Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXXIX arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 51 - 60 z 311. Celkem 311 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Marie 30.12.2017 00:51

Prodejci (otázka na Scented Memory)

Tuto růži jsem viděla v rozáriu v Hradci a velmi se mi líbí, nicméně nepodařilo se mi ji u nás sehnat. Je nějaké zahradnictví, které by ji mělo v nabídce?

Jiří Žlebčík 10.1.2018 12:55

Re: Prodejci

Také jsem pátral marně, před časem byla asi růže v řetězci Bauhaus.

Monika 25.12.2017 00:30

kde koupím (otázka na Kir Royal)

Tuto růži mám doma. Koupila jsem jí už před 8 roky přes Německý inter. obchod . Je mnohem vyšší než 230 cm a při dobré podpoře a stanovišti je vysoká jako letitá broskvoň. U zdi tak bujná není. Jednotlivé květy voní jemně a nenápadně, ale celý keř voní nádherně a celkem silně v tom množství květů. První kvetení je silné .Druhé kvetení je slabší na počet květů. Květy vydrží pouhý den hlavně ,když je hodně teplo ,ale je jich tolik, že to nevadí. Do vázy se nehodí .

Jiří Žlebčík 27.12.2017 07:13

Re: kde koupím

Stává se poměrně často, že růže v optimálních podmínkách a za okolnosti, že po několik let nenastanou kritické zimy, dosáhne výšky až dvojnásobné než obvykle. Pochopitelně se s tím ovšem nedá počítat a seriózních popisech se raději uvádí nižší výška, aby pěstitel nebyl zklamán.

Lundová 21.11.2017 13:21

odrůdy růží

Obracím se na Vás s prosbou o odborné zhodnocení těchto nabízených velkokvětých růží v naší školce. Jedná se o Big White, Valentina, Atacama, Hary Wheatcroft a Innova.Jedná se o něco k nám dováženého? Přeji Vám hodně zdraví do příštích let a děkuji za Vaše vysoce profesionálně odborné odpovědi znalce.Lundová

Jiří Žlebčík 30.11.2017 13:17

Re: odrůdy růží

Růží je mnoho, mnoho je i nesprávných názvů, názvů zkrácených; různě zkomolených. Uplatňuje se lidová tvorba. Někdy člověka jen náhodou po čase napadne, o co vlastně jde. Ze jmenovaných růží je situace jasná u Hary Wheatcroft. Odrůda Harry Wheatcroft je synonymem pro růži Caribia. Velkokvětý čajohybrid je růže Valentina Casucci (Meilland, Francie, 2000). Červený s hustě plným květem, voní, výška 120. Spíše ovšem jde zde o růži Valencia (1989); fotografie z Rosic patří patrně jiné odrůdě. Existuje růže Big White Fairy (Fabjan, Slovinsko, 2011), ale to je polyantka; mutace známé The Fairy. Květ je bílý, poupě narůžovělé. O zbývajících dvou odrůdách se mi nepodařilo nic zjistit. Chtělo by to vědět šlechtitele, nebo odkud byly růže získány.

Reisová 21.10.2017 02:44

Pnoucí červené růže

Jaké pnoucí červené růže použít ke vchodu do domu z obou stran vstupu, aby hodně a dlouho kvetly, případně ještě voněly?
Mám tam vysazenou 2x Sympathii zakoupenou v Kunraticích, ale kvetla pouze jednou. Nyní mám připravenou 2x Amádeus zakoupenou v Kamenných Žehrovicích, ale nevím, jestli pokvete dvakrát. Jenom doufám, že se budou doplňovat - nevím.
Dále ještě uvažuji o Don Juan, která trochu voní, ale nevím, kdy a jak dlouho kvete a zda remontuje.
Poraďte, jaké vhodné pnoucí růže vysadit vedle dveří, aby co nejdéle kvetly a zdobily vchod.
Je to západní strana domu, celkem chráněné místo.

Jiří Žlebčík 25.10.2017 08:26

Re: Pnoucí červené růže

Překvapuje mne, že růže Sympathie neopakuje kvetení. Je to už léty prověřená odrůda. Druhé kvetení není nikdy tak bohaté jako to první, ale jednotlivé květy se objevují u ní i nyní. Růže Amadeus je novější, také kvalitní. Odrůdu Don Juan jsem nikdy neviděl pořádně narostlou, u nás dost namrzá. Kvalitně červených pnoucích remontujících růží zase tak mnoho není a nevoní. Ještě bych doporučoval odr. Santana a Eva. Západní orientace je pro růže vhodná.

Vladimír Janošek 29.9.2017 22:19

Morning Sun® a Cherry Girl ®

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,mám objednané růže odrůdy Morning Sun® a Cherry Girl ®.Víte něco o těchto odrůdách.Letos to budu na podzim sadit,můžu dát do jamek rohovinu nebo je to zbytečný,co byste mě doporučil.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Vladimír Janošek

Jiří Žlebčík 5.10.2017 07:58

Re: Morning Sun® a Cherry Girl ®

Situace je poněkud složitá. Růže vyšlechtil v Německu Kordes. Morning Sun je synonymen růže Morgensonne; více zde ruze.wi.cz/cs/morgensonne.html
V roce 1998 vyšlechtil ovšem Kordes růži Morgensonne 88; jde o růži pnoucí, světle žlutou, remontující, výška do třech metrů.
Cherry Girl je floribunda tmavě růžově červená, získala ADR a u nás ji prodával Chládek. Aby to nebylo tak snadné, pod stejným názvem dal na trh Kordes v roce 2002 růžový čajohybrid, ale tato je růže spíše skleníková. Obecně jsou žluté pnoucí růže choulostivější na zmrzání, ale záleží na místě. Při výsadbě se růže zpravidla nehnojí, pokud není půda vysloveně neúrodná.

