Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
X arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 141 - 150 z 308. Celkem 308 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

V.S. 15.9.2014 10:08

Řez pnoucích růží

Dobrý den, mám následující dotaz:
Přes léto narostly několika pnoucím růžím dlouhé výhony a na nich i postranní, ale některé jsou \"plané\&q uot; - nenasazují na květ. Měl by se u nich provést řez ještě nyní nebo až po zimě na jaře?
Děkuji. S pozdravem V.S.

Jiří Žlebčík 15.9.2014 10:58

Re: Řez pnoucích růží

Výhony je možné i teď mírně zkrátit, ale nejdůležitější je řádné přivázání, aby je přes zimu celé nevylomil vítr.

Eda Balon 14.9.2014 22:55

habitus a nároky rostliny (otázka na Romanze (Tantau))

Přeji Dobrý den,
dostal jsem darem sazenici růže \"Romanze\& quot;. Prosím sdělte mi jaké má prostorové nároky - průměr keře, výška, potřebuje oporu? Vybral jsem místo u dřevěného plotu, jižní pozice, osluněné cca od 10-11 hod., plotem chráněné proti severnímu větru. Nadmořská výška je 405 m. Četl jsem hodnocení, prohlédl si galerii. Nikde jsem nenarazil na fotografii vzrostlého keře, vždy jen detaily květů. Prosím o radu k pěstování pokud se týká případných zvláštních nároků této odrůdy - nemám zkušenosti s pěstováním růží.
Děkuji za ochotu a za váš čas
Eda Balon

Jiří Žlebčík 15.9.2014 06:37

Re: habitus a nároky rostliny

Odrůda by měla v uvedených podmínkách stát bez opory. Nadmořská výška je sice trochu vyšší, ale poloha zjevně chráněná. Pokud by růže měla být umístěna samostatně a vyniknout, věnoval bych jí asi čtvereční metr. Jinak v řadě stejně vysokých odrůd je možno sázet asi 80 cm od další růže. Půdu by bylo ideální zpracovat do hloubky alespoň 30 cm, obohatit humusem, sázet o 5 cm hlouběji, při výsadbě zpravidla není potřeba přidávat umělá hnojiva. Zvláštní nároky nejsou známy.

Rudolf Hlaváček 3.9.2014 14:29

Rosa sherardii (otázka na Rosa sherardii)

Patrně se na vaší fotografii vůbec nejedená o R. sherardii, protože květní (resp. plodní) stopky nejsou stopkatě žláznaté, rovněž šípky by měly být alespoň na bázi žláznaté - viz klíč ke květeně ČR (Kubát 2002). Nebo se snad mýlím?

Jiří Žlebčík 3.9.2014 15:29

Re: Rosa sherardii

Ano, na tom jediném snímku šípků nejsou žláznaté chloupky patrné. Možná je nesprávné určení v botanické zahradě v Linzi. Snímek příležitostně nahradím lepším.

Janíček 1.9.2014 19:54

dotaz

Pane doktore jako hobby pěstuji růže, získané převážně řízkováním. Letošní počasí (2014) způsobilo ohromné poškození černou skvrnitostí, Většina mých keřů a keříků je zasažena. Dotaz : co mohu ještě letos na podzim udělat, aby ch situaci zlepšil - má význam postřik Dithanem ? Prosím moc o radu. Děkuji.
P.S. Zahradu mám blízko Čerčan, osada Borka.

Jiří Žlebčík 2.9.2014 07:13

Re: dotaz

Po neobvykle mírné zimě je celkově hodně houbových chorob. Patří mezi ně i černá skvrnitost růží. Neexistuje rezistentní druh růže a nepodařilo se vyšlechtit ani odrůdu těchto vlastností. Může být tedy každá růže napadena. Situaci lze udržovat v přijatelných mezích následujícími opatřeními: výsadba odolnějších odrůd, postřiky se střídáním přípravků, zalévání na půdu, výsadba na otevřené místo, odstraňování a pálení napadených částí, udržování rostlin v dobré kondici vyrovnaným hnojením, nepřehušťovat výsadby, nezanedbat řez. Na novém místě bývají růže o poznání několik let zdravější. Postřik Dithanem lze doporučit také pro omezení skvrnitosti kůry.

Janíček 1.9.2014 19:45

dotaz (otázka na Krymskaja Noč)

Prosím o vysvětlení komentáře : květy pálí slunce.Mám tomu rozumět tak, že tato růže musí být trvale ve stínu ?

Jiří Žlebčík 2.9.2014 07:00

Re: dotaz

Ostré sluneční světlo někdy poškozuje květy růží celkově, v mírnějším případě pak jen jejich okraje. Poupata mohou trpět do té míry, že vůbec nevykvetou. V citlivosti jsou mezi odrůdami značné rozdíly; nejvíce však postižených je mezi tmavě červenými růžemi. Trvale ve stínu nemůže úspěšně existovat ovšem žádná růže. Tedy i citlivější odrůdy sázíme na místa jen lehce přistíněná; nejlépe v poledne třeba stínem stromu. Vyvarujeme se jižní expozice, a to zvláště před bílými stěnami.

Smatlakova 29.7.2014 12:04

růže

Hezký den,
ráda bych se zeptala zda je možné sehnat sazenici růže Mercedes /Kordes/.
Děkuji
Šmatláková

Jiří Žlebčík 29.7.2014 13:02

Re: růže

Odrůda se dříve dosti pěstovala a uplatňovala i jako skleníková růže. Nyní vymizela. Viděl jsem ji v Kunraticích, ale v současné nabídce není. Zkuste se zeptat: www.ruze-kunratice.cz

Červenková 17.7.2014 18:26

omluva...

