Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XLVI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 291 - 300 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

V. Vítek 1.4.2010 22:17

nové růže

Dobrý den.Chtěl jsem koupit bílou a žlutou odrůdu. I když kupování v marketech nemiluji, ale nikde nic nebylo, koupil jsem po 60Kč. v ALBERTU jméno Virgo .U té jsem žádnou chválu nenašel. A jméno Lissabon o té jsem nenašel vůbec nic.
Takže jsem rozladěn.Jinač růže pěstujeme už45let , ale chtěli jsme doplnit a omladit záhon. Co Vy na to. Děkuji za odpověď. Bydlíme na Příbramsku v 540 n.m.
V. Vítek 26231Milín.

Jiří Žlebčík 6.4.2010 21:33

Re: nové růže

Obchodní řetězce nabízejí růže velmi různé druhové skladby i kvality. Vedle čerstvých novinek tu jsou na stejném stojanu i odrůdy padesát let staré. U nás používané odborné názvy se skrývají za synonymy nebo je uvedena jen příslušnost do jakési ryze komerční skupiny, kam jsou dány růže prostě tak, aby zastupovaly všechny barvy. Popisy na obalech jsou velmi strohé a po chvilce zjistíte, že pro mnoho odrůd vlastně stejné. Také barva na obalu nemusí odpovídat; o výšce rostlin nemluvě. Vedle rostlin ve velkých kontejnerech s neskutečnou cenou se najdou občas sazenice až podezřele laciné, které by však zasluhovaly rok ještě dopěstovat. Nepodléhejte tedy prvnímu dojmu. Konkrétně; nadmořská výška 540 m. n. m. je značná; držel bych se osvědčených odrůd. Růže Virgo není nic moc. Zkuste, pokud nemáte, z bílých odrůdu Mount Shasta. Lissabon je také pro mne záhadou, raději odrůdu Landora. Navštivte naše školky; adresy naleznete na těchto stránkách jako místa focení.

Eva 20.3.2010 21:06

šedá plíseň

Dobrý večer,mám růži Isaac Pieriere,která byla vloni silně napadena plísní,ta na rostlině přes postřik zůstala, zůstaly na ní i suché listy.Poraďte mi,prosím jak ji mám teď na jaře ošetřit,je velmi pěkná a nerada bych o ni přišla.
Děkuji

Jiří Žlebčík 23.3.2010 22:18

Re: šedá plíseň

Padlí růžové (Sphaerotheca pannosa var. rosae) se začíná šířit zpravidla dříve než černá skvrnitost (už od června); ovšem hlavním měsícem hromadného výskytu bývá srpen v období bouřkového počasí a nočního ochlazení. Houba přezimuje ve formě podhoubí v pupenech na větvích, odkud vyrůstají na jaře již napadené letorosty. Je tedy dobré nyní ořezat, co se dá. Během vegetace se uvolňují konidie, a ty se šíří po kraji. Likvidování napadených částí má určitý význam asi jen na počátku šíření. Doporučuje se udržovat listy v dobré kondici plným kapalným přihnojováním na list (důležitý hlavně draslík). Stříkáme při prvních příznacích. Mezi registrovanými přípravky jsou nyní proti padlí růžovému tyto: Bavistin WG, Baycor 25 WP, Discus, Karathane LC, Karben Flo Stefes, Kumulus WG, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Saprol New, Sulikol K, Sulka, Systhane 12 EC, Topas 100 EC, Topsin M 70 WP. Dva nebo tři dobře udělané ochranné postřiky by se měly na rostlině projevit.

