Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
I arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 141 - 150 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

emilia maria 27.9.2014 16:13

Dotaz (otázka na Emilia Maria)

Dobry den, rada bych se informovala na tuto ruzi...pestovani, strihani a zazimovani...
Dekuj i Erika

Jiří Žlebčík 29.9.2014 06:38

Re: Dotaz

Kolem této růže, kterou nedávno u nás uvedl na trh Starkl je mnoho dotazů. Je celkem jisté, že je to nedávná novinka z Francie od Delbarda a že její původní název je La Rose de Molinard. Růže má nízké miskovité husté květy sytě růžové a dobře voní. Horší je to ovšem s informacemi o pěstování. U nás skoro nejsou žádné zkušenosti. Doporučuju se k ní chovat jako k nižší sadovce. Základní předjarní řez tak do třetiny výšky, na zimu navést kompost, vysazovat na nevětrné místo. Nebývá než čekat, až ji prověří nějaká naše zima.

Ivana 22.9.2014 23:11

Pnoucí růže

Dobrý den,prosím o radu. Chtěla bych vysadit ke vchodovému sloupu pnoucí růži která silněji voní. Vzhledem k tomu, že máme žluto-oranžovou fasádu a cihlový sloup, tak jsem si představovala bílou růži. Můžete mi poradit nějakou odrůdu a kde se dá zakoupit?
Děkuji Ivana

Jiří Žlebčík 29.9.2014 07:08

Re: Pnoucí růže

Kupodivu vůbec není snadné najít bílou, pnoucí a přitom i vonící růži. Snad by vyhovovala odrůda Trier: ruze.wi.cz/cs/trier.html Zkuste v: Růžová zahrada 273 51 Horní Bezděkov u Unhošti www.krasneruze.cz/ Pokud by vůně nebyla nutná, je možnosti hodně. Mně se jeví otužilé a u nás dostupné: ruze.wi.cz/cs/ilse-krohn-superior.html ruze.wi.cz/cs/long-john-silver.html

V.S. 15.9.2014 10:08

Řez pnoucích růží

Dobrý den, mám následující dotaz:
Přes léto narostly několika pnoucím růžím dlouhé výhony a na nich i postranní, ale některé jsou \"plané\&q uot; - nenasazují na květ. Měl by se u nich provést řez ještě nyní nebo až po zimě na jaře?
Děkuji. S pozdravem V.S.

Jiří Žlebčík 15.9.2014 10:58

Re: Řez pnoucích růží

Výhony je možné i teď mírně zkrátit, ale nejdůležitější je řádné přivázání, aby je přes zimu celé nevylomil vítr.

Eda Balon 14.9.2014 22:55

habitus a nároky rostliny (otázka na Romanze (Tantau))

Přeji Dobrý den,
dostal jsem darem sazenici růže \"Romanze\& quot;. Prosím sdělte mi jaké má prostorové nároky - průměr keře, výška, potřebuje oporu? Vybral jsem místo u dřevěného plotu, jižní pozice, osluněné cca od 10-11 hod., plotem chráněné proti severnímu větru. Nadmořská výška je 405 m. Četl jsem hodnocení, prohlédl si galerii. Nikde jsem nenarazil na fotografii vzrostlého keře, vždy jen detaily květů. Prosím o radu k pěstování pokud se týká případných zvláštních nároků této odrůdy - nemám zkušenosti s pěstováním růží.
Děkuji za ochotu a za váš čas
Eda Balon

Jiří Žlebčík 15.9.2014 06:37

Re: habitus a nároky rostliny

Odrůda by měla v uvedených podmínkách stát bez opory. Nadmořská výška je sice trochu vyšší, ale poloha zjevně chráněná. Pokud by růže měla být umístěna samostatně a vyniknout, věnoval bych jí asi čtvereční metr. Jinak v řadě stejně vysokých odrůd je možno sázet asi 80 cm od další růže. Půdu by bylo ideální zpracovat do hloubky alespoň 30 cm, obohatit humusem, sázet o 5 cm hlouběji, při výsadbě zpravidla není potřeba přidávat umělá hnojiva. Zvláštní nároky nejsou známy.

Rudolf Hlaváček 3.9.2014 14:29

Rosa sherardii (otázka na Rosa sherardii)

Patrně se na vaší fotografii vůbec nejedená o R. sherardii, protože květní (resp. plodní) stopky nejsou stopkatě žláznaté, rovněž šípky by měly být alespoň na bázi žláznaté - viz klíč ke květeně ČR (Kubát 2002). Nebo se snad mýlím?

Jiří Žlebčík 3.9.2014 15:29

Re: Rosa sherardii

Ano, na tom jediném snímku šípků nejsou žláznaté chloupky patrné. Možná je nesprávné určení v botanické zahradě v Linzi. Snímek příležitostně nahradím lepším.

