Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XLII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 171 - 180 z 308. Celkem 308 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Miloš 20.10.2013 17:02

Růže-štěpování

Dobrý den, lze přeroubovat silně vzrostlou zplaněnou růži? Jsem laik, ale nedomnívám se v úspěch očkováním. Díky předem za radu. Miloš

Jiří Žlebčík 24.10.2013 13:31

Re: Růže-štěpování

Úspěch operace je problematický. Pokud by se očkoval mladý výhon ve výšce, vznikla by jakási stromková růže. Jenže plané výhony v okolí by jí ubíraly síly a stínily by ji. Ochrana na zimu by byla obtížná; ušlechtilá část by se totiž asi nedala ohýbat a chránit v půdě, jak se to dělá u mladých stromkových růží. I pokud by se seřezaly veškeré výhony na podnožové růži a očkovalo těsně nad zemí, nebyl by výsledek dobrý, protože růže by silně obrážela planými výhony. Bude tedy lépe starou podnožovou růži vykopat, na místě vylepšit půdu a nasadit o 5 cm hlouběji, než rostla ve školce, mladou sazenici.

Lukáš 29.9.2013 09:27

růže (otázka na Nymphe Tepla)

dobrý den chtěl bych se zeptat zda je možné pěstovat růži Nymphe Tepla jako sadovou

Jiří Žlebčík 15.10.2013 06:53

Re: růže

Ano,jen je třeba poskytnout dostatek místa.

26.9.2013 12:38

neidentická (otázka na Bradova Germania)

Jirka, podľa Bohmovho opisu má táto ruža kvet zlatožltý, s rakovo červenými čiarkami.

Jiří Žlebčík 16.10.2013 13:26

Re: neidentická

Situace se vysvětlila. Růže uvedená zde jako Bradova Germania je odrůdou Prodaná Nevěsta.

Andrej Machek 24.9.2013 18:07

Vyhynulé řůže

DOBRÝ DEN,
CHTĚL BYCH SE ZEPTAT, ZDA EXISTUJÍ NĚJAK VYHYNULÉ RŮŽE OD ČESKÝCH ŠLECHTITELŮ. JAKÉ RŮŽE VYŠLECHTILA MARIE HENRIETA CHOTKOVÁ. DĚKUJI ANDREJ MACHEK

Jiří Žlebčík 26.9.2013 09:27

Re: Vyhynulé řůže

Mnohé růže už potkal ten osud, že vyhynuly. Patří mezi ně i ty české. Někdy je růže zastíněna lepšími vlastnostmi podobné odrůdy, jindy se na ni prostě nějak zapomene. Prostorové i časové možnosti školek jsou omezené. Když se růže přestane zde množit, málokdo z těch, kteří si ji koupili, ji umí přemnožit; a život keře je omezen. Někdy může po katastrofální zimě odrůda najednou docela vymrznout i na více místech. Na území ČR bylo vyšlechtěno přibližně 350 odrůd, pěstuje se 250. Nejvíce ztrát je mezi odrůdami šlechtitele Böhma (Blatná), ale i v novější době u šlechtitelů Urbana (Želešice) a Strnada (Rosice). Maria Henrietta Choteková vyšlechtila v Dolní Krupé u Trnavy dvě růže; obě roku 1934. Jsou to Ignis a Phaenomen.

Věra Doušová 22.9.2013 19:56

Růže Leopold Ritter

Dobrý den, pane doktore. Chtěla bych se zeptat zda Leopold Ritter je jednoukvetoucí či opakuje kvetení. Různé zdroje uvádí různé informace :-( Děkuji. Věra D.

Jiří Žlebčík 24.9.2013 06:57

Re: Růže Leopold Ritter

Docela pravidelně navštěvuji místa, kde roste Leopold Ritter. V květu jsem ho zastihl jsem mezi 23. květnem a 23. červnem. Připouštím, že se mohou objevit jednotlivé květy i později, ale určitě to nebude mít velký okrasný efekt.

Červenková 10.9.2013 15:58

černá skvrnitost

Dobrý den,dnes jsem se byla podívat v růžové školce,abych viděla růže v květu (a mohla si lépe vybrat).Některé odrůdy byly takřka bez listů(např.Kordes Brillant,Samba),jin hustě olistěné(např.Nos talgie,Sahara).Mohu z toho usuzovat,které odrůdy jsou náchylnější k černé skvrnitosti? Moc děkuji za odpověď.Radka

Jiří Žlebčík 10.9.2013 20:54

Re: černá skvrnitost

Máte naprostou pravdu. Pokud je odrůda koncem září bez listů, má to na svědomí černá skvrnitost. Ve školkách jsou růže pěstovány na jednom místě mnoho let, je zde tedy velký infekční tlak. Ideální místo pro posouzení náchylnosti.

pidlomotejl 6.8.2013 09:42

dotaz

Začátečník-žlut á popínavá růže, listy proděravělé, poraďte co nejlíp udělat, brouky sem nenašel, děkuji

Jiří Žlebčík 3.9.2013 18:45

Re: dotaz

Škůdci žraví si mezi odrůdami růží moc nevybírají a málokdy se zastihnou na místě činu. Nejspíše šlo o pilatku růžovou. Pokud je poškození opravdu velké, stříkejte příští rok ve chvilce prvního napadení přípravkem Decis; případně i opakovaně.

