Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXXVI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 51 - 60 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

E.Škodová 3.3.2018 01:03

Messire Delbard

Dobrý den. Ještě k dotazu čím nahradit pnoucí růže Messire Delbard. Za jakékoliv odpovědi předem děkuji. Tyto růže jsem pěstovala 10 let, pak mně je zničilo padlí a nikde jsem je již nesehnala. Na jaře jsem je vždy ostříhala asi 75cm od země, prosvětlila a vzrostlé výhony přivazovala k dřevěné mříži na stěně domu. Lze takto jednoduše pěstovat i nějaké další pnoucí růže, které by kvetly na celých výhonech až do pozdního podzimu? Třeba Amadeus?

Jiří Žlebčík 16.3.2018 14:15

Re: Messire Delbard

Můžete vyzkoušet různé moderní remontující odrůdy. Výsledek vidím jako nejistý; hodně závisí na podnebí, počasí v daném roce, zálivce, stáří růže, hnojení, hloubce půdy, namrznutí, napadení skvrnitostí kůry.

E.Škodová 2.3.2018 15:48

Messire Delbard

Dobrý den. Měli jsme růže Messire Delbard, které kvetly nepřetržitě od konce května až do mrazů, po celé délce výhonů. Co místo nich? Které růže kvetou také tak?Uvažovala jsem třeba o Rosalium Uetersen. Santany se neosvědčily, kvetou jen jednou v červnu, pak jen vyjímečně, a to pouze na konci výhonů.

Jiří Žlebčík 16.3.2018 14:11

Re: Messire Delbard

Tak radikální řez u pnoucích růží se nedělá, protože rostlina pak spotřebuje mnoho sil, než se dostane do patřičné výšky.

Zoja Javůrková 3.1.2018 18:32

Rosa Dove (Dendrologie)

Přeji dobrý večer, pane doktore, mohlo se stát, že růže označená jako Dove (AUSdove 1984) rostoucí v Dendrologické zahradě těsně vedle Kir Royal v sektoru sadových růží je ve skutečnosti Jude the Obscure nebo jiná podobná (Pat Austin)? Díky za odpověď.

Jiří Žlebčík 11.1.2018 08:20

Re: Rosa Dove (Dendrologie)

Záměna je docela možná, růže tam jsou natěsno vedle sebe, je třeba projít v době kvetení.

Marie 30.12.2017 00:51

Prodejci (otázka na Scented Memory)

Tuto růži jsem viděla v rozáriu v Hradci a velmi se mi líbí, nicméně nepodařilo se mi ji u nás sehnat. Je nějaké zahradnictví, které by ji mělo v nabídce?

Jiří Žlebčík 10.1.2018 12:55

Re: Prodejci

Také jsem pátral marně, před časem byla asi růže v řetězci Bauhaus.

Monika 25.12.2017 00:30

kde koupím

Tuto růži mám doma. Koupila jsem jí už před 8 roky přes Německý inter. obchod . Je mnohem vyšší než 230 cm a při dobré podpoře a stanovišti je vysoká jako letitá broskvoň. U zdi tak bujná není. Jednotlivé květy voní jemně a nenápadně, ale celý keř voní nádherně a celkem silně v tom množství květů. První kvetení je silné .Druhé kvetení je slabší na počet květů. Květy vydrží pouhý den hlavně ,když je hodně teplo ,ale je jich tolik, že to nevadí. Do vázy se nehodí .

Jiří Žlebčík 27.12.2017 07:13

Re: kde koupím

Stává se poměrně často, že růže v optimálních podmínkách a za okolnosti, že po několik let nenastanou kritické zimy, dosáhne výšky až dvojnásobné než obvykle. Pochopitelně se s tím ovšem nedá počítat a seriózních popisech se raději uvádí nižší výška, aby pěstitel nebyl zklamán.

Lundová 21.11.2017 13:21

odrůdy růží

Obracím se na Vás s prosbou o odborné zhodnocení těchto nabízených velkokvětých růží v naší školce. Jedná se o Big White, Valentina, Atacama, Hary Wheatcroft a Innova.Jedná se o něco k nám dováženého? Přeji Vám hodně zdraví do příštích let a děkuji za Vaše vysoce profesionálně odborné odpovědi znalce.Lundová

Jiří Žlebčík 30.11.2017 13:17

Re: odrůdy růží

Růží je mnoho, mnoho je i nesprávných názvů, názvů zkrácených; různě zkomolených. Uplatňuje se lidová tvorba. Někdy člověka jen náhodou po čase napadne, o co vlastně jde. Ze jmenovaných růží je situace jasná u Hary Wheatcroft. Odrůda Harry Wheatcroft je synonymem pro růži Caribia. Velkokvětý čajohybrid je růže Valentina Casucci (Meilland, Francie, 2000). Červený s hustě plným květem, voní, výška 120. Spíše ovšem jde zde o růži Valencia (1989); fotografie z Rosic patří patrně jiné odrůdě. Existuje růže Big White Fairy (Fabjan, Slovinsko, 2011), ale to je polyantka; mutace známé The Fairy. Květ je bílý, poupě narůžovělé. O zbývajících dvou odrůdách se mi nepodařilo nic zjistit. Chtělo by to vědět šlechtitele, nebo odkud byly růže získány.

