Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXXIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 61 - 70 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Milan Číha 24.7.2017 14:44

Frühligsduft - marazuvzdornost a řez (otázka na Frühlingsduft)

Pěkný den, díky za užitečný web a akce v Průhonicích. St arám se o dva velmi staré keře Frühlingsduft (dále jen FD) ve veřejné výsadbě v Praze (bohužel očkované na podnoži, která stále obráží). Za 25 let jsem získal tyto zkušenosti: 1. Růže FD netrpí vůbec (ani ke konci sezóny) padlím nebo černou skvrnitostí. 2. Růže FD nikdy neutrpěla žádné mrazové poškození - je mrazuvzdornější než Rosa rugosa (mám srovnání ze stejné lokality). 3. Růže FD bez řezu kvete pouze jednou, koncem léta se objeví pouze několik málo květů. 4. Při hlubším řezu (roste u chodníku) obrazí a zkrácená část hned nasadí poměrně bohatě na květ. 4. Při výrazném zmlazení neobráží příliš, zato kvete skoro stejně bohatě jako při prvním kvetení. Milan Číha

Jiří Žlebčík 27.7.2017 09:45

Re: Frühligsduft - marazuvzdornost a řez

Pozoruhodná je hlavně informace, že tato růže po hlubším řezu pravidelně opakuje kvetení. Díky.

Anna Němcová 29.6.2017 22:00

mrazuvzdornost

Vážený pane doktore.
Prosím Vás o informaci jaká je mrazuvzdornost růže Uetersener Klosterrose.
Vysadili jsme ji na podzim 2015 ke kovové konstrukci (a snad jsme moc přihnojovali),hodn rostla,no po zimě hodně omrzla.Je tak choulostivá?
Také bych se chtěla zeptat na mrazuvzdornost růže Marie Viaud. Děkuje a zdraví Anna Němcová

Jiří Žlebčík 27.7.2017 09:42

Re: mrazuvzdornost

Odrůda Rosemary Viaud by vzhledem ke svému původu a také vzhledem k tomu, že kvete jen jednou, měla být dobře odolná. U Uetersener Klosterrose si tak jistý nejsem, ale tato zima byla docela krutá. Až trochu odroste bude na tom lépe.

Jájina 22.6.2017 17:19

Opad šípků na Rosa rugosa

Dobrý den.
Pěstuji třetím rokem překrásnou růži svraskalou. Loni i letos bohatě kvete,květy bývají plné včelek. Po odkvětu vytvoří spoustu šípků, které však dorostou do velikosti 0,5-1cm a všechny zežloutnou i se stopkami a opadají. Mohla bych poprosit o radu, jak se těšit i ze šípků? Děkuji, Jájina

Jiří Žlebčík 23.6.2017 09:06

Re: Opad šípků na Rosa rugosa

Je zajímavé, že v tomto roce mi přichází více zpráv o opadu již mladých poupat. Na šípky pěstuje růže málokdo, ale důvod bude asi obdobný. Myslím, že je třeba se pokusit velké výkyvy ve vláze zmírňovat. Tedy při suchu zalévat do hloubky. Růže svraskalá je velmi odolná, ale chce vlhčí místo a půdu spíše kyselou.

Jana 21.6.2017 12:41

Popínavá ruža Don Juan

Dobrý deň,
zasadila som si k oblúku dve popínavé ruže Don Juan, velmi sa mi páčili. teraz som sa ale na tejto stránke dozvedela že sú chúlostivé na mráz a často vymrzajú. V oblasti, kde bývam (južné Slovensko- Levice), je pomerne teplo, ale napríklad posledná zima bola dosť silná, zamrzla nám broskyňa aj hrozno.
Chcela by som sa spýtať, ako sa starať o túto ružu, aby mi krásne kvitla a ako ju ochrániť pred zimou, aké minimálne teploty znesie? Treba ju aj nejako strihať? Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom
Jana Ďuričová

Jiří Žlebčík 23.6.2017 09:01

Re: Popínavá ruža Don Juan

Odrůda se opravdu u nás moc jako pnoucí nechová; tedy málokdy jsem ji viděl vyšší než dva metry. Ovšem podnebí v Levicích je ideální pro překonání této výšky. U pnoucích růží toho pro zimní ochranu mnoho dělat nemůžeme, protože je nejde do výšky nějak chránit. Je třeba porost nepřehušťovat, ukončit přihnojování už v létě. Tato zima byla dost krutá, růže k zemi zmrzly na mnoha místech.

Jan Víteček 20.6.2017 10:03

dotaz

Dobrý den,
Existují nějaké odrůdy růží - kříženci R. rubiginosa, které mají vonné listy (příjemná vůně po jablkách) a pěstitelsky zajímavé vlastnosti (barva a velikost květů, delší doba kvetení).
Díky za odpověď

Jiří Žlebčík 23.6.2017 08:54

Re: dotaz

Z kříženců s R. rubiginosa se častěji pěstují odrůdy Alchymist a Aschermittwoch. Jsou to růže krásné, jejich listy však nevoní.

Zoja Javůrková 5.6.2017 17:10

Jakého věku se růže asi dožívají?

