Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 61 - 70 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Jan Víteček 20.6.2017 10:03

dotaz (otázka na Rosa rubiginosa)

Dobrý den,
Existují nějaké odrůdy růží - kříženci R. rubiginosa, které mají vonné listy (příjemná vůně po jablkách) a pěstitelsky zajímavé vlastnosti (barva a velikost květů, delší doba kvetení).
Díky za odpověď

Jiří Žlebčík 23.6.2017 08:54

Re: dotaz

Z kříženců s R. rubiginosa se častěji pěstují odrůdy Alchymist a Aschermittwoch. Jsou to růže krásné, jejich listy však nevoní.

Zoja Javůrková 5.6.2017 17:10

Jakého věku se růže asi dožívají?

To by mě velmi zajímalo. Pokud jsem je loni a letos nově vysadila na vhodná místa a budu se o ně dobře starat, počítám, že mohou žít i desítky let. Asi také záleží na odrůdě, že? Prosím o váš názor, pane doktore. Díky, ZJ

Jiří Žlebčík 23.6.2017 08:53

Re: Jakého věku se růže asi dožívají?

U některých keřů se růží se popisuje neobyčejné stáří. Tisíciletá růže v německém Hildesheimu (růže šípková). Musíme si tu uvědomit, že původní jedinec byl pravděpodobně již několikrát nahrazen svým semenáčkem. Růže vytvářející výmladky jsou také na místě pozorovány velmi dlouho, ale jednotlivé rostliny nelze odlišit (růže galská na Růžovém paloučku u Litomyšle). Růže bílá roste pravděpodobně na vlastních kořenech u základů některých roubenek také desetiletí. Růže stolisté přetrvávají dlouho na opuštěných zahradách a u zdí hřbitovů. Naproti tomu norma pro záhonové růže (zejména floribundy) počítala s každoroční ztrátou 10 % rostlin. Někdy se uvádí kratší věk u růží řízkovaných. Pěstuju však bez problémů na vlastních kořenech již 24 let:Märchenland, Milevsko, Lichtkönigin Lucia, Dortmund, The Fairy. Počítejme tedy, že řádně ošetřované a zmlazované růže vydrží na místě desítky let. Nejkratší budou mít miniaturní růže a růže všech skupin pěstované jako stromky. Katastrofa ovšem nikdy není vyloučena. Po zimě 2012 odešlo ve středních Čechách na některých místech 70 % keřů záhonových růží.

Martina Lišková 3.5.2017 11:34

Dotaz k četnosti zalévání

Dobrý den, pane doktore. Vlastním anglické růže, které zalévám pravidelně každý týden. V diskuzích jsem narazila na názor, že by se zalévání mělo rok od roku omezovat a jak se růžím začne dařit, přestat zalévat úplně, čímž se podpoří tvorba kvalitních hlubokých kořenů. Jiné diskuze hovoří o anglických růžích, které naopak vyžadují více vody, než jiné druhy. Jak tedy zalévat, či nezalévat již usazené rúže? Děkuji za Váš názor. Martina Lišková

Jiří Žlebčík 21.5.2017 04:37

Re: Dotaz k četnosti zalévání

Všechny růže mají docela hluboko prorůstající kořeny podnože. Vidíme to i podle toho, že se dají odstranit běžné vytrvalé plevele, aniž růžím ublížíme. Pokud jsou růže už dobře zakořeněné a místo není vysloveně suché, nebývá potřeba zalévat. Dokonce i v zoufalém létě před dvěma roky, kdy uschlo mnoho keřů a stromů, růže jen zastavily kvetení. Doporučoval bych zalévat pouze při suchém počasí, ale pak opravdu velkou dávkou vody, aby se dostala až ke kořenům růží. Zalévání na list se nedoporučuje z hlediska rozvoje houbových chorob. Anglické růže by podle místa vyšlechtění sice mohly mít větší nároky na vláhu, ale důležitější bude, jaké předky mají v rodokmenu.

Zoja Javůrková 21.4.2017 18:47

kde koupím? (otázka na Kir Royal)

Pěkný den, pane doktore, chtěla bych tuto růži. Hledala jsem nějakou firmu ve Studeném u Jílového, odkud jsou fotografie, ale asi tam žádná růžová školka není. Poradíte mi, na koho se mám obrátit? Srdečný dík, Z.J.

Jiří Žlebčík 21.5.2017 04:48

Re: kde koupím?

