Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 241 - 250 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

kac3nka 10.12.2011 11:49

růže

Dobrý den.
Nedávno jsem dostala k svátku od manžela 1 růži a už po několika dnech začlo ze stonku vyrůstat plno zelených lístků. Nikdy předtím jsem to neviděla a vypadalo to moc pěkně. Růže uschla, ale lístky se rozmnožovaly dál, tak jsem stonek nad lístky uřezala a mám ho ve váze. Zajímalo by mě, jestli má smysl takto zbytek růže mít nebo ji mám zasadit, protože mi bylo líto ty zelené lístky vyhodit, ale zároveň nevím, jestli to k něčemu je. Posílám odkaz na foto a děkuji za odpověď. kac3nka.rajce .idnes.cz/ruze

Jiří Žlebčík 14.12.2011 06:42

Re: růže

Někdy se stává, že na květině ve váze začne rašit očko a narostou i listy. Pro další osud je však důležité, zda se vytvoří i kořeny. To bývá u mnoha pokojových květin, třeba oleandru. Růže se ovšem musí řízkovat nikoliv do vody, ale do lehké zahradní půdy. V přírodě se však dějí někdy i divy. Zkuste tedy vysadit do půdy. Kdyby růže zakořenila je potřeba ji uchovat na světle v chladnějším pokoji do jara, pak vysadit ven.

Luboš 30.11.2011 10:12

Louise Odier (otázka na Louise Odier)

Dobrý den,
mám jen jednu poznámku k této růži - pěstuji tuto
odrůdu již několik let a pravidelně kvete po celé léto až do podzimu.
Jedná se o spolehlivě remontující historickou růži.
Děkuji.

Jiří Žlebčík 2.12.2011 10:48

Re: Louise Odier

Děkuju za upozornění, máte pravdu, chyba bude napravena.

I. Beneš 28.11.2011 14:06

koupě (otázka na Gruss an Teplitz)

Je tuto růži možno někde v Česku koupit?

Jiří Žlebčík 2.12.2011 10:47

Re: koupě

Nevím, že by někdo nyní u nás odrůdu množil. Dopučuju si ji nechat naočkovat na zakázku na adrese: Růžové školky, Luboš a Michaela Pelcovi, Březenská 386, 507 43 Sobotka www.ruzepelcovi.cz/objednavka.aspx.

Vlado 23.11.2011 13:02

Frederyk Cholin (otázka na Frederyk Chopin)

Jirka ahoj,
stránku si pekne zdokonalil, čo som na nej nebol!
Ešte by to možno chcelo viditeľne očíslovať jednotlivé fotografie. Okrem foto 2(?) a 3 (pripomína mi Austinovu ´Summer Song´), sa mi ostatné podobajú na ´Sutter´s Gold´, ale treba porovnať naživo ostatné znaky.
Nepoznáš osobne nejakého privolávača dažďa? ;-)
Pozdravujem! Vlado

Jiří Žlebčík 24.11.2011 06:57

Re: Frederyk Cholin

Srdečně zdravím Borovou horu v tomto předzimním čase. Problém je, že na popisování dalších věci kolem fotek už není dost prostoru. Sporné růže, je vždy třeba opravdu porovnat naživo, celé a ve všech souvislostech. Může to byt obyčejná záměna při focení nebo na záhoně, květ špatně vyvinutý, popálený, opršelý, nějak netypický, rostlina špatně vegetující. Pak focení v dešti a špatných světelných podmínkách. V neposlední řadě nějaké nešťastně podobné nebo zkomolené jméno. Na jediném místě může být růže chybně označená a odtud se omyl šíří. Vzpomíná, Jirka

Jan M. 18.11.2011 18:25

Záměna (otázka na Alan Titchmarsh)

dobrý den, na obrázku je jiná růže. alan titchmarsh vypadá zcela jinak, je tmavší barvy a plnějšího květu. zdravím. vaše stránky jsou velice dobré, díky za ně.

Jiří Žlebčík 23.11.2011 05:15

Re: Záměna

Pěstitel (sipruze.wz.cz) odrůdu množí v licenci. Telefonoval jsem mu, záležitosti se bude věnovat a zjistí, kde se stala chyba. Pátrání i aktualizace fotografií ovšem chvilku potrvá.

Eva 27.10.2011 00:18

Bílá pnoucí růže

Dobrý den, v zahradnictví jsem narazila na sazenice pnoucí růže se jménem Bílá Jiskra, nikde ale toto jméno nemůžu najít. Nesetkal jste se s ní někdy? Děkuji za odpověď a za krásné stránky!Eva

Jiří Žlebčík 27.10.2011 04:31

Re: Bílá pnoucí růže

Odrůdu jsem neviděl nikde popsanou a ani růst vysazenou na trvalém místě. Zastihl jsem ji jedině v následujícím zahradnictví:
Ovocná a okrasná školka
267 18 Vysoký Újezd – Kozolupy 29
www.ovocnaskolkakozolupy.axis4.info.