Elena Zichová 2.3.2010 22:03

Rosa holodonta - růže zoubkovaná

V botanické zahradě v Liberci jsem viděla růži, kterou bych moc chtěla na svoji zahrádku. O její květy se přetahovalo velké množství čmeláků, což mě velmi zaujalo. Jednalo se o růži Rosa holodonta. Bohužel se mi ji nepodařilo nikde sehnat k zakoupení. Je vůbec v ČR možné tuto růži získat a pokud ano, víte kde? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Elena Zichová

Jiří Žlebčík 3.3.2010 09:36

Re: Rosa holodonta - růže zoubkovaná

Růže zoubkovaná, Rosa holodonta, patří opravdu k málo pěstovaným druhům, znám ji jen z Liberce a nevím, kde jinde by u nás byla. Jistě by se dalo domluvit s údržbou na odstřihnutí nějaké větvičky a pokusit se o nařízkování. Výsledek není úplně jistý Mnohé růže jako třeba Rosa gallica, Rosa pimpinellifolia, Rosa rugosa zakořeňují i bez stimulátorů velice dobře; některé se ovšem k tomu skoro nedají donutit; třeba Rosa foetida, Rosa hugonis. U druhu Rosa holodonta to asi nikdo nezkoušel. Je tedy třeba udělat v červnu z mladé polotvrdé větvičky řízky přibližně 5 až 7 cm dlouhé s jedním či dvěma listy, které zkrátíme na polovinu. Pak napíchat do většího kontejneru do rašeliny s menším přídavkem písku nebo perlitu, zapustit na zahrádce do stínu, zalit, zakrýt fólií, zastínit, udržovat vlhkost. Přes léto by se měly objevit kořínky. Na zimu chránit listím a geotextílií nebo odnést kontejner někam, kde nemrzne. Na jaře přesadit hlouběji do výživné půdy a řádně dopěstovat. Tolik velice stručný návod. Jsou možné i výsevy, ale je to zdlouhavější.

Jana 1.3.2010 18:11

Růže Osíria

U dovozce fy BAKKER nabízejí nelevnou, ale dle jejich katlogového zobrazení atraktivní růži Osiria / kat.obj. číslo 5049-73 /. Při hledání na internetu se u tohoto názvu vždy objevovala podobná růže, ale nikoliv tak atraktivní, jak uvádějí v katalogu. Prosím o sdělení: je možné, že tato růže se může v našich podmínkách změnit ? Nebo co je nutno udělat, aby tyto barvy zůstaly zachovány? Děkuji.

Jiří Žlebčík 2.3.2010 10:43

Re: Růže Osíria

Fotografie růží v katalozích jsou reklamní záležitostí. Je tedy nutno počítat s tím, že v počítačových kouzlech bývá realita až kýčovitě přikrášlena. Růže světle fialové růže jsou sytě modré, mnohé červené skoro černé, najednou velmi syté jsou odstíny oranžové i žluté a zveličené barevné kontrasty (což je náš případ). Pokud zákazník uvidí růži venku, může být velmi překvapen. K proměnlivosti živých květů. Jednotlivé květy růží často mění barvu od poupěte do odkvětu, pálí je slunce nebo na něm blednou, za dešťů se objevují jinak vybarvené tečky po kapkách vody. Poslední květy na podzim nebo květy na nemocných či špatně živených rostlinách mohou být vybledlé a zakrnělé. Na výraznou po mnoho let trvající změnu barvy růže v souvislosti s půdou (kyselá, alkalická; písčitá, jílovitá) bych naproti tomu moc nevěřil. Pak asi došlo k záměně za podobnou odrůdu. V každém případě je však růže Osiria velmi krásná.

Jarka 28.2.2010 09:54

Vhodnost ruzi

Dobry den, pane doktore,rada bych se poradila o vhodnosti ruzi pro jilovitou pudu.Chtela bych na zahrade pestovat vetsi mnozstvi ruznych druhu ruzi od popinavych az po stromove nejlepe s vice kvetenstvim za sezonu. Jsem v otazce ruzi naprosti zacatecnik, budu vdecna za jakoukoli radu pripadne doporuceni literatury. Predem dekuji za odpoved.S pozdravem Jarka

