Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XLIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 121 - 130 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Pavla Puršoová 20.4.2015 23:04

Augusta Luise (otázka na Augusta Luise)

Dbrý den,
ráda bych získala a pěstovala tuto překrásně vnící růži. Lze ji u Vás sehnat? Také bych ráda co nejdříve získala a zasadila popínaví růže z kterých bych chtěla vytvořit bbránu před vchodem.
Děkuji,
Pavla Puršová

Jiří Žlebčík 21.4.2015 06:43

Re: Augusta Luise

Nevím, zda růže je dost vzrůstná na to, aby vytvořila bránu. Je v nabídce zde:
www.ruzepelcovi.cz/Hledani.aspx

ala 10.4.2015 11:31

vyška (otázka na Eglantyne)

jinde je udávána výška rostliny 110 či 120 cm - skutečně dorůstá i 140 cm, jak je uváděno zde?

Jiří Žlebčík 13.4.2015 07:58

Re: vyška

Výška růží se může na různých místech velmi lišit; na rozdíl třeba od dosti stálého vzhledu květu. Keře dobře zavlažované, hnojené, vyvazované k opoře nebo v porostu (tedy s bočním stíněním) bývají podstatně vyšší (i 2x). Hodnota 140 cm mi vyšla porovnáním z 6 míst u nás (na 4 byla růže nafocena, na 2 nebyla zrovna fotogenická) v různých letech. V případě nutnosti je keř možno vytvarovat zaštípnutím letorostů.

Karel Tachecí 21.3.2015 21:49

vyšší foliový kryt

Dobrý den,
mám záhon růži v biorežimu a dočetl jsme se ve Vaší publikaci Růže v moderní zahradě, že by se daly keře přikrýt vyšším foliovým krytem a tím by se předešlo některým chorobám a zlepšil vzhled květů. Představuji si, že bych postavil stříšku nad záhonem na výši dospělého. Bočnice bych nechal volné, aby mohl proudit dobře vzduch. Mohlo by to takto fungovat? Foliový tunel by byl asi příliš vlhký. Také si nejsem jist, zda vysazené odrůdy budou pro takové zacházení vhodné? (Mount Shasta, Gloria, Landora,Helenka,Diew eltka,Flamingo,Rose Gaujard) Ješte bych měl poznamenat, že růže rostou v nadmořské výšce 160m, takže často dokáží vykvést i třikrát. Děkuji.

Jiří Žlebčík 24.3.2015 06:53

Re: vyšší foliový kryt

Myslím, že je to dobrý nápad. Kryt bude snad dostatečně vysoký, Přes zimu fólii uklidit, aby růže měly přirozenou zimní vláhu. Během vegetace zalévat jen ke kořenům; nikoliv na list. V předjaří radikálně řezat. Do léta vydatně hnojit plným hnojivem. Zvláště je to důležité, pokud se budou květy pravidelně řezat s delšími stopkami. Odrůdy jsou vhodné; nesázet choulostivé k padlí. Pozor na invazi mšic; v suchu se jim daří.

Červenková 18.3.2015 17:24

zmlazení starých růží

Dobrý den pane doktore,dne 7.3.jsem Vám zaslala dotaz ohledně jarního řezu starých,30let nestříhaných růží.Dnes jsem se do řezu pustila.Keře mají narašené pupeny pouze v horní části tzv.paroží.Když jsem první výhon zakrátila na skoro polovinu-sousedka byla"na infarkt".Prý je to škoda a že má obavu,aby jí růže letos vůbec kvetly.Nemám s tímto žádnou zkušenost a proto Vás prosím o konzultaci.Mám tedy nyní stříhat méně,na podzim bych keře zakrátila tak o 1/3a pak až příští rok na jaře řez dokončit? Moc děkuji za odpověď.Radka

Jiří Žlebčík 19.3.2015 07:02

Re: zmlazení starých růží

Chápu, že tak razantní zákrok, je vždy bolestivá záležitost. Pokud má růže několik výhonů, zkraťte na jich nyní jen polovinu; ostatní ponechejte. Na podzim do starého dřeva raději neřezat; další úpravy příští jaro.

roman 17.3.2015 00:00

namrzání růží

Dobrý den,
co si mám představit pod pojmen vymrzání růží, třeba u odrůdy Royal Gold? Znamená to, že rostlina již neporoste? Dá se tedy nějak ochránit pnoucí růže?

