Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 291 - 300 z 308. Celkem 308 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Anna Němcová 15.2.2010 10:16

růže v květináči

Dobrý den,chci se zeptat, zda by bylo možné pěstovat růži Rosarium Uetersen v květináči na balkoně a jaké podmínky by musely být dodrženy (také jaký by měl být květináč ?). Pěstuji tyto růže i na zahradě.Nevím ale co v květináči, zda se pouštět do takového experimentu. Děkuje a zdraví Anna

Jiří Žlebčík 15.2.2010 17:41

Re: růže v květináči

Růže Rosarium Uetersen je docela vzrůstná. Na balkon v pravém slova smyslu (vystupující do prostoru), bych ji doporučoval jen v tom případě, pokud by bylo místo chráněno třeba nedalekou další budovou, aby růže příliš netrpěla větrem. Jiná situace nastane u lodžie, kde je východně nebo západně orientovaná boční stěna vhodná. Vysadit do kvalitního zahradního kompostu (třeba i koupeného substrátu). Na zimu přisypat kompost a nádobu vždy obalit netkanou textilií nebo polystyrénem. Výhovy průběžně poctivě vyvazovat k opoře. Hnojit plným hnojivem do půdy brzo na jaře, pak asi do července je vhodné přihnojovat na list. Pochopitelně pravidelně zalévat a odstraňovat celá odkvetlá květenství. Z chorob lze očekávat padlí; ze škůdců mšice a svilušky. Při výsadbě použít nádobu o průměru alespoň 25 cm; pak v předjaří podle potřeby přesazovat do větší. Možná by byl pěkný a vhodný i hranatý tvar. Nezapomenout na otvory (i dole z boku), drenáž a misku.

Viola M. 1.1.2010 09:55

dovoz růží

Dobrý den pane doktore, měla bych na vás dotaz. Zatím se mi nepodařilo nikde sehnat konkrétní informaci, snad budete vědět Vy. Chtěli by jsme otevřít zahradnictví a dovést a následně zde prodávat růže (kořenové, očkované) vyšlechtěné ve Spojených Státech, kde jsou normálně v prodeji, ovšem v Evropské Unii, jsme je neobjevili. Musíme žádat na nějakém speciálním úřadě o povolení dovozu a prodeje nebo snad ty růže podléhají ještě několikaletému přezkoumání?? Děkuji ua Vaši ochotu.

Jiří Žlebčík 4.1.2010 20:13

Re: dovoz růží

Růže popisované a nabízené v USA a v Evropě jsou dosti odlišné. Dovoz by tedy naši pěstitelé růží velice uvítali. Mimo patentní ochrany může způsobit potíže fytopatologická kontrola (tedy choroby a škůdci). Také proto, že se růže dovážejí s půdou. Pro konkrétní informace je potřeba se obrátit na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Přeju mnoho zdaru.

Iris Bagusat 13.12.2009 08:54

licence

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to vlastně s licencemi růží. Existuje nějaké konkrétní datum (rok vyšlechtělých růží), od kterého je povinnost mít na vyšlechtěné růže licenci k dalšímu prodeji nebo zda závisí na konkrétním šlechtiteli, zda své růže nějak patentuje a tím tak na ně má i výhradní práva? Děkuji za odpověď a krásné a přínosné stránky.

Jiří Žlebčík 15.12.2009 03:37

Re: licence

Patentová ochrana je věc značně složitá. Nová odrůda musí mít dnes název podle určitých pravidel (kódu), musí se prokázat, že je odlišná od již existujících odrůd. Patentová ochrana se uzavírá na určitý počet let; vždy by bylo u šlechtitele vhodné se informovat, zda ještě trvá. Za přihlášení, schválení i trvání platí šlechtitel značné poplatky. Pro každý stát (nebo i celou Evropu) je příslušná instituce. U nás Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Kdy byly první patentované růže nevím, ale určitě existovaly již kolem roku 1930. Šlechtitel nemá povinnost si růži nechat patentovat. Záležitost se využívá i k reklamě a k ospravedlnění vyšší ceny sazenice.

Honza 1.12.2009 15:54

pozdní ořez

Dobrý den přeji.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak?,resp. kolik? mám odstřihnout z růží, jež vyvazuji k plotu - a měl jsem je za popínavé. vysoké do 2 m, malé tmavé lístky, velká květenství, ale drobné kvítky.. Přičemž ze 3 stejných odrůd (jméno nevím) na 3 metrech roste každá jinak (výška). Případně další pro mě zatím tajemné rady a vědomosti?. :-)
Děkuji moc.

Jiří Žlebčík 3.12.2009 22:36

Re: pozdní ořez

Podle toho, že růže i přes vyvazování nedosáhly ani výšky 2 m, myslím, že jde spíše o odrůdy ze skupiny půdopokryvných. Nicméně k pokrytí plotu mohou posloužit. Péče je jednoduchá. Nyní jen odstřihnout celá odkvetlá květenství a zkontrolovat přivázaní. Odolnost proti mrazům bude asi dobrá. Koncem března vystříhat vše polámané, zaschlé a pomrzlé. Zbylé výhony k plotu vějířovitě vyvázat tak, aby měl každý své místo na slunci. Pokud je velká houština nebo výhony příliš staré, klidně je můžete vyřezat, ale celé; tedy až u země. Tak se postupuje každý rok a růže průběžně zmlazuje. Mnoho zdaru.