Ina 14.10.2011 08:47

pěstování růží

Dobrý den, ráda bych založila \"růžový\ " záhon a prosila bych o radu, jaké růže vysadit - zahradu máme v n.v. 500m, slunce svítí na záhon od poledne do západu, záhon je u tyčkového plotu, který částečně odpolední svit zastiňuje.Zimy zde bývají již dost drsné-jsme na začátku Vysočiny. Půjdou mi zde vůbec nějaké růže? Děkuji za odpověď

Jiří Žlebčík 18.10.2011 14:13

Re: pěstování růží

Podmínky jsou celkem drsné. Nejde jen o tu nadmořskou výšku, ale také o zastínění. Ve stínu růže málo kvetou , vytahují se do výšky a pak spíš zmrznou. Nešlo by sázet jinam? Jde o to najít optimální mikroklima. Nevhodný je stín, silné větry, místo kam padá sníh ze střechy. Podívejte se po okolí, co tam ze záhonových růží roste. Rostliny bych sázel trochu dál od sebe, na předzimní ochranu navážel kompost, neodkopával ze stran zem. Sázel bych experimentálně zejména růže mnohokvěté; tedy ze skupin polyantek, polyatahybridů a floribund. Nezkoušel bych ty, které jsou ve sloupci Poznámka označeny zkratkou R. Dále zvažte, zda růže musí být nutně v záhoně. Určitě by se lépe dařily volně vysazené botanické růže a z nich vyšlechtěné odrůdy. Tedy od Rosa rugosa třeba odrůdy Blanka, Dagmar Hastrup, Jabloňový Květ; od Rosa gallica růže Rosa gallica Versicolor, Belle Isis, Cardinal Richelieu nebo od růže bílé odrůdy Rosa x alba Suaveolens, Königin von Dänemark. Keře by vypadaly nejlépe solitérně umístěné na před větry chráněném místě; mnohé odnožují.

Jana 13.10.2011 15:21

Popínavé růže

Dobrý den, prosím o radu, jakou růži zakoupit k mému loubí. Již 3 roky růžičky vyhazuji - zřejmě jsem nezakoupila ty správné. Buď měly listy celé léto černé, nebo byly plné mšic i přes postřiky a nebo mi vylezli jakési plané růže.
Ctěla bych do čtvrtice opravdu růže nějaké odolné vůči chorobám a vymrznutí, skvrnitosti listů apod. Slyšela jsem o takových růžích jako jsou -Amádeus, Laguna a nebo Aloha: Chtěla bych znát Váš názor a nebo doporučit nějaké od Vás nenáročné růžičky. Moc děkuji Jana

Jiří Žlebčík 17.10.2011 07:12

Re: Popínavé růže

Z uvedených potíží s pnoucími růžemi se dá správným výběrem odrůd ovlivnit černá skvrnitost listů, což je houbová choroba, a mrazuvzdornost. Pokud jde o mšice, když přijde jejich čas , napadají růže bez rozdílu a na větší ploše pomohou jen postřiky (Pirimor). Planá růže byla prorůstající podnož. Je nutno vystřihnout nebo lépe odtrhnout už v zemi. Za osvědčené, velmi mrazuvzdorné a i nadprůměrně v listu zdravé považuju růže: New Dawn, Ludvík Večeřa, Rudolfína, Alchymist, Ilse Krohn Superior. Podívejte se na ně.

linda harwot 11.10.2011 13:01

růže jako solitér v trávníku?

Dobrý den, prosím o radu:
Do trávníku před terasu bych ráda vysadila větší růži jako solitér, velikost okolo 160 cm (nebo větší), pěkný (převisající?) tvar keře (půda i oslunění jsou ok).
Vysněné vlastnosti (podle pořadí důležitosti): zdravá a nenáročná, opakovaně kvetoucí, čím vonnější, tím líp, barevně spíše v růžovém spektru, pokud možno květy odolné počasí.
Nepotřebuji žádnou výjimečnou extra růži, klidně ať je v každé druhé zahrádce (pokud tedy vůbec takový klenot a zázrak existuje :)
předem děkuji!!

Jiří Žlebčík 12.10.2011 07:31

Re: růže jako solitér v trávníku?

Budeme vybírat z nenáročných sadových růží nebo zvláště vzrůstných čajohybridů. Podívejte se z růžových na odrůdy: Koré, Märchenland, Helenka, Průhonice, Gertrude Jekyll, Queen Elizabeth, Pink Grootendorst. Kvalitní žlutá růže je Lichtkönigin Lucia, světle oranžová Postillion, červená Roter Korsar.

Věra Doušová 8.10.2011 10:28

Růže Frederyk Chopin

Krásné sobotní ráno, pane doktore, dovoluji si požádat Vás o radu. Občas posílám foto mých růžiček na HelpMeFind. Nedávno jsem tam poslala fotografii Frederyka Chopina, která letos velmi pěkně kvetla. Obratem se mi však ozvali pěstitelé z Polska, že moje růže není FCH, protože je jinak vybarvená. Foto jsem tedy stáhla, nechtěla jsem se dohadovat s pěstiteli ze země původu této růžičky-je pravda, že všechny fotografie ukazují růži spíše bíložlutou, než tu, která je na Vašem webu a u mně na zahrádce / koupila jsem ji před dvěma léty u fy Starkl/. Ta má opravdu jinou barvu. Můžete mi poradit, jak to tím Frederykem vlastně je ? Děkuji předem.

Jiří Žlebčík 11.10.2011 10:18

Re: Růže Frederyk Chopin

Moc děkuju. Růže Frederyk Chopin, která se u nás občas vyskytuje, mi byla sytě oranžovou barvou podezřelá, leč chyběly důkazy. Informace z Polska tedy konečně potvrzuje, že je nepravá. Ví někdo o jakou odrůdu jde? Opravíme při příští aktualizaci.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>