Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 261 - 270 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 2 nezodpovězené.

Míša Křížová 17.4.2011 17:36

David Austin a Rosen Tantau.

Dobrý den. Již několikátým rokem se snažím zvelebit naší větší zahradu na kvetoucí záhonky. Nyní jsem si připravila záhon pouze pro růže a vyhlédla jsem si-pouze-přes inter.stránky u Pelcových výše jmenované růže.Sama mám jednu Charlotte a ačkoliv nejsem velký znalec,co se týče péče, celkem pěkně kvete, i když jsem si představovala výšku trochu větší. Jakou péči obnáší takový záhon pouze z těchto růží a také jestli je vhodné si je řízkováním pouze pro svoji zahradu namnožit.Bude rostlinka-řízkovan ec totožná s původní očkovanou?Za odpověď děkuji, M.Křížová

Jiří Žlebčík 20.4.2011 18:18

Re: David Austin a Rosen Tantau.

Růžová školka v Sobotce pěstuje licenčně některé odrůdy šlechtitelských firem David Austin a Rosen Tantau. Růže Charlotte je pak odrůda od Austina. Anglické růže se většinou do plné krásy a také velikosti rostlin dostávají po výsadbě později, než jsme zvyklí. Z hlediska péče ovšem nemají zvláštních nároků. Možnost pěstovat růže z řízkování; tedy jako pravokořenné se velmi liší podle odrůd. Je to široká problematika. Pro domácí množení považuji za nejdůležitější včasný odběr řízků již v červnu ve stádiu vybarveného poupěte. Později v létě bývají růže často (třeba i skrytě) napadeny černou skvrnitostí a pak nezakoření. Druhou věcí, která nejčastěji způsobuje neúspěch, je to, že pěstitel řízkovance řádně nedopěstuje. Je tedy potřeba získat na zvláštním záhoně silné sazenice a ty vysadit na trvalé místo o 5 cm hlouběji tak, jak to děláme u růží očkovaných. Některé řízkované růže už úspěšně pěstuji přes 20 let, ovšem nové odrůdy nemam z tohoto hlediska dostatečně prověřené. Věnujte ve sloupci poznámka pozornost zkratce Z. Řízkovanec se může od očkované růže lišit intenzitou růstu, vývojem kořenů, intenzitou kvetení; v žádném případě se však nemůže změnit třeba barva květu.

Jakub 11.4.2011 22:10

Licence růží

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s licencemi růží. Jde konkrétně o to, zda se někde dá sehnat množitelský materiál, nebo zda si lze držet vlastní matečnice a odebírat potřebný materiál. Samozřejmě uvítám každé informace. Předen děkuji za Vaše odpovědi. J. N.

Jiří Žlebčík 13.4.2011 20:49

Re: Licence růží

Licenčním množením růží se u nás zabývají při dodržování přísných pravidel: Růžové a okrasné školky, Miloslav Šíp, Skaličany 4, 388 01 Blatná, sipruze.wz.cz; Růžové školky, Luboš a Michaela Pelcovi, Březenská 3, 86507 43 Sobotka, ruze.unas.cz.

Hendrychová 1.4.2011 10:44

výběr sadové růže

Poraďte prosím, s výběrem sadové růže do 500 m n.m.. Představuji si ji jako velký kompaktní samonosný keř, cca 150 cm, pokud možno remontující, plný nebo poloplný květ (ne bílý a žlutý) nemusí vonět.
Mám Rosarium Uetersen, ale každoročně letorosty zmrznou, čímž se mi nedaří vypěstovat keř. Předem děkuji za odpověď. Hendrychová

Jiří Žlebčík 4.4.2011 19:19

Re: výběr sadové růže

V této nadmořské výšce hodně záleží na výběru místa, které by nemělo být vystaveno větrům. Vlastně všechny uvedené podmínky splňuje česká, velmi otužilá, růžově kvetoucí sadová růže Milevsko; má vzrůst spíše bochníkovitý, pevně rostoucí výhony, občas i opakuje květ.