Odrůda je sice v tomto přehledu uváděna ze třech míst, ale jedná se o sbírky růží; tedy nikoliv o okrasné školky, kde by se růže prodávaly. K prodeji jsem ji teď našel na www.zahradnictvi-flos.cz/24604-rosa-pn-kir-royal-ruze-pnouci.html

Martina Lišková 13.4.2017 11:22

Falstaf (otázka na Falstaff)

Dobrý den. Falstaf oproti jiným anglickým růžím velmi líně opakuje kvetení. Lze ho nějak povzbudit, podpořit, nebo je to již daná vlastnost vyplývající ze šlechtění? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.4.2017 14:07

Re: Falstaf

Obávám se, že liknavost v kvetení je odrůdová vlastnost. Pokud růži máme na světlém místě, dobře zaléváme, hnojíme a přiměřeně řežeme, bude mít květů jistě více, než skomírající jedinec. Divy však činit nelze.

Martina Lišková 11.4.2017 16:19

Střih růží D. Austina

Dobrý den. U růží Davida Austina je uvedeno v popisu, že se jedná o sadové růže. Doporučujete tedy na jaře nekrátit a pouze zastřihovat, nebo se snažit o dodržení max. 5 hlavních výhonů? Mám totiž tříletou Royal Jubilee a má už 10 větví. Děkuji za upřesnění. Lišková

Jiří Žlebčík 12.4.2017 13:36

Re: Střih růží D. Austina

Záleží také na umístění růže. Pokud má kolem sebe dost prostoru a dost slunce, nemusí být asi 10 výhonů neúnosně mnoho. V dalších letech jistě začnete ty nejstarší u země vyřezávat.

Vratislav Pešek 4.4.2017 11:00

vážný zájem o nákup růže ČSR (otázka na ČSR)

Prosím Vás o sdělení ,kde by se tato růže dala zakoupit.Je to růže od šlechtitele Bohma kterou vyšlechtil v roce 1933.Děkuji. Pešek

Jiří Žlebčík 6.4.2017 08:19

Re: vážný zájem o nákup růže ČSR

Jde o kvalitní a oblíbenou odrůdu. V nabídce je zde www.ruzeskalicany.cz/fulltext/?keyword=%C4%8Dsr.
Nyní vyprodáno, zarezervujte si ji.

deny.rin 28.3.2017 12:19

sametová růže (otázka na Sametová I*)

Prosím poraďte, kde lze sametovou růži získat. Přišla jsem po dlouhých letech o ni a marně sháním.
Děkuji za pomoc. Deny

Jiří Žlebčík 6.4.2017 08:15

Re: sametová růže

Sametová I nelze chápat jako název odrůdy (proto ta hvězdička). Růže tak byla patrně jen dočasně označená z praktických důvodů. Temně červených odrůd s poupaty skoro černými je od různých šlechtitelů poměrně hodně. Např.: Barkarole, Josef Klimeš, Le Rouge et Le Noir, Nočná Panna, Norita, Papa Meilland, Porta Nigra, Super Congo, Schwarze Madonna.

Lenka 7.3.2017 13:22

jarní řez

Prosím o radu. Silné výhony se mají zkracovat méně než slabé - proto jsem vloni zkrátila silné předloňské výhony méně. Budu je letos řezat do "starého&quo t; teď už předloňského dřeva, nebo přibude každým rokem další kousek jednoletého výhonu? Tím by se ale stále zvyšoval celkový habitus keříku. Jak na to? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 8.3.2017 13:21

Re: jarní řez

Docela slabé výhony se vystřihnou tak, že vlastně nezbude žádné očko, z něhož by mohlo něco rašit. Je pravda, že každý rok přibude kousek dřeva a keř se celkově zvyšuje. Proto je nutno po několika letech použít pilku a staré dřevo vyříznout. Většinou nalezneme v něm u země nějaké očko. Pokud není, pomůže mladší sousední výhon. Toto zmlazení ovšem často po drsnější zimě nastane automaticky.

Lucia L 21.2.2017 11:56

ako správne strihať na jar (otázka na Jiřina Bohdalová*)

Mám ju niekoľko rokov, je jednou z mojich TOP. Nádherný krík, vynikajúca kondícia. Chcem sa opýtať, ako ju mám na jar zostrihať a preriediť, aby som jej neublížila? Tvorí pomerne rozložitý základ.

Jiří Žlebčík 8.3.2017 13:13

Re: ako správne strihať na jar

Růže patří mezi čajohybridy. Nastává doba, kdy je třeba řezat a v tomto případě by měl být řez radikální. Rostlinu je třeba snížit asi na dvacet cm. Nejprve se odstraní větve namrzlé a polámané. Pak úplně slabé výhonky, případně ty z podnože, nakonec výhony, které se kříží. Výsledek by měl být přehledný a světlý. Je dobré ještě asi za tři týdny se na růži s nůžkami znovu podívat. Mnohé zelené větve bývají suché.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>