Jiří Žlebčík 2.3.2010 10:39

Re: Vhodnost ruzi

Růže jsou celkově rostliny nenáročné, což platí to i v nárocích na půdu. Optimální je ovšem půda lehčí (tedy hlinitopísčitá); zvláště pokud chceme růže pěstovat na velké ploše. Hodně záleží na tom, do jaké míry je půda jílovitá i jaké je podloží (a jak hluboko). Pokud je půda takové jakosti, že by se z ní daly dělat cihly, bude nutná pro každou rostlinu jamka asi 50 x 50 cm o hloubce 40 cm. Ta se případně drenážuje štěrkem nebo drcenými cihlami a pak naplní kvalitní ornicí; jistě vhodný je přídavkem koupeného zahradního substrátu s neutrální půdní reakcí (pH kolem 7). Hnůj ani umělá hnojiva při výsadbě nedávat. Méně těžkou půdu je možno vylepšit i na celé ploše. Při hlubokém rytí (i na dva rýče) navezeme lehčí zem, písek, domácí kompost z listnatých stromů. Určitý význam má i zelené hnojení. Abychom podstatným způsobem změnili fyzikální charakter půdy, musí být přidávaného materiálu hodně. Nejlépe porostou i v horších půdních podmínkách mohutné sadové růže, ale i ty musí mít půdu v okolí dobře upravenou, jinak bude dlouho trvat, než dosáhnou požadované velikosti. Moc jsem asi nepotěšil, víc k tomu není ani v knihách. Vyzkoušejte nejprve na menší ploše.

Jana Vrbická 16.2.2010 17:07

růže Super Dorothy- Hetzel

Dobrý den, vždy jsem si přála popínavou růži, která by byla malokvětá a dlouho a opakovaně kvetla, něco jako půdopokryvné růže. Konečně jsem ji objevila v katalogu růží, ale nikde v zahradnictvích, kde by se dala koupit, jsem ji nenašla. Prosím o radu, kde bych ji mohla objevit, šlo by mi o popínavku, ale i stromkovou růži. Moc Vám děkuji za odpověď. Jana Vrbická

Jiří Žlebčík 24.2.2010 20:50

Re: růže Super Dorothy- Hetzel

Popínavé drobnokvěté růže jsou opravdu kouzelné, ale opakovaně kvete málokterá. Odrůdu Super Dorothy jsem nikde teď v prodeji nenašel, ale podívejte se na ruze.unas.cz/Nabidka_Ruze_Typ_Popinave.htm na růži Rosarium Dortmund, neboli Deutsches Rosarium Dortmund, měla by na jaře ještě být v prodeji.

Anna Němcová 15.2.2010 10:16

růže v květináči

Dobrý den,chci se zeptat, zda by bylo možné pěstovat růži Rosarium Uetersen v květináči na balkoně a jaké podmínky by musely být dodrženy (také jaký by měl být květináč ?). Pěstuji tyto růže i na zahradě.Nevím ale co v květináči, zda se pouštět do takového experimentu. Děkuje a zdraví Anna

Jiří Žlebčík 15.2.2010 17:41

Re: růže v květináči

Růže Rosarium Uetersen je docela vzrůstná. Na balkon v pravém slova smyslu (vystupující do prostoru), bych ji doporučoval jen v tom případě, pokud by bylo místo chráněno třeba nedalekou další budovou, aby růže příliš netrpěla větrem. Jiná situace nastane u lodžie, kde je východně nebo západně orientovaná boční stěna vhodná. Vysadit do kvalitního zahradního kompostu (třeba i koupeného substrátu). Na zimu přisypat kompost a nádobu vždy obalit netkanou textilií nebo polystyrénem. Výhovy průběžně poctivě vyvazovat k opoře. Hnojit plným hnojivem do půdy brzo na jaře, pak asi do července je vhodné přihnojovat na list. Pochopitelně pravidelně zalévat a odstraňovat celá odkvetlá květenství. Z chorob lze očekávat padlí; ze škůdců mšice a svilušky. Při výsadbě použít nádobu o průměru alespoň 25 cm; pak v předjaří podle potřeby přesazovat do větší. Možná by byl pěkný a vhodný i hranatý tvar. Nezapomenout na otvory (i dole z boku), drenáž a misku.