Jiří Žlebčík 19.3.2015 07:46

Re: namrzání růží

Vymrznutí znamená definitivní konec růže. Odrůda u nás častěji vymrzající tedy nemusí přečkat horší zimu. Její šanci se obvykle pokoušíme zvýšit navážením kompostu. U pnoucích růží jsou ovšem všechna opatření dost problematická. Nesázíme tedy často vymrzající odrůdy do horších klimatických podmínek. Hlavně pokud se mluví o jednotlivých výhonech, používá se často slovo namrznutí. Růže tedy může namrznout třeba do poloviny délky svých výhonů. Říct o jakékoliv růži, že není mrazuvzdorná, je tvrzení nesprávné. Znamenalo by to, že nesnáší vůbec žádný mráz a je na tom asi jako pokojové rostliny. Můžeme ovšem říct, že odrůda není u nás dostatečně mrazuvzdorná; tím se myslí, že snáší mráz třeba jen do -15 °C.

Ladislav Osička 10.3.2015 13:06

Pnoucí růže

Dobrý den,
můžete mně doporučit nějaký druh popínavé růže, barva sytě žlutá a hezká oranžová? Pokud možno aby kvetly delší dobu a nebledly. Poloha je jižní až jihozápadní. Děkuji, Láďa.

Jiří Žlebčík 10.3.2015 13:46

Re: Pnoucí růže

Právě s těmito barvami u pnoucích růží je největší potíž. Zkuste vytvarovat následující: Lichtkönigin Lucia, Westerland, Postillion.

Červenková 7.3.2015 13:17

zmlazení starých růží

Dobrý den pane doktore.Letos mne sousedka poprosila,abych jí na jaře ostříhala růže.Jedná se zřejmě o nějaké staré velkokvěté a mnohokvěté,které nikdy (od svého zasazení)nebyly pravidelně stříhány.U základu je dřevo silné i 4cm a výška keřů je přes 120cm.Mám v úmyslu toto silné dřevo úplně vyřezat a keř zkrátit tak o polovinu.Prosím o vyjádření,zda-li takto mohu postupovat.Moc děkuji Radka

Jiří Žlebčík 9.3.2015 07:06

Re: zmlazení starých růží

Nevolil bych jiný postup. I staré dřevo může obrazit; jen pozor, aby to nebyla podnož. Řezné plochy je vhodné zatřít třeba latexovou barvou. Když už bude někde časem nový výhon, bude třeba řez nad ním opakovat, aby nevzniklo dlouhé prosychající "paroží". Je také potřeba přidat kompost a řádně nahnojit. I nepravidelný řez je lepší než vůbec žádný.

V.S. 6.3.2015 11:39

Ochranné postřiky

Vážený pane doktore,
zajímal by mě 'kalendář' ochranných postřiků růží. Kdy začít (záleží samozřejmě na vývoji počasí) a kterým (proti škůdcům nebo houbovým chorobám)?
Děkuji . V.S.

Jiří Žlebčík 10.3.2015 13:35

Re: Ochranné postřiky

Nejsem nakloněn velkému používání postřiků. Pokud chceme ovšem vyhlásit na zahradě chemickou válku, měla by vypadat asi takto. Již v měsíci květnu někdy obalují nové výhony růží mšice. Nemáme-li keřů mnoho, nejprve se pokusíme tuto invazi otřít měkkým kartáčkem a splavit proudem vody. Také můžeme mšice doslova ulepit opakovanými postřiky přípravků na bázi jedlého oleje nebo rostlinných výluhů. Pokud se mšice opět objeví, použijeme Pirimor. Když se ukážou mšice být už na tento selektivní přípravek rezistentní, teprve nasadíme třeba Mospilan; působí systémově a na mnoho škůdců. V červnu můžeme na listech růží už najít černou skvrnitost. První napadené listy odstraníme, pokud nastane výrazný infekční tlak této houby, postříkáme některým z následujících přípravků, které jsou teď v obchodech v malém balení: Discus, Dithane DG Neotec, Horizon 250 EW, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva, Saprol, Score 250 EC, Syllit 400 SC, Syllit 65 WP, Talent, Zato 50 WG. Ze starých zásob se hodí Baycor 25 WP. Černou skvrnitost určitě definitivně nezastaví jediný postřik (to spíš změna počasí). Opakování postřiku je vhodné s jiným přípravkem. Boj s touto chorobou ovšem prakticky nikdy nekončí. Koncem července a v srpnu objevíme na růžích k tomu náchylných padlí. Tady postřiky zabírají lépe. Vhodné jsou zejména: Discus, Kumulus, Saprol. K podzimu se na větvičkách může objevit skvrnitost kůry. Ostříháme, co se jen dá, a postříkáme Dithane. Přípravky působící na černou skvrnitost mají účinnost i na rzivost neboli rez růží. Průběžně vždy odstraňujeme výhony poškozené pilatkami nebo s hálkami. Brouky zlatohlávky a jiný hmyz ponecháváme žít. Na místech nepříliš vhodných pro růže mohou citelně škodit svilušky, klopušky, pidikřísek, puklice nebo květy napadne plíseň šedá, ale to jsou případy speciální. Rozhodně při sázení je potřeba pozornost u odrůd se známou náchylností k napadení zejména černou skvrnitostí listů. Nedáváme je na místa bez proudění vzduchu nebo u vody.

