Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXXII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 191 - 200 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Jana Davidová 16.6.2013 07:50

nemoc listů

Prosím o radu.Na všech keřích mích růží různých odrůd se objevily na listech světlé zelené fleky
a tmavě zelené fleky. Je to na nových listech.
Myslela jsem, že nedostatek železa se projevuje v žilkách, ale to je ve flecích. Nemohu přijít na to co to je. Jak mám tedy růže ošetřit. Děkuji za pomoc.

Jiří Žlebčík 18.6.2013 13:24

Re: nemoc listů

Uvedené příznaky jsou velmi neobvyklé; mimo jiné také rychlým a hromadným nástupem.Konzultoval jsem s odborníkem z oboru nemocí rostlin.Nejspíše se přiklání k poškození nějakým herbicidem. Postřik mohl být i na dost vzdáleném místě nebo se do půdy dostal kompost z ošetřeného trávníku.

ANNA OBRTLIKOVA 12.6.2013 12:39

strihani ruzi po odkvetu

DOBRY DEN PROSIM O RADU,JAK STRIHAT RUZOVE KVETY PO ODKVETU A V JAKE DELCE.TRADUJE SE ZE STONEK SE MA ODSTRIHNOUT AZ ZA PATYM LISTEM.DEKUJI ZA ODPOVED
ABBA OBRTLIKOVA,STRAZNICE 536

Jiří Žlebčík 16.6.2013 18:40

Re: strihani ruzi po odkvetu

Není vhodné u růží jen uštipovat odkvétající květy, po rozvětvení má růže další květy zakrnělé. Stříhat ovšem až za pátým listem je přehnané, růže se příliš vysiluje a další kvetení se opožďuje. Pokud tedy nepotřebujeme růže řezat pro vyzdobení zvlášť velké vázy, doporučoval bych řez asi za třetím listem.

DANIELA 9.6.2013 11:30

DOBRY DEN

DOBRÝ DEN, CHTĚL BYCH SE ZEPTAT, OD PÁDU MAJÍ SAZENICE PRO PRODEJ TRANDAFIIRI? A ZA JAKOU CENU?V NADĚJI, ŽE BUDEME PRACOVAT S VÁMI A DĚKUJI VAŠE ODPOVĚĎ.

Jiří Žlebčík 16.6.2013 18:41

Re: DOBRY DEN

Dotaz mi není srozumitelný, pokuste se poslat znovu.

Věra Fialová 4.6.2013 19:46

Vltava pnoucí růže

Dobrý večer Vážený pane Žlebčíku. Prosím Vás o zprávu, zda tato růže je zdravá, a to alespoň jako Veilchenblau. Také si myslím, že pokvete jen jedenkrát. Manželé Pelcovi ji mají v galerii a po zhodnocení přezimovaných růží ji možná dají letos do nabídky. Ráda bych věděla, zda je lepší Vlatava nebo Veilchenblau. Velmi Vám děkuji za Vaši fundovanou odpověď. S pozdravem Fialová Věra.

Jiří Žlebčík 7.6.2013 18:14

Re: Vltava pnoucí růže

Odrůda Vltava mne okouzlila v Borové hoře. Jinde jsem ji narostlou neviděl. V Průhonicích na Dendrologické zahradě byla vysazena na podzim. Máte pravdu, že pokvete asi jedenkrát, předpokládám dobrou mrazuvzdornost, možná letní napadení padlím. Všechno teprve porovnáme a uvidíme.

Eva Voborová 27.5.2013 12:43

Prosba o pomoc

Dobrý den, prosím o pomoc: před 2 roky jsem uviděla na výstavě růží na zámku ve Veltrusích růži \"Salmonea 1927\". Chtěla bych získat sazeničku na svou zahrádku. Nemohli byste mi poradit, kam se obrátit? Budu moc vděčná za radu. Děkuji předem. E. Voborová
P. S. Prosím, opravte si v záhlaví Text příZpěvku na příSpěvku. Tento překlep vypadá hrozně!!!

Jiří Žlebčík 30.5.2013 04:49

Re: Prosba o pomoc

Díky za upozornění, opravdu strašná chyba, oprava provedena. Na růži Salmonea se pokuste zeptat zde:
Růžové a okrasné školky
Miloslav Šíp
Skaličany 4
388 01 Blatná
sipruze.wz.cz

Zuzka 17.5.2013 15:24

Polyantky vs. floribundy

Dobrý den, pane Žlebčíku.
Chtěla jsem se zeptat, dají se nějak spolehlivě a bez znalostí jména cv., jeho původu atd., tedy jen napohled, odlišit floribundy od polyantek?
Někde jsem četla, že modernější FL jsou potomci polyantek křížených s ČH,takže by měly mít větší květy a vyšší růst, na rozdíl od drobnokvětých nižších PL. Ale třeba cv. Rumba, Samba - ty jsou nízké a drobnokvěté - o těch jsem si myslela, že to jsou PL. Ale vy je uvádíte jako FL, a někteří prodejci růží zase jako polyantky. Tak je to trochu komplikované.
Mo hl byste mi tedy poradit, jak třeba i někde na cizí zahradě poznat, zda se jedná spíše o polyantku či floribundu?
Moc děkuji a přeji krásné jarní dny.
Zuzka