Luboš 26.11.2009 09:03

Frühlingsduft

Přeji dobrý den,
mám na Vás dotaz, zda lze někde zakoupit sadovou růži Frühlingsduft, případně zda ji lze množit řízkováním?
Dě kuji za odpověď.
Vaše stránky o růžích jsou jedinečné, vidím že vaše databáze úspěšně narůstá.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 21:49

Re: Frühlingsduft

Růže Frühlingsduft patří opravdu mezi mimořádně krásné sadovky. Protože je mohutného vzrůstu, každý si koupí asi jen jednu. Pro školkaře tedy nic moc zajímavého. Momentálně jsem nenašel v žádné nabídce. Vzhledem k tomu, že byla vyšlechtěna z botanického druhu Rosa pimpinellifolia, u kterého jsem si ověřil, že se dá dobře řízkovat, neměl by to být problém. Řízky se berou koncem června. Na tomto přehledu lze zjistit, kde byla růže focena.

Ivana K 24.11.2009 10:24

rosa centifolia major (otázka na Rosa centifolia major)

Dobrý den,ráda bych se zeptala,kdy je nejlépe řezat jednou kvetoucí růže stolístky a jak hluboko,mám dvě asi 160cm vysoké,mohu k nakopčení kompostem přidat i trochu hnoje,nebo až na jaře?Velmi děkuji za rady,zdraví I.K.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 22:05

Re: rosa centifolia major

Stolístky jsou dosti mohutné sadové růže.Květenství odstraníme hned po odkvětu. Při základním řezu v předjaří výhony moc nezkracujeme. Občas prosvětlíme vyřezáním až u země. Hnůj bych si asi ponechal pro náročnější rostliny,ale pokud není čerstvý, neměl by na podzim uškodit. Na jaře dávat jen kompost.

Daniela Z 21.11.2009 14:54

Historické růže - pěstování

Vážený pane doktore, můžete, prosím, uvést základní pravidla pěstování těchto růží nebo odkaz na tyto informace, zatím hledám marně. Děkuji.

Jiří Žlebčík 23.11.2009 21:05

Re: Historické růže - pěstování

Mezi historické růže bývají řazeny odrůdy, které vznikly před vyšlechtěním současných moderních skupin růží. Většinou jde o 19. století a skupiny jako noisettky, borbonky, růže čajové, remontantky, pernetky, hybridy růže galské a růže bílé. Je to tedy sestava značně různorodá a pěstování se bude lišit hlavně ve vzdálenosti výsadby a intenzitě řezu. Místo volit slunečné. Vzdálenost výsadby 60 až 100 cm. Růže vysadit o 5 cm hlouběji než rostly ve školce a v předjaří radikálně zřezat na 1 až 3 zbývající očka. Odkvetlé květy odstranit až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích. Na podzim po prvních mrazech odstranit opět pouze části lodyh pod květenstvími. Vzhledem k tomu, že tyto růže vznikly v klimaticky příznivějších podmínkách než jsou naše, neopomeňte náležité zazimování; tedy zasypat asi 20 cm kompostu. Základní řez kolmo asi 5 mm nad očkem brzo na jaře po odhrnutí při počátku rašení růží, což bývá přibližně v polovině března. Řezat asi do poloviny výšky keře; čím má růže větší květy, tím se řeže více.

Jana K 9.11.2009 15:36

Helmut Kohl

Dobrý den,
V zahradním centru jsem koupila růži Helmut kohl, bohužel o mí nic nevím ani ji nikde nemohu najít.
Můžete mi prosím říci jakou má barvu, jak je velká a odolnost?
Předem děkuji za odpověď JK

Jiří Žlebčík 12.11.2009 20:47

Re: Helmut Kohl

Odrůda Helmut Kohl Rose vznikla v Německu roku 1996; šlechtitel Tantau. Je to čajohybrid s květem o průměru asi 9 cm, barva červená, výška asi 100 cm. Není známo, že by byla při pěstování nějak zvlášť choulostivá. Nyní tedy vysadit o 5 cm hlouběji, zalit, na zimu zasypat půdou, v předjaří silně zkrátit. Mnoho zdaru.

Miluše 1.11.2009 22:21

zazimování růží

Dobrý den,prosím vás,chci se zeptat zda je vhodné zasypat růže mulčovací kůrou,jestli to nepromrzne.Vím,že se to má zasypávat zeminou,ale mám celý záhon vysypaný kůrou a nevím,jak bych ji pak odstranila.Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 7.11.2009 18:31

Re: zazimování růží

Zimní ochrana zasypáním půdou je opravdu lepší než nastýláním kůrou. Výjimku tvoří růže půdopokryvné. Když se už stalo, kůru bych ponechal; při průměrné zimě by měla stačit. Pokud jde o odrůdy zvláště cenné, přidal bych každé nahoru lopatku kompostu navíc.

Radka 26.10.2009 14:05

Správný název odrůdy?

Koupila jsem dnes růži s názvem:MOUNTH SHASTA(opsáno ze štítku).Měla by být bílá.Chtěla jsem se podívat jaký bude květ,jak bude vysoká ale nebyla podle tohoto názvu nalezena.Tak nevím jestli je to špatně popsaný a nebo tu prostě jen není.Koupila jsem ji v zahradnictví.Přede m děkuju za odpoveď.R.

Jiří Žlebčík 28.10.2009 05:32

Re: Správný název odrůdy?

Známá, oblíbená a kvalitní růže se správně jmenuje Mount Shasta (k dispozici je popis a 3 foto). Na jmenovce byla tedy celkem nepatrná chyba; H navíc. Pokud se nic nezobrazí, zkracujte název odzadu. Tím se zbavíte chyby. V našem případě stačí napsat moun a dát hledat. Častěji se vyskytující nesprávnosti jsou pod synonymy; odtud pak odkaz na správné jméno. Více v kapitolce Vyhledávání.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>