Josef 3.3.2015 16:57

dotaz (otázka na Rosa rugosa)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli jsou plody ruze svraskate rosa rugosa stejne bohate na vitaminy jako u normálních šipku (růže šípkove rosa canina)a jestli se daji sušit a zpracovat . Děkuji.

Jiří Žlebčík 5.3.2015 06:51

Re: dotaz

Ano; pro druh Rosa rugosa se uvádí průměrný obsah 900 mg vitamínu C ve 100 g zralého nesušeného plodu. U Rosa canina je to 800. Šípky růže svraskalé jsou krásné, velké, kulovitě zploštělé, ale silně dužnaté a tedy na normální sušení nevhodné. Je jistě možné zpracování na protlaky, rosoly, sirupy. Musí se ovšem důsledně nejprve odstranit chloupky uvnitř plodů. Není to vůbec snadné, lepí se na kůži, svědí. Nejlépe je šípky rozříznout, na chvilku namočit do vody a pak ostrým proudem vody vymývat. Nakonec se teprve nožíkem vybírají zbytky.

jitka 3.3.2015 01:05

Růže na Vysočinu

Prosím,poraťe mi : 1.pro zahradu na Vysočině, cca 650m n.m. potřebovala bych popínavé růže a růže kolem trávníku , radši plnokvěté, opakovaně kvetoucí a kdyby i voněly... Mohly by tyto podmínky zvládnout třeba anglické růže ? 2.už asi 40 let pěstuje maminka v zahradě žluté růže, keř bez opory tak do 15Ocm, s oporou i víc, slabě voní, plnokvětá, bohatě kvete, na jednom stonku tak 3-7 květů, co by tomohlo být za odrůdu ? 3. ještě starší růže , kterou pěstovala už babička - hodně odolný keř tak do 2m. bez opory převislý, s oporou se dostane na 3m, i víc, bohatě kvete , voní, květy jsou drobnější, plnokvěté červené až tmavěčervené, spíš do růžova než do oranžova, tak do 7 cm, četné, na stonku jich je i 8 nebo 9, dřív bývala hlavně na venkovských zahradách hodně časo k vidění - mohla by to být F.J.Grootendorst? 4 . Tetička Karla kdysi dostala od strýce keře růží, velmi noblesních a elegantních byly růžové, velkokvěté, někdy byl květ solitární, častěji jich bylo na jednom dlouhém silném stonku 3-5, rozvité květy o průměru 10 cm i víc, voněla velmi slabě, dorůstala tak do 1,5-m, i víc a jmenovala se prý taky Karla (nebo Carla), pídím se po ní už léta, ale o růži toho jměna není nikde ani zmínka... 5.poslední dotaz na moji jmenovkyni - Jitka - nenašla jsem, jak je odolná a jestli by byla vhodná na Vysočinu, a jestli voní - ale je krásná... Děkuji za odpovědi na moje dotazy JM

Jiří Žlebčík 3.3.2015 07:18

Re: Růže na Vysočinu

1. Najít růže s opakováním květu pro uvedenou nadmořskou výšku je obtížné. Opakování květu vede k neukončování podzimního růstu, což se projevuje nevyzráváním výhonů a pak jejich vymrzáním. Z pnoucích mám dobré zkušenosti i v těchto podmínkách s Dortmund a New Dawn. Kritickou zimu před dvěma roky nejlépe přestály ze záhonových růží polyantky Čs. Červený Kříž, Roztomilá, Maryša. Vydržely mnohé sadové růže, ale v naprosté většině ty jednou kvetoucí, z remontujících lze doporučit Stanwell Perpetual. Nezničitelné jsou rugosa hybridy, které také kvetení opakují. Anglické růže bych nedoporučoval.
2. Mohlo by jít o růži Landora; případně Lichtkönigin Lucia.
3. Popis odrůdě F. J. Grootendorst docela odpovídá.
4. Pravděpodobně je to růže Carina.
5. Odrůda Jitka je jistě velmi krásná, ale spíše méně vitální, v drsných podmínkách by asi neobstála. Vůně je nevýrazná.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>