Reisová 21.10.2017 02:44

Pnoucí červené růže

Jaké pnoucí červené růže použít ke vchodu do domu z obou stran vstupu, aby hodně a dlouho kvetly, případně ještě voněly?
Mám tam vysazenou 2x Sympathii zakoupenou v Kunraticích, ale kvetla pouze jednou. Nyní mám připravenou 2x Amádeus zakoupenou v Kamenných Žehrovicích, ale nevím, jestli pokvete dvakrát. Jenom doufám, že se budou doplňovat - nevím.
Dále ještě uvažuji o Don Juan, která trochu voní, ale nevím, kdy a jak dlouho kvete a zda remontuje.
Poraďte, jaké vhodné pnoucí růže vysadit vedle dveří, aby co nejdéle kvetly a zdobily vchod.
Je to západní strana domu, celkem chráněné místo.

Jiří Žlebčík 25.10.2017 08:26

Re: Pnoucí červené růže

Překvapuje mne, že růže Sympathie neopakuje kvetení. Je to už léty prověřená odrůda. Druhé kvetení není nikdy tak bohaté jako to první, ale jednotlivé květy se objevují u ní i nyní. Růže Amadeus je novější, také kvalitní. Odrůdu Don Juan jsem nikdy neviděl pořádně narostlou, u nás dost namrzá. Kvalitně červených pnoucích remontujících růží zase tak mnoho není a nevoní. Ještě bych doporučoval odr. Santana a Eva. Západní orientace je pro růže vhodná.

Vladimír Janošek 29.9.2017 22:19

Morning Sun® a Cherry Girl ®

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,mám objednané růže odrůdy Morning Sun® a Cherry Girl ®.Víte něco o těchto odrůdách.Letos to budu na podzim sadit,můžu dát do jamek rohovinu nebo je to zbytečný,co byste mě doporučil.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Vladimír Janošek

Jiří Žlebčík 5.10.2017 07:58

Re: Morning Sun® a Cherry Girl ®

Situace je poněkud složitá. Růže vyšlechtil v Německu Kordes. Morning Sun je synonymen růže Morgensonne; více zde ruze.wi.cz/cs/morgensonne.html
V roce 1998 vyšlechtil ovšem Kordes růži Morgensonne 88; jde o růži pnoucí, světle žlutou, remontující, výška do třech metrů.
Cherry Girl je floribunda tmavě růžově červená, získala ADR a u nás ji prodával Chládek. Aby to nebylo tak snadné, pod stejným názvem dal na trh Kordes v roce 2002 růžový čajohybrid, ale tato je růže spíše skleníková. Obecně jsou žluté pnoucí růže choulostivější na zmrzání, ale záleží na místě. Při výsadbě se růže zpravidla nehnojí, pokud není půda vysloveně neúrodná.

Iveta Sukdolová 20.8.2017 17:53

Leverkusen (otázka na Leverkusen)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné tuto růži někde koupit.
Děkuji mnohokrát za odpověď.
S pozdravem Iveta Sukdolová

Jiří Žlebčík 29.8.2017 05:59

Re: Leverkusen

Odrůda je stále dost pěstovaná, ale málo množená. Zkuste:
www.ruzepelcovi.cz/O-nas.aspx

Lenka Štěpánová 7.8.2017 14:54

Vzájemná snášenlivost odrůd

Dobrý den. Pěstuji 16 růží FG a ČH v jedné řadě, za stejných podmínek. Jen dvě z nich se od sebe vzdalují rok od roku více a více. Odumřely jim výhony sousedící a nové narůstají dál a dál a výrazně šikmo od sebe a utiskují své sousedky. Už vytvořily téměř metrovou mezeru. Existuje něco jako vzájemná nesnášenlivost některých odrůd, nebo je to čistě náhoda? Je to Eminence a Caramba. Nebo by mohlo jít o jinou příčinu, řešitelnou např. vykopáním a nahrazením jedné z nich či obou? Děkuji za radu.

Jiří Žlebčík 11.8.2017 06:45

Re: Vzájemná snášenlivost odrůd

Nikde jsem neviděl nějakou zjevnou nesnášenlivost mezi odrůdami růží. Ba; ani jsem o tom nečetl. Také vzrůstem se mi zdají uvedené růže k sobě přiměřené. Důvodem by snad mohlo být něco v půdě mezi nimi. Možná tedy opravdu (pokud nejsou rostliny moc staré) je ve vhodnou dobu vyrýt, půdu od základu vylepšit a pak nasadit zpět. Pokud by se daly třeba umístit na konec řady z obou stran a místo nich jiné vhodné růže; bylo by to také řešení. Mnoho zdaru.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>