Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XCIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 251 - 260 z 307. Celkem 307 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Petra Zavadilová 19.8.2011 22:26

Růže Gruss an Heidelberg

Dobrý den,
u Starkla jsem si objednala popínavou růži Gruss an Heidelberg, protože jsem chtěla mít zdravou, silnou a krásnou červenou popínavku na plotě u vchodové branky, ale na Vašich stránkách u ní máte v poznámkách, že často trpí černou skvrnitostí a padlím, proto se chci zeptat, jestli je opravdu nějak náchylná, bydlíme na Vysočině a tak se bojím, aby se jí zde dařilo a byla zdravá. Předem Vám moc děkuji za radu, Petra Z.

Jiří Žlebčík 5.9.2011 23:54

Re: Růže Gruss an Heidelberg

To, že jsem vícekrát zastihl růži nemocnou ještě neznamená, že tomu tak musí být na každém místě a v každém roce. Trochu bych se obával o to, aby odrůda Gruss an Heidelberg dosáhla na Vysočině očekávané výšky, ale vše závisí na místním klimatu. Uvidíte.

Jana H. 24.6.2011 20:35

Růže Ametyst

Zdravím, právě jsem objevila jednu úžasnou růžičku u Vás na stránkách - nemáte náhodou informace, kde se dá sehnat? Děkuji předem za odpověď.

Jiří Žlebčík 28.6.2011 04:30

Re: Růže Ametyst

Ametyst je pěkná růže, ale spíše méně rostoucí a choulostivější z hlediska namrzání; vyžaduje tedy pozornou péči. Tato naše odrůda se pěstuje poměrně často ve školkách; zkuste Kunratice nebo Sobotku (kontakty ve vysvětlivkách, místa focení).

milovnice růží 10.6.2011 19:02

chvála růže Rosarium Uetersen

Tuto růži zbožňuji,každý rok dvakrát mohutně kvete a obdivuje ji každý kolemjdoucí.Vypěst ovala jsem si ji sama z pouhého proutku a je nádherná vyrostla do výšky dva metra a do šíře tři metry.Všem ji doporučuji je nenáročná.Teď mám pouze problém jak ji podepřít poněvadž roste rychle a konce jejích větví jsou pružné a prohýbají se pod trsy květů.Může mi někdo poradit kdo by vyrobil ůčelnou a vkusnou podpěru? Děkuji Vladimíra

Jiří Žlebčík 10.6.2011 22:23

Re: chvála růže Rosarium Uetersen

Růže Rosarium Uetersen je opravdu velice krásná, spolehlivá a také vzrůstná. Nejsnadnější konstrukcí jsou asi tři dlouhé tyče; nahoře svázané. Promyšleně se mi jeví i tyče kolmo do kruhu umístěné (občas spojované). V zadní části se pak asi dvě vynechají. Tudy se dá dobře proniknout dovnitř při řezu i vyvazování. Pokud to místo dovolí, dá se jako pnoucí vysoko vyvazovat k obvyklé opoře nebo udělat bránu. Barva konstrukce by měla být nevtíravá. Tedy světle šedá, světle hnědá, světle zelená, bílá. Na slunci se nesmí moc přehřívat.

Iveta 8.6.2011 15:57

Dvojbarevná Austinka

Dobrý den, mám druhým rokem austinku Winchester Cathedral, vedle větví s bílými květy nese větve se sytě růžovými, jako mateřská Mary Rose, tvar květů je anglický.
Koupena v Hornbachu, je možné, že jde o nějaký nepovedený řízkovanec? Kvete dvoubarevně od počátku, můžu tomu nějak zabránit nebo mi nezbývá než pořídit jiný exemplář, popř. nějak nařízkovat tu moji...Děkuji za odpověď i za váš web se skvělými informacemi, Iveta

Jiří Žlebčík 10.6.2011 22:30

Re: Dvojbarevná Austinka

Odrůdy růži vzniklé jako mutace se občas vracejí na části květu, na celém květu nebo i na celé větvi k původní růži. Nepatřičnou část je třeba odstranit; a to třeba i opakovaně.

Katka 3.6.2011 21:25

A Shropshire Lad

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda tato růže opakuje kvetení.Děkuji

Jiří Žlebčík 7.6.2011 05:44

Re: A Shropshire Lad

Růže A Shropshire Lad kvetení opakuje.

Maja 31.5.2011 05:32

Plot z růží

Dobrý den,
chtěla bych udělat plot z botanických a částečně i historických plnokvětých růží. Jaká by byla vhodná vzdálenost mezi jednotlivými keři? Chtěla bych, aby byl plot neprostupný, ale co jsem se dívala na vaše fotografie, tak mi připadá, že zrovna botanické r. mohou jít i do šířky několika metrů.Tak nevím:-) Původně jsem myslela 50-80cm, ale to je asi málo že?
Předem děkuji za odpověď. MM

Jiří Žlebčík 2.6.2011 18:25

Re: Plot z růží

Růže se pro živé ploty moc nehodí; zvláště ne pro ty přísněji tvarované. Sadové a botanické růže jsou opravdu o hodně širší než potřebujete. Některé druhy tvoří navíc podzemní výběžky nebo jsou dole málo rozvětvené; tedy průhledné. Možná by bylo řešením vysadit pnoucí růže s dlouhými tenkými výhony. Ty by se však musely vyvazovat k opoře. To už je jiná záležitost a o dost nákladnější, než výsadba živého plotu.

