg

Dobrý den,
u Starkla jsem si objednala popínavou růži Gruss an Heidelberg, protože jsem chtěla mít zdravou, silnou a krásnou červenou popínavku na plotě u vchodové branky, ale na Vašich stránkách u ní máte v poznámkách, že často trpí černou skvrnitostí a padlím, proto se chci zeptat, jestli je opravdu nějak náchylná, bydlíme na Vysočině a tak se bojím, aby se jí zde dařilo a byla zdravá. Předem Vám moc děkuji za radu, Petra Z.

Jiří Žlebčík 5.9.2011 23:54

Re: Růže Gruss an Heidelberg

To, že jsem vícekrát zastihl růži nemocnou ještě neznamená, že tomu tak musí být na každém místě a v každém roce. Trochu bych se obával o to, aby odrůda Gruss an Heidelberg dosáhla na Vysočině očekávané výšky, ale vše závisí na místním klimatu. Uvidíte.

Jana H. 24.6.2011 20:35

Růže Ametyst

Zdravím, právě jsem objevila jednu úžasnou růžičku u Vás na stránkách - nemáte náhodou informace, kde se dá sehnat? Děkuji předem za odpověď.

Jiří Žlebčík 28.6.2011 04:30

Re: Růže Ametyst

Ametyst je pěkná růže, ale spíše méně rostoucí a choulostivější z hlediska namrzání; vyžaduje tedy pozornou péči. Tato naše odrůda se pěstuje poměrně často ve školkách; zkuste Kunratice nebo Sobotku (kontakty ve vysvětlivkách, místa focení).

milovnice růží 10.6.2011 19:02

chvála růže Rosarium Uetersen

Tuto růži zbožňuji,každý rok dvakrát mohutně kvete a obdivuje ji každý kolemjdoucí.Vypěst ovala jsem si ji sama z pouhého proutku a je nádherná vyrostla do výšky dva metra a do šíře tři metry.Všem ji doporučuji je nenáročná.Teď mám pouze problém jak ji podepřít poněvadž roste rychle a konce jejích větví jsou pružné a prohýbají se pod trsy květů.Může mi někdo poradit kdo by vyrobil ůčelnou a vkusnou podpěru? Děkuji Vladimíra

Jiří Žlebčík 10.6.2011 22:23

Re: chvála růže Rosarium Uetersen

Růže Rosarium Uetersen je opravdu velice krásná, spolehlivá a také vzrůstná. Nejsnadnější konstrukcí jsou asi tři dlouhé tyče; nahoře svázané. Promyšleně se mi jeví i tyče kolmo do kruhu umístěné (občas spojované). V zadní části se pak asi dvě vynechají. Tudy se dá dobře proniknout dovnitř při řezu i vyvazování. Pokud to místo dovolí, dá se jako pnoucí vysoko vyvazovat k obvyklé opoře nebo udělat bránu. Barva konstrukce by měla být nevtíravá. Tedy světle šedá, světle hnědá, světle zelená, bílá. Na slunci se nesmí moc přehřívat.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>