Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 1 - 10 z 308. Celkem 308 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Reisová 23.8.2019 21:30

Dvě růže

Dobrý den.
Zmátla mě jedna nesrovnalost. Pod názvem ESPERANTO jsou dvě růže. Jedna jednoduchá růžová od Jana Bohma z roku 1932 na stránkách ruze.wi.cz nafocená v Borové Hoře a druhá v růžové školce u p. Šípa také od Jana Bohma z roku 1932, ale žlutá a plnokvětá. Co je vlastně správně? Dle mého laického náhledu je ta jednoduchá růžová zplaněná, ale mohu se mýlit.
Borová hora, Zvolen - ruze.wi.cz/cs /esperanto-borova-ho ra.html
Skaličany u Blatné - https://www.ruzeskal icany.cz/velkokvete- ruze?product_id=921
Jak je to správně?
Děkuj i za odpověď
Reisová

Jiří Žlebčík 20.9.2019 14:06

Re: Dvě růže

Již při focení růže Esperanto v Borové hoře jsem měl pochybnost o správnosti zde vysazených rostlin (proto ta závorka). V tabulce jsem uvedl, jak má vypadat tato odrůda správně dle popisu šlechtitele. Má být světle žlutá, byla však nezvěstná. V poslední době se ale podařilo sehnat Esperanto ve správné žluté barvě. Odrůda tedy žije.

Klára 10.8.2019 17:42

Vhodná do záhonů? (otázka na Imola)

Dobrý den, je tato růže vhodná na venkovní stanoviště? koupila jsem ji, ale na etiketě není nic napsáno - jen, jak se má zalévat.
Děkuji za odpověď

Jiří Žlebčík 14.8.2019 13:49

Re: Vhodná do záhonů?

Odrůda Imola je určena pro venkovní pěstování.

Drahoš 22.7.2019 13:45

pnoucí růže doporučení

Dobrý den p. doktore, přečetl jsem celou diskusi, abych nepsal duplicitní dotaz, ale nejsem si jist, že jsem našel, tak se raději zeptám znovu.
Rád bych pořídil pnoucí se růži výšky cca 2-3m do polostínu (slunce ráno cca do 11h, odpoledne až od cca 17h). Půda není příliš výživná, promísená zemina po stavbě, dá se zajisté vylepšit, spíš sušší místo, 280 mnm, větrno. Rád bych opakovaně kvetoucí a co nejvíce odolnou vůči mým zahrádkářským pokusům, neboť s růžemi vůbec nemám zkušenosti. Na barvě nezáleží, především jde o to, aby přežila. Co jsem tak vyčetl zde na fóru, mohla by to být New Dawn nebo Dortmund?
Děkuji předem za radu.

Jiří Žlebčík 26.7.2019 14:24

Re: pnoucí růže doporučení

S Vaší volbou plně souhlasím. Toto jsou skoro nezničitelné a časem prověřené odrůdy. Kvetení pak opravdu opakují.

Pyrochtova 18.7.2019 20:58

Rosa King's Ransom

Mám 2 roky růži Rosa King's Ransom a má hodně květů, jenže malé. Co jí chybí?

Jiří Žlebčík 26.7.2019 14:22

Re: Rosa King's Ransom

Tato odrůda je otužilá. Pokud je vysazena do kvalitní zahradní půdy přiměřeně vlhké na světlém místě, napadá mne, že je třeba nevhodně řezána po odkvětu. Je potřeba odstřihnout celé odkvetlé květenství až po první normálně vyvinutý květ. Bývá to 20 i 30 cm. Pokud se odstraní jen jediný právě odkvetlý květ, růže sice kvete bohatě, ale květy malými.

Naďa 7.7.2019 21:36

Prorustajici podnoz

Dobry den, moc prosim o radu ohledne prorustajici podnože. U stromkove ruze Constanze Mozart mi opakovane vyrazeji vyhony z podnoze (u zeme). Ruzi to evidentne vysiluje, protoze omezila kveteni. Jsem v pestovani ruzi zacatecnik, tak si moc nevim rady, co s tim - vyhon vzdy co nejnize u zeme ustrihnu, ale to ji bohuzel asi spis povzbuzuje k tvorbe noveho vyhonu, takze jsem v bludnem kruhu. Mam to na rezu necim ošetřit-treba štěpařským voskem? Problem taky je, ze nejsem schopna dostat se primo k mistu, ze ktereho výhon vyráží, protoze růže je zakůrovaná a kdyz se mulc snazim odhrnout, pripada mi, ze vyhon vyrazi hodne z hloubky a dalsim "kutáním&qu ot; bych mohla poskodit koreny... Predem moc diky za radu!

Jiří Žlebčík 17.7.2019 14:55

Re: Prorustajici podnoz

Podnože je třeba likvidovat už v kořenech. Odhrňte tedy kůru. Mladé podnože je možno často prostě i rukou odtrhnout. Je třeba podnože likvidovat, jakmile se objeví. Nejhorší je, když více narostou a někde dole se ve dřevě odstřihnou. Nežádoucí výhod se pak rozvětví.

Pája 29.6.2019 17:19

Odolnost růže Cocktail (otázka na Cocktail)

Dobrý den, píšete, že tato růže u nás v ČR často vymrzá, ale já jsem našla v maďarské prodejně u této růže informaci, že je odolná vůči mrazu do -18 st. Celsia. Jak to tedy je? Rozhoduji se, zda ji koupit, ale nerada bych, aby mi po pár letech zmrzla.