Evule 7.3.2011 18:01

Výběr bílých růží

Dobrý den, velice by mě potěšila vaše rada ohledně výberu odrůdy bílých velkokvětých růží do mojí předzahrádky . Ráda bych měla krásný bílý záhon voňavých růží za starodávnou kovanou zahrádkou, ale nevím, jakou odrůdu a hlavně kde vybrat. Nemáte prosím nějaký svůj tip ohledně odrůdy a popřípadě zahradnictví /nejlépe JM nebo obchod zasílající poštou/. Moc děkuji a jdu studovat dál Vaši nádhernou stránku o téhle královně květin. Evule :)

Jiří Žlebčík 9.3.2011 19:55

Re: Výběr bílých růží

Pokud jde o bílé čajohybridy mám ve zvláštní oblibě odrůdu Mount Shasta, má sytě zelený list, dobrý vzrůst i zdravotní stav. Z dalších dostupných bílých je možno vybrat Memoire, Pascali, Pax (Urban), Snow Ballet, White Masterpiece. Horší to bude s vůní. Bílých čajohybridů, které dobře voní, není mnoho a jsou choulostivé. Na jižní Moravě doporučuju navštívit školky v Rosicích (strnad.rosice.net/oceneni-ruzi.html) a Želešicích (www.edb.cz/urbanruze).

Misa 19.2.2011 12:48

dotaz

Dobrý den,mám ruži v květináči,je asi 15-30 cm vysoká.Má červené květy.Ale chci se zeptat co mám dělat když mi na ní začali schnout listy a i květy.Mám jí danou v chladnu ale nevím co s ní??Děkuji za radu

Jiří Žlebčík 22.2.2011 14:50

Re: dotaz

Myslím, že to bude takový květinový dar, kde se v kontejneru tísní několik řízků. Růže tohoto provedení jsou určeny jako krátkodobá výzdoba, nikoliv na delší pěstování a zvláště ne v bytě.
V rámci první pomoci bych se podíval na kořeny. Patrně bude třeba růži přesadit do větší nádoby s lehčí normální zahradní půdou. Až nastane jaro bez větších mrazů, bude vhodné růži zapustit venku i s kontejnerem do půdy. Pozorně zalévat. Po otužení přesadit do volné půdy o něco hlouběji. Pokud je pohromadě více rostlin vysadit již jednotlivě. Tyto miniaturní růže jsou však málo mrazuvzdorné a bývají i choulostivé k napadení černou skvrnitostí.

Antonín Pytela 25.1.2011 22:02

Stolístky

Dobrý den,
dnes jsem četl Vaše příspěvky na internetových stránkách. Velmi se mi líbí, jsou užitečné, ale nevím, jestli v současnosti ještě fungují. Pokud ano, prosil bych o radu, jestli a jak se stříhá růže stolistá.
Děkuji a jsem s pozdravem.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 22:03

Re: Stolístky

Stolisté růže jsou na údržbu nenáročné. Předjarní radikální řez skoro u země se nedělá. Tyto sadové růže, ovšem bývají často hodně přehoustlé a neuspořádaně rostoucí. Doporučoval bych proto udržovat keř světlý a přehledný odstraňováním starých výhonů těsně u země. Dále mírně zkracujeme i ponechané větve, zejména pokud mají tendenci růst převisle.

Marie S. 22.1.2011 17:12

očkování

Dobrý den, na maminčině zahradě v Českých Budějovicích je jedna zplanělá růže, podnož ani ušlechtilý vzhled neznám, keř je vitální, šípků pramálo. Napadlo mne, že dřív než keř odstraním, zkusím ho znovu naočkovat (nebo opýlit?). O přípravě očka je dostatek publikací, jak však připravit podnož v tomto případě? Prosím, dejte mi nějaký tip na literaturu a rovněž Váš názor na to, co se chystám provést. Děkuji.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 21:57

Re: očkování

Očkování nebo přesazování starších růží se nedělá (neznám literaturu, kde by se doporučovalo), protože je jednoduší a jistější vysadit růži novou. Pokusit se ovšem můžete. Podnož musí být zdravá a vitální. Je tedy třeba ji radikálně prořezat v předjaří. Vlastní očkování růží (na spící očko) se dělá koncem července v kořenovém krčku. V uvedeném případě by bylo třeba rostlinu hodně odhrnout a očkovat na všechny silnější výhony. Nějaké opylování nepřichází v úvahu. Potomstvo by bylo velmi různých (horších) vlastností.