Dobrý den pane doktore,nemějte mi za zlé,že opakovaně využívám Vašich rad.Před 2 lety jsem získala velkou zanedbanou zahradu a o květinách jsem do té doby nevěděla nic.Růže(a to i díky Vašim stránkám )mě doslova dostaly !!!Tak se mnou mějte prosím trpělivost.. S pozdravem Radka

Jiří Žlebčík 23.7.2014 13:28

Re: omluva...

Jsem rád, že vás růže baví a těším se na další dotazy.

Červenková 17.7.2014 17:58

výška (otázka na Roter Korsar)

Dobrý den, mamka si objednala tuto růži u pěstitele m.j.i s tím, že dosahuje výšky cca 150 cm.Na vašich stránkách však uvádíte daleko větší výšku..Můžete prosím toto vysvětlit.Moc děkuji.Radka

Jiří Žlebčík 23.7.2014 20:03

Re: výška

Výška růží je záležitost velmi proměnlivá. Růže na chudší půdě mohou být i o polovinu nižší než na silně vyhnojené. Totéž platí o zálivce, vystavení větrům. V nížině bude růže vyšší než v podhorské poloze. Pokud růže výrazně namrzne, může ztrátu dohánět i více let. Navíc záleží na tom, zda byla sazenice vysazena do náležité hloubky. Pokud je sadová růže na chráněném místě vyvazována k opoře (pěstována jako pnoucí), dosáhne někdy až neuvěřitelných výšek. Růže starší bývají vyšší. Rostliny ve školkách jsou tedy nižší (také v kontejnerech). Výška závisí na použité podnoži, výskytu chorob a škůdců současných i těch překonaných. Růže často mají tendenci vytvořit vysoké výhony, které však se pod vlastní tíhou ohýbají; tím se výška keře vlastně snižuje. Při zjišťování výšky neberu zřetel na jednotlivé (vystřelující) výhony, ale hodnotím celkovou výšku. Problém je tabulkové zpracování, které neumožňuje udávat rozpětí. Musím dojít k průměrné hodnotě. Pokud tedy růži vidím mnohokrát během roku, údaj si stále upřesňuju a zahrnuje již i desítky pozorování. U odrůd nových tolik poznatků nemám. U uvedené odrůdy je moje hodnota 230 cm, tedy o 80 vyšší. Vzhledem k uvedeným okolnostem, to není propastný rozdíl. Pokud by růže narůstala při kvalitní péči moc vysoko, je možné zkrácení nových výhonů během vegetace.

Červenková 13.7.2014 18:41

chvála (otázka na Gabrielle Privat)

Dobrý den,musím napsat pár řádek k této růži.Vysadila jsem jí letos v březnu.Od začátku června bohatě kvete a stále dál tvoří poupata.Květy přežily bez úhony i dvojí krupobití a co mě dál překvapilo je i to,že se sama čistí(odkvetlý květ se stonkem sám odpadne)!Myslím si,že hodnocení 3,5 neodpovídá její kvalitě.Ještě sice nemohu hodnotit více aspektů,ale v současné době má u mě za 1.S pozdravem Radka

Jiří Žlebčík 14.7.2014 10:15

Re: chvála

Uváděné hodnocení dělají návštěvníci tohoto přehledu. Asi spíše podle nafocených květů a jejich líbivosti, než podle vlastních pěstitelských zkušeností. Určitě uvedené růži křivdí, snad se jim nezdá ničím zvláštní. Aby k těmto přehmatům nedocházelo, zavedl jsem také ještě jiné hodnocení, kterému říkám odborná kvalifikace. Teprve po mnoha vlastních pozorováních si tuto známku dovoluji růži dát. A tady jsem dal, a to jedničku. Naprosto s vámi souhlasím, je to všestranně mimořádně kvalitní odrůda.

Silvie 12.7.2014 09:40

Živý plot

Dobrý den,
ráda bych si založila živý plot z růží. Výška není ani moc podstatná, určitě bude stačit cca kolem 1 m. Jen bych byla ráda kdyby růže měly silnou vůni a větší květy. Myslela jsem si na Queen Elizabeth, ale ta snad voní jen slabě. Můžete mi prosím poradit, nějakou osvědčenou, opakovaně kvetoucí, spíše odolnou a hlavně voňavou růži, která se hodí do živého plotu? Děkuji za odpověď. Silvie

Jiří Žlebčík 14.7.2014 10:56

Re: Živý plot

Je to docela problém. Růže všeobecně se na stříhané ploty moc nehodí. Jsou řídké. Pokud se více stříhají, méně kvetou. Opravdu silně vonící odrůdy patří hlavně mezi staré růže, ale ty neopakují květ. Remontantky sice znovu nakvetou, ale není to stálé kvetení a dost vymrzají. Skoro bych doporučoval některé anglické růže, ovšem plot musí být dost široký, květy se spíše dolů otáčejí, ale jsou velké. V průměrné poloze výšku metru zvládnou, budou zpravidla ještě vyšší. Nové přesahující výhony je vhodné zaštípnout již v létě. Posuďte někde v prodejně vůni následujících: Abraham Darby, Evelyn (Austin), Gertrude Jekyll, Golden Celebration, Graham Thomas, Heritage, Jubilee Celebration, The Pilgrim, Winchester Cathedral.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>