Iveta Sukdolová 20.8.2017 17:53

Leverkusen (otázka na Leverkusen)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné tuto růži někde koupit.
Děkuji mnohokrát za odpověď.
S pozdravem Iveta Sukdolová

Jiří Žlebčík 29.8.2017 05:59

Re: Leverkusen

Odrůda je stále dost pěstovaná, ale málo množená. Zkuste:
www.ruzepelcovi.cz/O-nas.aspx

Lenka Štěpánová 7.8.2017 14:54

Vzájemná snášenlivost odrůd

Dobrý den. Pěstuji 16 růží FG a ČH v jedné řadě, za stejných podmínek. Jen dvě z nich se od sebe vzdalují rok od roku více a více. Odumřely jim výhony sousedící a nové narůstají dál a dál a výrazně šikmo od sebe a utiskují své sousedky. Už vytvořily téměř metrovou mezeru. Existuje něco jako vzájemná nesnášenlivost některých odrůd, nebo je to čistě náhoda? Je to Eminence a Caramba. Nebo by mohlo jít o jinou příčinu, řešitelnou např. vykopáním a nahrazením jedné z nich či obou? Děkuji za radu.

Jiří Žlebčík 11.8.2017 06:45

Re: Vzájemná snášenlivost odrůd

Nikde jsem neviděl nějakou zjevnou nesnášenlivost mezi odrůdami růží. Ba; ani jsem o tom nečetl. Také vzrůstem se mi zdají uvedené růže k sobě přiměřené. Důvodem by snad mohlo být něco v půdě mezi nimi. Možná tedy opravdu (pokud nejsou rostliny moc staré) je ve vhodnou dobu vyrýt, půdu od základu vylepšit a pak nasadit zpět. Pokud by se daly třeba umístit na konec řady z obou stran a místo nich jiné vhodné růže; bylo by to také řešení. Mnoho zdaru.

Milan Číha 24.7.2017 14:44

Frühligsduft - marazuvzdornost a řez (otázka na Frühlingsduft)

Pěkný den, díky za užitečný web a akce v Průhonicích. St arám se o dva velmi staré keře Frühlingsduft (dále jen FD) ve veřejné výsadbě v Praze (bohužel očkované na podnoži, která stále obráží). Za 25 let jsem získal tyto zkušenosti: 1. Růže FD netrpí vůbec (ani ke konci sezóny) padlím nebo černou skvrnitostí. 2. Růže FD nikdy neutrpěla žádné mrazové poškození - je mrazuvzdornější než Rosa rugosa (mám srovnání ze stejné lokality). 3. Růže FD bez řezu kvete pouze jednou, koncem léta se objeví pouze několik málo květů. 4. Při hlubším řezu (roste u chodníku) obrazí a zkrácená část hned nasadí poměrně bohatě na květ. 4. Při výrazném zmlazení neobráží příliš, zato kvete skoro stejně bohatě jako při prvním kvetení. Milan Číha

Jiří Žlebčík 27.7.2017 09:45

Re: Frühligsduft - marazuvzdornost a řez

Pozoruhodná je hlavně informace, že tato růže po hlubším řezu pravidelně opakuje kvetení. Díky.

Anna Němcová 29.6.2017 22:00

mrazuvzdornost

Vážený pane doktore.
Prosím Vás o informaci jaká je mrazuvzdornost růže Uetersener Klosterrose.
Vysadili jsme ji na podzim 2015 ke kovové konstrukci (a snad jsme moc přihnojovali),hodn rostla,no po zimě hodně omrzla.Je tak choulostivá?
Také bych se chtěla zeptat na mrazuvzdornost růže Marie Viaud. Děkuje a zdraví Anna Němcová

Jiří Žlebčík 27.7.2017 09:42

Re: mrazuvzdornost

Odrůda Rosemary Viaud by vzhledem ke svému původu a také vzhledem k tomu, že kvete jen jednou, měla být dobře odolná. U Uetersener Klosterrose si tak jistý nejsem, ale tato zima byla docela krutá. Až trochu odroste bude na tom lépe.

Jájina 22.6.2017 17:19

Opad šípků na Rosa rugosa

Dobrý den.
Pěstuji třetím rokem překrásnou růži svraskalou. Loni i letos bohatě kvete,květy bývají plné včelek. Po odkvětu vytvoří spoustu šípků, které však dorostou do velikosti 0,5-1cm a všechny zežloutnou i se stopkami a opadají. Mohla bych poprosit o radu, jak se těšit i ze šípků? Děkuji, Jájina

Jiří Žlebčík 23.6.2017 09:06

Re: Opad šípků na Rosa rugosa

Je zajímavé, že v tomto roce mi přichází více zpráv o opadu již mladých poupat. Na šípky pěstuje růže málokdo, ale důvod bude asi obdobný. Myslím, že je třeba se pokusit velké výkyvy ve vláze zmírňovat. Tedy při suchu zalévat do hloubky. Růže svraskalá je velmi odolná, ale chce vlhčí místo a půdu spíše kyselou.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>