Pavlína 21.1.2011 22:04

Odolnost

Dobrý den pane doktore, ráda bych osázela větší předzahrádku růžemi tak, aby byla celá plocha pokryta bohatě a opakovaně kvetoucími kultivary nepříliš vysokými (do 1 m). Potřebovala bych radu, které odrůdy jsou odolné proti padlí a černé skvrnitosti. Abych neměla velkou plochu plnou bezlistých pahýlů.
Děkuji Vám.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 21:51

Re: Odolnost

Vzhledem nutnosti nepřesáhnout uvedenou výšku a mít zaručeno opakované květenství, doporučoval bych se zaměřit na skupinu floribund. Odrůdy naprosto odolné vůči houbovým chorobám nejsou. Následující však i v místech, kde je mnoho růží pohromadě, a tedy infekční tlak velký, bývají těmi nejzdravějšími: Autumn Spray, Bonica 82, Bordüre Apricot, Bremer Stadtmusikanten, Cappuccino, Dagmar, Eskimo, Friesia, Gelber Engel, Graceful, Hafnia, John S. Armstrong, Milrose, Nostalgie, Pussta, Samba, Tiara, Travemünde, Woburn Abbey.

HonzaPM 20.1.2011 11:27

Nesrovnalost

Dobrý den, růže pěstovaná v Troji není Lensova Maria Teresa, ale Mariatheressia od Tantau.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 22:07

Re: Nesrovnalost

Máte pravdu, díky za upozornění. Chybu jsem nedávno také zaregistroval a bude opravena při aktualizaci, tedy při vkládání fotek udělaných v roce 2010. Fotky tohoto jména se mi sešly totiž už ze třech míst. Situace není jednoduchá. Obě růže jsou floribundy, obě světle růžové, starší má volnější střed, novější je plného anglického uspořádání. Už v roce 1984 nazval Lens (Belgie) svou růži Maria Tereza, v roce 2003 nazval Tantau (Německo) svou velmi podobnou růži Mariatheresia. Tento čin je v rozporu s mezinárodním kódem pro pěstované rostliny, neboť nelze nazvat své novošlechtění jménem v daném rodě (zde Rosa) již existujícím nebo mu velmi podobným.

Renda 18.1.2011 20:51

Pnoucí růže

Dobrý den,
Chci se zeptat, zda mi poradíte, jaký druh růží pnoucích do velkých výšek použít. Jedna se mi o vysoké staré stromy, kolem 6-7 m. Byl bych rád, za jakoukoliv pomoc, kde takové odrůdy koupit, jaké barvy existují, do jaké výšky se pnou, podmínky pěstování nebo i dlouhověkost takové rostliny. Moc děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.1.2011 20:57

Re: Pnoucí růže

Pokrývání starých stromů odolnými pnoucími růžemi se stává skoro módou. Při výsadbě si musíme uvědomit, že rostlina potřebuje mít pro růst uspokojivé podmínky. Nesázíme blízko kmene. Je zde stín, sucho a půda utužená. Vhodné místo je na okraji starých, sklánějících se větví. Zde většinou vlivem přistínění řídne trávník. Pro sazenice růží uděláme pořádnou jamku. Tedy tak o průměru 50 cm a asi na dva rýče hloubky. Navezeme kvalitní kompost. Na podzim vysazujeme silné sazenice o 5 cm hlouběji, než byly ve školce. Před zamrznutím půdy překryjeme hromádkou kompostu. Na jaře po odhrnutí radikálně zkrátíme. Teprve v dalších letech necháme růže volně tvořit výhony. Ty postupně pomocí kolíků a provázků zachycujeme na osluněné větve stromu. Odrůdy růží vybereme takové, aby brzy dorostly kolem čtyř metrů a nevymrzaly. Většina těchto růží kvete jen na počátku léta, ale může mít pěkné šípky. Podívejte se na odrůdy:
Filipes Kiftsgate, Bobbie James, Paul´s Himalayan Musk, Rudolfína, Ludvík Večeřa.
S nákupem to bude trochu horší. Uvedené růže se přece jen nepěstují v tak velkých počtech jako záhonové. Zkuste následující kontakty:
ruze.unas.cz, sipruze.wz.cz.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>