Jiří Žlebčík 17.7.2019 14:50

Re: Odolnost růže Cocktail

Informaci z maďarské prodejny bych nepřikládal moc na vážnosti. Nejde jen o absolutní minimum, ale také o předchozí možnost řádného vyzrání výhonů, což je v Maďarsku jistě lepší. Růži jsme nikdy vlastně neviděl narůst do větší výšky. Je to ovšem odrůda velmi krásná. Dost často namrzá k zemi, pak naroste asi metr. Takto by se tedy dala u nás pěstovat na záhonu.

Milan Číha 21.6.2019 16:42

American Pillar stojí za vyzkoušení (otázka na American Pillar)

Pěkný den, tato růže se dobře množí řízkováním. Velkou výhodou je vysoká odolnost proti mrazu. Menší nevýhodou je náchylnost k padlí, které se často objevuje na stopce poupěte. S podporou je schopna vyšplhat až do 6 metrů (více jsem nezkoušel :-), ale při citlivém řezu je možno ji pěstovat i jako řídký keř bez opory (má velmi silné výhony). Nejkrásnější je ve stínu (ne hlubokém), kde vynikne její zářivě růžová barva. Kvete jen jednou, ale velmi bohatě a velmi dlouho. Je dokonce svým způsobem hezká i po odkvětu - okvětní lístky neopadají, zářivě růžovou barvu nahradí tlumená starorůžová. Milan Číha

Jiří Žlebčík 26.6.2019 15:07

Re: American Pillar stojí za vyzkoušení

Plně s Vámi souhlasím, je to starší a trochu opomíjená růže, ale široce upotřebitelná a pěkná.

Kateřina 27.5.2019 22:06

Růže na západní stranu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jsem majitelkou mnoha růží, které mi více či méně úspěšně rostou a kvetou :)
Nyní se ovšem trápím myšlenkou, zda lze nalézt popínavou růži (či sadovou, alespoń 130-150 cm), která vydrží v létě i celodenní slunce - západní strana (u vysoké dřevěného tmavého plotu). Chápu, že by to měla být růže světlejších barev květů, ale nedokážu se rozhodnout, kterou zkusit.
Chtěla bych opakující kvetení, pokud možno.
Existuje nějaká, která by vydržela takový nápor slunce ?
Děkuji velmi za odpověď.

Jiří Žlebčík 29.5.2019 07:46

Re: Růže na západní stranu

Nic není jistě, ale dosti odolné by mohly být: Postillion, Gertrude Jekyll, Mozart i Lichtkönigin Lucia.

Vladimír Kucharík 7.5.2019 11:28

Výpočet loubí, 2 prepletené farby.

Vážený pan doktor,
ako sa vypočíta výška popínavej ruže na loubí/popínavý oblúk?
1. Ak je výška 2 m a oblúk/bránka šírka 1 m a ruže budú z pravej + ľavej strany tak akú minimálnu výšku rastliny hľadať? 2,5; 3; 4 m?
2. známa mi poradila (niekde to videla) urobiť loubí z dvoch rôznych farieb (napravo ružová a na ľavej strane biela popínavá ruža) tak, že sa budú potom navzájom prepletať ruže dvoch farieb a je to krásne na pohľad...
Je to dobrý nápad? Robí sa to tak?
Bielych remontantných ruží je málo. Alebo kombinácia svetloružová a tmavoružová...
S poďakovaním za celé Česko+Slovensko za tieto webstránky. :-)

Jiří Žlebčík 10.5.2019 10:33

Re: Výpočet loubí, 2 prepletené farby.

U pnoucích růží musíme počítat s tím, že mnohé výhony se chovají neuspořádaně. Abychom mohli branou procházet, musíme mít tedy nad hlavou ještě půl metru ke konstrukci. Ve Vašem případě je potřeba vybírat růže dorůstající asi 3 m. Ale tento údaj u odrůd je jen informační, protože hodně záleží na místě. Tedy růže vysazené do kvalitní půdy, do závětří a důsledně vyvazované často dorostou výše, než se uvádí. A naopak. Do bran se zpravidla vysazují proti sobě stejné odrůdy. Jinak se totiž může velmi snadno stát, že vzrůstnější růže naprosto převládne. Řezem se dá věc ovlivnit jen málo. Remontantních bílých odrůd je opravdu málo. Zkuste: Ilse Krohn Superior, Long John Silver, White New Dawn. Moc děkuju za ocenění tohoto webového přehledu.

Martina Lišková 5.5.2019 11:49

Přesázení růží

Dobrý den, pane doktore. Prosím o radu s přesazením šestiletých anglických růží z mazlavé půdy s opukou, navíc z místa u lesa z jižní strany, do písčité hlíny směr západ. Čeho se vyvarovat a co naopak nepřehlédnout ? Nevím, jestli mám očistit kořeny od hlíny, nebo ponechat v původním balu, jestli přihnojit, nebo ne apod. Díky moc za pomoc. Martina Liškvá

Jiří Žlebčík 10.5.2019 10:43

Re: Přesázení růží

Přesadit růže z uvedeného prostředí je určitě dobrý nápad. Stáří keřů by nemělo vadit. Pro akci je nejvhodnější konec října či začátek listopadu. Rozhodně nepřesazovat za vegetace; i v předjaří je to riskantní. Na kořenech ponechaná nežádoucí půda v menším množství nevadí. Důležité je nepotrhat příliš kořeny; ty rozštěpené zastřihneme. Podle toho kolik nám zbylo kořenů, zkrátíme i nadzemní část. Sazenice by měla mít výšku do 40 cm. Přesazování je tedy vlastně i chvílí pro zmlazení. Vysadíme spíše hlouběji (lehká půda), přišlápneme, zalijeme, v prosinci přidáme kopeček kompostu jako ochranu před velkými mrazy. Asi tři roky nebude třeba minerálně hnojit. Mnoho zdaru.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>