Janíček 1.9.2014 19:54

dotaz

Pane doktore jako hobby pěstuji růže, získané převážně řízkováním. Letošní počasí (2014) způsobilo ohromné poškození černou skvrnitostí, Většina mých keřů a keříků je zasažena. Dotaz : co mohu ještě letos na podzim udělat, aby ch situaci zlepšil - má význam postřik Dithanem ? Prosím moc o radu. Děkuji.
P.S. Zahradu mám blízko Čerčan, osada Borka.

Jiří Žlebčík 2.9.2014 07:13

Re: dotaz

Po neobvykle mírné zimě je celkově hodně houbových chorob. Patří mezi ně i černá skvrnitost růží. Neexistuje rezistentní druh růže a nepodařilo se vyšlechtit ani odrůdu těchto vlastností. Může být tedy každá růže napadena. Situaci lze udržovat v přijatelných mezích následujícími opatřeními: výsadba odolnějších odrůd, postřiky se střídáním přípravků, zalévání na půdu, výsadba na otevřené místo, odstraňování a pálení napadených částí, udržování rostlin v dobré kondici vyrovnaným hnojením, nepřehušťovat výsadby, nezanedbat řez. Na novém místě bývají růže o poznání několik let zdravější. Postřik Dithanem lze doporučit také pro omezení skvrnitosti kůry.

Janíček 1.9.2014 19:45

dotaz (otázka na Krymskaja Noč)

Prosím o vysvětlení komentáře : květy pálí slunce.Mám tomu rozumět tak, že tato růže musí být trvale ve stínu ?

Jiří Žlebčík 2.9.2014 07:00

Re: dotaz

Ostré sluneční světlo někdy poškozuje květy růží celkově, v mírnějším případě pak jen jejich okraje. Poupata mohou trpět do té míry, že vůbec nevykvetou. V citlivosti jsou mezi odrůdami značné rozdíly; nejvíce však postižených je mezi tmavě červenými růžemi. Trvale ve stínu nemůže úspěšně existovat ovšem žádná růže. Tedy i citlivější odrůdy sázíme na místa jen lehce přistíněná; nejlépe v poledne třeba stínem stromu. Vyvarujeme se jižní expozice, a to zvláště před bílými stěnami.

Smatlakova 29.7.2014 12:04

růže

Hezký den,
ráda bych se zeptala zda je možné sehnat sazenici růže Mercedes /Kordes/.
Děkuji
Šmatláková

Jiří Žlebčík 29.7.2014 13:02

Re: růže

Odrůda se dříve dosti pěstovala a uplatňovala i jako skleníková růže. Nyní vymizela. Viděl jsem ji v Kunraticích, ale v současné nabídce není. Zkuste se zeptat: www.ruze-kunratice.cz

Červenková 17.7.2014 18:26

omluva...

Dobrý den pane doktore,nemějte mi za zlé,že opakovaně využívám Vašich rad.Před 2 lety jsem získala velkou zanedbanou zahradu a o květinách jsem do té doby nevěděla nic.Růže(a to i díky Vašim stránkám )mě doslova dostaly !!!Tak se mnou mějte prosím trpělivost.. S pozdravem Radka

Jiří Žlebčík 23.7.2014 13:28

Re: omluva...

Jsem rád, že vás růže baví a těším se na další dotazy.

Červenková 17.7.2014 17:58

výška (otázka na Roter Korsar)

Dobrý den, mamka si objednala tuto růži u pěstitele m.j.i s tím, že dosahuje výšky cca 150 cm.Na vašich stránkách však uvádíte daleko větší výšku..Můžete prosím toto vysvětlit.Moc děkuji.Radka

Jiří Žlebčík 23.7.2014 20:03

Re: výška

Výška růží je záležitost velmi proměnlivá. Růže na chudší půdě mohou být i o polovinu nižší než na silně vyhnojené. Totéž platí o zálivce, vystavení větrům. V nížině bude růže vyšší než v podhorské poloze. Pokud růže výrazně namrzne, může ztrátu dohánět i více let. Navíc záleží na tom, zda byla sazenice vysazena do náležité hloubky. Pokud je sadová růže na chráněném místě vyvazována k opoře (pěstována jako pnoucí), dosáhne někdy až neuvěřitelných výšek. Růže starší bývají vyšší. Rostliny ve školkách jsou tedy nižší (také v kontejnerech). Výška závisí na použité podnoži, výskytu chorob a škůdců současných i těch překonaných. Růže často mají tendenci vytvořit vysoké výhony, které však se pod vlastní tíhou ohýbají; tím se výška keře vlastně snižuje. Při zjišťování výšky neberu zřetel na jednotlivé (vystřelující) výhony, ale hodnotím celkovou výšku. Problém je tabulkové zpracování, které neumožňuje udávat rozpětí. Musím dojít k průměrné hodnotě. Pokud tedy růži vidím mnohokrát během roku, údaj si stále upřesňuju a zahrnuje již i desítky pozorování. U odrůd nových tolik poznatků nemám. U uvedené odrůdy je moje hodnota 230 cm, tedy o 80 vyšší. Vzhledem k uvedeným okolnostem, to není propastný rozdíl. Pokud by růže narůstala při kvalitní péči moc vysoko, je možné zkrácení nových výhonů během vegetace.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>