Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Kontakt

Pokud si člověk prohlíží barevné katalogy, vidí růže opravdu v tom nejlepším světle. Ani si neuvědomí, že fotografii, díky technice, už nelze považovat za objektivní zachycení skutečnosti a že zde slouží obchodním účelům. Další problém je, že růže jsou v těchto tiskovinách jen velmi mlhavě řazeny do skupin, nenalezneme jednoduché konkretní popisy. Musíme si uvědomit, že tak jako u jiných rostlin, teprve čas prokáže kvalitu novošlechtění. Aneb, kolik z těch nejúžasnějších novinek najdeme po deseti letech? Naproti tomu mnohé už hodně staré růže mají v zahradách celého světa své místo. Je dost lidí, kteří si je sami očkují a řízkují. Rádi bychom se zastali i českých růží. Vznikly u nás četné odrůdy, které by si zasloužily většího rozšíření.

Hlavním cílem našeho sortimentálního přehledu je nabídnout výstižný, stručný popis růží. Fotografie by měly přiblížit z různých úhlů plně rozvitý květ i ukázat poupě a celou rostlinu. Někdy jsou pozoruhodné též šípky. Všechny fotografie v našem přehledu jsou originální; tedy žádná není převzata z jiných zdrojů. Pozorování růží přímo na místě je důležité a umožňuje získat řadu údajů.

Jako botanik a zahradník jsem se s růžemi vlastně celý život setkával a poznával je z různých pohledů. Účastním se činnosti Rosa klubu, což je specializovaná organizace Českého zahrádkářského svazu. O růžích jsem napsal praktickou knížku Růže v moderní zahradě (Grada 1997), připravuji přednášky i rozhlasové pořady. Chtěl bych se tedy s Vámi o některé údaje podělit. Na tomto místě bych také chtěl co nejsrdečněji poděkovat svému synu, který mi to vše umožňuje.

Tento seznam růží byl pro veřejnost zpřístupněn 5. března 2006.

Poslední aktualizace: 7. dubna 2011

Navštivte také stránky http://pestovani-rostlin.unas.cz

Odborná část a fotografie RNDr. Jiří Žlebčík jiri.zlebcik@seznam.cz
Technické zpracování a provozování Radek Žlebčík radek.zlebcik@seznam.cz

Děkujeme:
kbx.cz super server

Vzhledem k nestálosti materiálů uložených na internetu uchovává Národní knihovna ČR trvale ty, které se vztahují k ČR. Používá přitom vyhledávající roboty. Cennější je ovšem lidmi dělaná výběrová archivace (české národní dědictví), kam jsou vybírány jen materiály významné kulturní či vědecké hodnoty; nikoliv např. komerčně zaměřené. Vybrané položky z různých oborů jsou katalogizovány a přístupny stejným způsobem jako knihy. Dne 2. září 2009 byla příslušná smlouva uzavřena i s ruze.wi.cz.
WebArchiv - archiv českého webu

Technické standardy:
Valid XHTML Basic 1.0 Valid CSS!

Počítadla:
TOPlist NAVRCHOLU.cz

GeoURL:
GeoURL

Optimalizace pro vyhledávače:
PageRank

Pagerank (Google):
PageRank

S-rank (Seznam):
S-Rank (www.seznam.cz)

Mapa serveru