To by mě velmi zajímalo. Pokud jsem je loni a letos nově vysadila na vhodná místa a budu se o ně dobře starat, počítám, že mohou žít i desítky let. Asi také záleží na odrůdě, že? Prosím o váš názor, pane doktore. Díky, ZJ

Jiří Žlebčík 23.6.2017 08:53

Re: Jakého věku se růže asi dožívají?

U některých keřů se růží se popisuje neobyčejné stáří. Tisíciletá růže v německém Hildesheimu (růže šípková). Musíme si tu uvědomit, že původní jedinec byl pravděpodobně již několikrát nahrazen svým semenáčkem. Růže vytvářející výmladky jsou také na místě pozorovány velmi dlouho, ale jednotlivé rostliny nelze odlišit (růže galská na Růžovém paloučku u Litomyšle). Růže bílá roste pravděpodobně na vlastních kořenech u základů některých roubenek také desetiletí. Růže stolisté přetrvávají dlouho na opuštěných zahradách a u zdí hřbitovů. Naproti tomu norma pro záhonové růže (zejména floribundy) počítala s každoroční ztrátou 10 % rostlin. Někdy se uvádí kratší věk u růží řízkovaných. Pěstuju však bez problémů na vlastních kořenech již 24 let:Märchenland, Milevsko, Lichtkönigin Lucia, Dortmund, The Fairy. Počítejme tedy, že řádně ošetřované a zmlazované růže vydrží na místě desítky let. Nejkratší budou mít miniaturní růže a růže všech skupin pěstované jako stromky. Katastrofa ovšem nikdy není vyloučena. Po zimě 2012 odešlo ve středních Čechách na některých místech 70 % keřů záhonových růží.

Martina Lišková 3.5.2017 11:34

Dotaz k četnosti zalévání

Dobrý den, pane doktore. Vlastním anglické růže, které zalévám pravidelně každý týden. V diskuzích jsem narazila na názor, že by se zalévání mělo rok od roku omezovat a jak se růžím začne dařit, přestat zalévat úplně, čímž se podpoří tvorba kvalitních hlubokých kořenů. Jiné diskuze hovoří o anglických růžích, které naopak vyžadují více vody, než jiné druhy. Jak tedy zalévat, či nezalévat již usazené rúže? Děkuji za Váš názor. Martina Lišková

Jiří Žlebčík 21.5.2017 04:37

Re: Dotaz k četnosti zalévání

Všechny růže mají docela hluboko prorůstající kořeny podnože. Vidíme to i podle toho, že se dají odstranit běžné vytrvalé plevele, aniž růžím ublížíme. Pokud jsou růže už dobře zakořeněné a místo není vysloveně suché, nebývá potřeba zalévat. Dokonce i v zoufalém létě před dvěma roky, kdy uschlo mnoho keřů a stromů, růže jen zastavily kvetení. Doporučoval bych zalévat pouze při suchém počasí, ale pak opravdu velkou dávkou vody, aby se dostala až ke kořenům růží. Zalévání na list se nedoporučuje z hlediska rozvoje houbových chorob. Anglické růže by podle místa vyšlechtění sice mohly mít větší nároky na vláhu, ale důležitější bude, jaké předky mají v rodokmenu.

Zoja Javůrková 21.4.2017 18:47

kde koupím?

Pěkný den, pane doktore, chtěla bych tuto růži. Hledala jsem nějakou firmu ve Studeném u Jílového, odkud jsou fotografie, ale asi tam žádná růžová školka není. Poradíte mi, na koho se mám obrátit? Srdečný dík, Z.J.

Jiří Žlebčík 21.5.2017 04:48

Re: kde koupím?

Odrůda je sice v tomto přehledu uváděna ze třech míst, ale jedná se o sbírky růží; tedy nikoliv o okrasné školky, kde by se růže prodávaly. K prodeji jsem ji teď našel na www.zahradnictvi-flos.cz/24604-rosa-pn-kir-royal-ruze-pnouci.html

Martina Lišková 13.4.2017 11:22

Falstaf

Dobrý den. Falstaf oproti jiným anglickým růžím velmi líně opakuje kvetení. Lze ho nějak povzbudit, podpořit, nebo je to již daná vlastnost vyplývající ze šlechtění? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.4.2017 14:07

Re: Falstaf

Obávám se, že liknavost v kvetení je odrůdová vlastnost. Pokud růži máme na světlém místě, dobře zaléváme, hnojíme a přiměřeně řežeme, bude mít květů jistě více, než skomírající jedinec. Divy však činit nelze.

Martina Lišková 11.4.2017 16:19

Střih růží D. Austina

Dobrý den. U růží Davida Austina je uvedeno v popisu, že se jedná o sadové růže. Doporučujete tedy na jaře nekrátit a pouze zastřihovat, nebo se snažit o dodržení max. 5 hlavních výhonů? Mám totiž tříletou Royal Jubilee a má už 10 větví. Děkuji za upřesnění. Lišková

Jiří Žlebčík 12.4.2017 13:36

Re: Střih růží D. Austina

Záleží také na umístění růže. Pokud má kolem sebe dost prostoru a dost slunce, nemusí být asi 10 výhonů neúnosně mnoho. V dalších letech jistě začnete ty nejstarší u země vyřezávat.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>