Jiří Žlebčík 20.5.2013 07:04

Re: Polyantky vs. floribundy

Díky za tento velice případný dotaz, protože kolem zařazení do skupin u růží jsou až nepochopitelné zmatky. Překopíroval jsem kousek z kapitoly Vysvětlivky a podkapitoly Charakteristika skupin: Floribundy (FL) Nižší růže vysoké 50 až 120 cm, obvykle s 4 až 9 květy v květenstvích. Průměr květu je 6 až 9 cm. Polyantahybridy (PH) Růže vysoké 50 až 100 cm, květy menší než u floribund a častěji s volným středem. Průměr otevřeného květu jen 4 až 7 cm. Polyantky (PL) Růže vysoké 50 až 120 cm, v květenstvích desítky často prázdných květů o velikosti jen 2 až 5 (zřídka 6) cm. Na první pohled tedy se dají snadno floribundy od polyantek rozlišit podle počtu květů v květenstvích a podle velikosti květu. Trochu horší je to s polyantahybridy, které představují přechod mezi nimi. Při určování skupin dám vždy na to, co sám vidím. Příklady: odrůda Samba je floribunda, odr. The Fairy polyantka.

Květa 9.5.2013 18:58

růže damašská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde se dá koupit sazenice růže damašské?
děkuji za odpověď
Květa

Jiří Žlebčík 14.5.2013 05:09

Re: růže damašská

Růže Rosa x damascena Trigintipetala je ve větším porostu vysazena na Dendrologické zahradě v Průhonicích, kde bez problémů přečkala všechny zimy. Nákup přímo sazenic bývá možný zde:
www.ruzepelcovi.cz/O-nas.aspx

jarika 2.5.2013 11:51

fortuna

dobrý den..prosím o radu kde se dá koupit růže fortuna vigorosa koratomi..děkuji jana erika hejralová

Jiří Žlebčík 14.5.2013 04:59

Re: fortuna

Růže Fortuna (2002) je vysazena v růžovém sadě v Lidicích. Patrně se dá dobře množit i letním řízkováním v období, kdy se rozevírají poupata.

Božena Řezáčová 30.4.2013 10:59

chloróza

Dobrý den, vidím, že nikdo neklade žádné otázky, pravděpodobně všichni tráví čas se svými růžemi a tak se opět osměluji a zeptám se na problém zvaný chloróza. V roce 2011 jsem zasadila rambler Paul\'s Himalayan Musk a odnož neznámé jednoukvetoucí růžové růže. Obě krásně narostly, avšak mají světlé listy asi tak z jedné čtvrtiny, možná i více. Z jara pod těmito růžemi vesele bujely kopřivy, které pod keři vytvářely hustý porost. U jiných růží jsem kopřivy nezaznamenala. Protože kopřiva obsahuje hodně železa, je možné, že svým růstem pod těmito růžemi železo z půdy odčerpala? Pomohla by dodat železo zpět do půdy zálivka z kopřivové jíchy (i když je spíše určená proti mšicím)? Popřípadě je ještě nějaká pomoc přírodní cestou? Děkuji moc za Váš čas. Božena Řezáčová.

Jiří Žlebčík 2.5.2013 07:54

Re: chloróza

Železo je prvek v půdě docela hojně obsažený. Problém je, že může být ve formě nepřístupné pro rostliny, zejména na půdách zásaditých. Příznaky nedostatku železa se projevují různě i u různých odrůd rostlin. Což platí také pro růže. Záleží i ovšem na celkové kondici rostliny, když třeba došlo k mrazovému poškození. Pokud jde o kopřivy rostou tam, kde je hodně dusíku a kde mají v půdě kořeny dobře ukryty. Železo zvlášť silně neodčerpávají. Výluh by tedy nic nevrátil. S problémem chloróz stále bojují třeba pěstitelé citrusů. V zahradnických obchodech mají pro ně hnojiva s rozpustnými chelátovými vazbami železa.

Božena Řezáčová 16.4.2013 13:51

Marguerite Hilling

Dobrý den, prosím o zprávu, zda růže Marguerite Hilling kvete celou sezónu. Na www.ruze.wi.cz uvádíte, že kvete jen jednou, na www.helpmefind.com píšou, že kvete stále a také tak ji nabízejí někteří prodejci. Jak je to tedy doopravdy? Dle obrázků kvete tak bohatě,že to bude pravděpodobně opravdu jen jednou. Proč se tedy údaje rozcházejí? Www.ruze.wi.cz i www.helpmefind.com považuji za opravdu kvalitní stránky. Děkuji za odpověď. Božena Řezáčová.

Jiří Žlebčík 18.4.2013 21:38

Re: Marguerite Hilling

Odrůda Marguerite Hilling patří mezi jednou kvetoucí. Na tom nic nemění skutečnost, že se tak jako u mnoha jiných odrůd v závislosti na počasí občas objevují ojedinělé květy i později. Podíval jsem se na datum u svých fotografií; 14 je z konce května, 1 z července, 1 ze září. www.helpmefind.com mají mnoho přispívatelů, což spíše může způsobovat chyby.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>