Ingrišová 7.5.2011 19:57

Postřik růží

Prosím o radu jakým přípravkem je možné ošetřit růži při napadení pilatěnkou. Děkuji

Jiří Žlebčík 7.5.2011 21:53

Re: Postřik růží

Ochrana je obtížná a nejistá, většinou je na ni pozdě. Pokud jsou listy svinovány každoročně, doporučuje se postříkat hned po vyrašení listů a po 14 dnech opakovat. Je potřeba zasáhnout hlavně rub listů. Proti tomuto škůdci není teď žádný přípravek registrován. Doporučil bych to, co se používá proti pilatkám na jabloních a švestkách. Nyní jsou dostupné přípravky Calypso, Reldan, Zolone.

Míša Křížová 17.4.2011 17:36

David Austin a Rosen Tantau.

Dobrý den. Již několikátým rokem se snažím zvelebit naší větší zahradu na kvetoucí záhonky. Nyní jsem si připravila záhon pouze pro růže a vyhlédla jsem si-pouze-přes inter.stránky u Pelcových výše jmenované růže.Sama mám jednu Charlotte a ačkoliv nejsem velký znalec,co se týče péče, celkem pěkně kvete, i když jsem si představovala výšku trochu větší. Jakou péči obnáší takový záhon pouze z těchto růží a také jestli je vhodné si je řízkováním pouze pro svoji zahradu namnožit.Bude rostlinka-řízkovan ec totožná s původní očkovanou?Za odpověď děkuji, M.Křížová

Jiří Žlebčík 20.4.2011 18:18

Re: David Austin a Rosen Tantau.

Růžová školka v Sobotce pěstuje licenčně některé odrůdy šlechtitelských firem David Austin a Rosen Tantau. Růže Charlotte je pak odrůda od Austina. Anglické růže se většinou do plné krásy a také velikosti rostlin dostávají po výsadbě později, než jsme zvyklí. Z hlediska péče ovšem nemají zvláštních nároků. Možnost pěstovat růže z řízkování; tedy jako pravokořenné se velmi liší podle odrůd. Je to široká problematika. Pro domácí množení považuji za nejdůležitější včasný odběr řízků již v červnu ve stádiu vybarveného poupěte. Později v létě bývají růže často (třeba i skrytě) napadeny černou skvrnitostí a pak nezakoření. Druhou věcí, která nejčastěji způsobuje neúspěch, je to, že pěstitel řízkovance řádně nedopěstuje. Je tedy potřeba získat na zvláštním záhoně silné sazenice a ty vysadit na trvalé místo o 5 cm hlouběji tak, jak to děláme u růží očkovaných. Některé řízkované růže už úspěšně pěstuji přes 20 let, ovšem nové odrůdy nemam z tohoto hlediska dostatečně prověřené. Věnujte ve sloupci poznámka pozornost zkratce Z. Řízkovanec se může od očkované růže lišit intenzitou růstu, vývojem kořenů, intenzitou kvetení; v žádném případě se však nemůže změnit třeba barva květu.

Jakub 11.4.2011 22:10

Licence růží

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s licencemi růží. Jde konkrétně o to, zda se někde dá sehnat množitelský materiál, nebo zda si lze držet vlastní matečnice a odebírat potřebný materiál. Samozřejmě uvítám každé informace. Předen děkuji za Vaše odpovědi. J. N.

Jiří Žlebčík 13.4.2011 20:49

Re: Licence růží

Licenčním množením růží se u nás zabývají při dodržování přísných pravidel: Růžové a okrasné školky, Miloslav Šíp, Skaličany 4, 388 01 Blatná, sipruze.wz.cz; Růžové školky, Luboš a Michaela Pelcovi, Březenská 3, 86507 43 Sobotka, ruze.unas.cz.

Hendrychová 1.4.2011 10:44

výběr sadové růže

Poraďte prosím, s výběrem sadové růže do 500 m n.m.. Představuji si ji jako velký kompaktní samonosný keř, cca 150 cm, pokud možno remontující, plný nebo poloplný květ (ne bílý a žlutý) nemusí vonět.
Mám Rosarium Uetersen, ale každoročně letorosty zmrznou, čímž se mi nedaří vypěstovat keř. Předem děkuji za odpověď. Hendrychová

Jiří Žlebčík 4.4.2011 19:19

Re: výběr sadové růže

V této nadmořské výšce hodně záleží na výběru místa, které by nemělo být vystaveno větrům. Vlastně všechny uvedené podmínky splňuje česká, velmi otužilá, růžově kvetoucí sadová růže Milevsko; má vzrůst spíše bochníkovitý, pevně rostoucí výhony, občas i opakuje květ.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>