Andrej Machek 31.7.2013 15:48

ŘÍZKOVÁNÍ

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, tento rok jsem nestihl koupit Pávův šípek a rád bych si některé růže nařízkoval. Jenže se mi to zatím ani u jednoho řízkování nepodařilo. Prosím uveďte mi správný popis řízkování - u jakých typů to jde, jak hluboko řízek do země položit a co dál.
Chtěl bych se zeptat na Vaši radu ohledně spálení růží sluncem. Tento rok mi některé růže odešli jelikož bylo a stále je velké teplo. Růže měly každý den dostatek vláhy jenže jejich malí kořen nezvládl do rosliny dostat dostatek vody. Některé růže jsem proto vykopal a dal jsem je do kýble s vodou, ale moc nevím co dál. Děkuji Andrej Machek

Jiří Žlebčík 21.8.2013 09:51

Re: ŘÍZKOVÁNÍ

Pávův šípek se dá docela dobře řízkovat, pokud ovšem není napadený černou skvrnitostí. Řízky děláme z polodřevnatých letorostů. Výhon rozstříkáme na úseky o jednom listu a jednom očku. Délka asi 5 cm, řez nad očkem. Řízky pícháme do směsi rašeliny (3 díly) a písku nebo perlitu (1 díl) třeba do přepravky nebo kontejneru. Zalijeme, zastíníme, zakryjeme fólii; stimulátory nejsou nutné. Větráme málo. Kořínky by se měly objevit do měsíce. Potom přihnojíme, před zimou zahrneme půdou nebo přeneseme třeba na verandu do bezmrazého prostředí. Na jaře vysadíme co nejhlouběji do normální půdy a dopěstujeme. Vaše růže musely mít opravdu slabé kořeny, vysaďte. Při delším namočení uhnijí.

Červenková 8.7.2013 18:02

porovnání

Dobrý den,hledala jsem na Vašich stránkách růži,která by měla květ anglického typu,vonící a tmavší barvy.Našla jsem odrůdy:Havlíčkova Národní a Prospero.Zdají se být(dle Vašich údajů) takřka identické...Proto bych Vás ráda poprosila o porovnání těchto růží z hlediska náchylnosti k chorobám,vymrzání ,či délce kvetení.Moc děkuji.

Jiří Žlebčík 19.7.2013 11:25

Re: porovnání

Havlíčkova Národní je dnes odrůda velmi vzácná, skoro na hranici vyhubení. Částo se zaměňuje s růží ČSR, která ovšem vypadá docela jinak. Prospero patří mezi starší anglické růže. Je často pěstovaná a nabízená. Oproti odrůdě Havlíčkova Národní je květ podstatně více plný; často ovšem s prázdným místem uprostřed. Barva přechází do nafialovělé. Květy často pálí slunce. Po prvním kvetení odrůda opakuje, ale tyto květy bývají již menší. Neroste bujně. Růže vyžaduje tedy dosti pozornou péči. Vysadit do kvalitní půdy mimo sluneční úpal, řezat hlouběji odkvétající květy, zalévat i přihnojovat. Poslední kritické zimy však přestála odrůda uspokojivě. K houbovým chorobám je středně náchylná.

veronika 5.7.2013 22:27

nepravé padlí

dobrý den, jaký přípravek mám koupit na nepravé padlí? v obchodě jsem našla jen přípravky na choroby růží, kde uvádí pouze pravé padlí.

Jiří Žlebčík 6.7.2013 20:44

Re: nepravé padlí

Plíseň růžová označovaná také jako nepravé padlí (Peronospora sparsa, syn. Pseudoperonospora sparsa) se vyskytuje zejména u růží pěstovaných v nevhodných podmínkách jako je třeba přehnojení dusíkem nebo uzavřené prostředí fóliovníků či skleníků. Někdy ovšem jde o daleko častější i nebezpečnější černou skvrnitost listů. Nejdůležitější je upravit prostředí; v krajním případě je možné použít přípravek Delan 700 WDG.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>