Viola M. 1.1.2010 09:55

dovoz růží

Dobrý den pane doktore, měla bych na vás dotaz. Zatím se mi nepodařilo nikde sehnat konkrétní informaci, snad budete vědět Vy. Chtěli by jsme otevřít zahradnictví a dovést a následně zde prodávat růže (kořenové, očkované) vyšlechtěné ve Spojených Státech, kde jsou normálně v prodeji, ovšem v Evropské Unii, jsme je neobjevili. Musíme žádat na nějakém speciálním úřadě o povolení dovozu a prodeje nebo snad ty růže podléhají ještě několikaletému přezkoumání?? Děkuji ua Vaši ochotu.

Jiří Žlebčík 4.1.2010 20:13

Re: dovoz růží

Růže popisované a nabízené v USA a v Evropě jsou dosti odlišné. Dovoz by tedy naši pěstitelé růží velice uvítali. Mimo patentní ochrany může způsobit potíže fytopatologická kontrola (tedy choroby a škůdci). Také proto, že se růže dovážejí s půdou. Pro konkrétní informace je potřeba se obrátit na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Přeju mnoho zdaru.

Iris Bagusat 13.12.2009 08:54

licence

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to vlastně s licencemi růží. Existuje nějaké konkrétní datum (rok vyšlechtělých růží), od kterého je povinnost mít na vyšlechtěné růže licenci k dalšímu prodeji nebo zda závisí na konkrétním šlechtiteli, zda své růže nějak patentuje a tím tak na ně má i výhradní práva? Děkuji za odpověď a krásné a přínosné stránky.

Jiří Žlebčík 15.12.2009 03:37

Re: licence

Patentová ochrana je věc značně složitá. Nová odrůda musí mít dnes název podle určitých pravidel (kódu), musí se prokázat, že je odlišná od již existujících odrůd. Patentová ochrana se uzavírá na určitý počet let; vždy by bylo u šlechtitele vhodné se informovat, zda ještě trvá. Za přihlášení, schválení i trvání platí šlechtitel značné poplatky. Pro každý stát (nebo i celou Evropu) je příslušná instituce. U nás Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Kdy byly první patentované růže nevím, ale určitě existovaly již kolem roku 1930. Šlechtitel nemá povinnost si růži nechat patentovat. Záležitost se využívá i k reklamě a k ospravedlnění vyšší ceny sazenice.

Honza 1.12.2009 15:54

pozdní ořez

Dobrý den přeji.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak?,resp. kolik? mám odstřihnout z růží, jež vyvazuji k plotu - a měl jsem je za popínavé. vysoké do 2 m, malé tmavé lístky, velká květenství, ale drobné kvítky.. Přičemž ze 3 stejných odrůd (jméno nevím) na 3 metrech roste každá jinak (výška). Případně další pro mě zatím tajemné rady a vědomosti?. :-)
Děkuji moc.

Jiří Žlebčík 3.12.2009 22:36

Re: pozdní ořez

Podle toho, že růže i přes vyvazování nedosáhly ani výšky 2 m, myslím, že jde spíše o odrůdy ze skupiny půdopokryvných. Nicméně k pokrytí plotu mohou posloužit. Péče je jednoduchá. Nyní jen odstřihnout celá odkvetlá květenství a zkontrolovat přivázaní. Odolnost proti mrazům bude asi dobrá. Koncem března vystříhat vše polámané, zaschlé a pomrzlé. Zbylé výhony k plotu vějířovitě vyvázat tak, aby měl každý své místo na slunci. Pokud je velká houština nebo výhony příliš staré, klidně je můžete vyřezat, ale celé; tedy až u země. Tak se postupuje každý rok a růže průběžně zmlazuje. Mnoho zdaru.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>