Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 111 - 120 z 288. Celkem 288 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

V.S. 5.2.2015 12:02

Řez růží

Dobrý den,
podařilo se mi vypěstovat růži (ČH) s vysokým starým dřevem. Dala by se ještě 'opravit' hlubším řezem do starého dřeva? Vyraší ze starého dřeva pupeny?
Děkuji. V.S.

Jiří Žlebčík 5.2.2015 13:26

Re: Řez růží

V tomto případě je rada na dálku zvláště těžká. Předpokládám, že růže není očkovaná až v korunce; tedy že to není vlastně nízká stromková růže (pak by vyrašila podnož). Pokud je keř dole rozvětvený, ponechal bych v předjaří jen jeden výhon a na něm několik málo zdravých oček. Výhony z nich rostoucí bych dále v létě zkracoval. Takto by se dalo podnítit vyrašení dalších pupenů u země. Ostatně, velice radikální a soustavný řez by mohl pomoci v případě, že jde do výšky nyní jediný výhon. Pokud je to cenná odrůda, bylo by žádoucí ji před zahájením experimentu přeočkovat.

Renata 26.1.2015 11:38

růže

Vážený pane inženýre,
ráda bych si založila záhon z anglických růží. Zahrada je orientována na jihozápad přímo před domem, lokalita střední Čechy.
Prosím můžete mi poradit, zda je můj záměr vhodný, abych si do těchto klimatických podmínek tento druh růží pořizovala?
Jednal o by se asi o 22 - 25 keřů, což presentuje celkem velké finanční náklady.
Vybral a jsem si tyto druhy: Winchester Cathedral, Pettit Coat, Emanuel, Summer Memories, Molineux, Charlotte, The Pilgrim, Teasing Georgia, Grace, Port Sunlight, Tea Clipper, Eglantyne, Gentle Hermione, Queen of Sweden, Wisley 2008,Mary Rose, Princess Alexandria of Kent, Princess Ann, LD Braithwaite, Sophy´s Rose, The Dark Lady William Shakespeare.
Děk uji mnohokrát za Vaši odbornou radu a přeji příjemný den.
S pozdravem
Renata

Jiří Žlebčík 29.1.2015 07:49

Re: růže

Myslím, že by se anglické růže dařit mohly. Pochopitelně to chce dobrou zahradnickou půdu, místo osluněné, ale angličanky nemají rády úpal. Zalévat dle potřeby ke kořenům. Odrůdy jsou dobře vybrány a zahrnují všechny možné barvy. Při výsadbě nedělat záhon moc široký, aby byl všude přístup, nepřehušťovat. Sazenice v kontejnerech jsou značně drahé, pokud věc nespěchá, je lépe udělat dopředu objednávku třeba ve Skaličanech a sázet na podzim prostokořenné (bez kontejneru) růže.

Frantisek KUNC 4.1.2015 13:39

Dotaz

Dobry den vam prajem. CHcem sa opytat kolko je odrod plnokvetých ruzi na svete, ci je to v desiatkach, v stovkach alebo v tisíckach. Srdecne dakujem.

Jiří Žlebčík 5.1.2015 06:47

Re: Dotaz

Jde o desetitisíce. Na tomto internetovém přehledu mám nyní popsáno 5792 druhů a odrůd, z nichž je 3719 také vyfotografováno. Největší světová rozária soustředila na jednom místě asi 8000 odrůd (každé pochopitelně poněkud jiné). Za celou historii pěstování růží vzniklo odhadem asi 50 tis. odrůd. Asi polovina těchto se stále pěstuje. Zbytek neoslnil svými vlastnostmi, nebyl přemnožován a vyhynul (mnoha je škoda). Divoce rostoucích druhů růží s prázdnými květy je přitom jenom asi 200. Mezi odrůdami je naprostá většina plnokvětých.

Zoja 31.12.2014 08:03

vysoká odolná růže

Dobrý den, mám prosbu: poraďte mi, jakou růži vybrat pro tyto podmínky-předzahr dka před domem v Polabí, 200 m.n.m., přímo na jih, před zahrádkou dlážděná ulice od východu na západ, v létě vedro, větrno, v zimě mráz. Zatím tam roste neznámá odrůda, kterou jsme zdědili i s domem. Za dvanáct let jsem ji nikdy nehnojila, nestříkala ani nezalévala ani na zimu nebalila, nezahrnovala, jen upravovala řezem. Netrpí žádnou chorobou a donedávna dorůstala ke dvěma metrům. Vzpřímená, jednotlivé červené květy až do mrazů. Ale asi odchází, v poslední sezóně špatně obrážela a taky jsem spíš odstraňovala staré dřevo. Hledám za ni náhradu. Ale zdá se, že nové sazenice jsou zchoulostivělé. Mám vůbec šanci? Díky za odpověď.

Jiří Žlebčík 2.1.2015 08:08

Re: vysoká odolná růže

Neupokojivý stav vašich růží patrně alespoň zčásti zavinila i velmi kritická zima 2011/12, s jejímiž následky se růžaři dlouhodobě potýkali. Ale vše zlé může být k něčemu dobré. Naskýtá se ideální příležitost předzahrádku přebudovat. V rozích bych vysadil přiměřeně velké keře nebo i ke konstrukcím pnoucí rostliny. Staré růže bych vyryl (podzim nebo jaro), vystříhal špatné části větví i kořenů a uchoval někde ve vlhké půdě. Před novou výsadbou bych udělal menší příkop a starou zem vyměnil za novou s přídavkem kompostu. Vaše staré růže bych znovu vysadil asi o 5 cm hlouběji a na 50 cm od sebe. Pokud jde o zachování staré odrůdy, bylo by třeba se domluvit s nejbližší růžovou školkou (kapitola: ruze.wi.cz/vysvetlivky/mista.php). Pro očkování budou potřebovat v červenci (promyslet tedy likvidaci porostu) několik odkvétajících větviček od vás. Nové sazenice budou za rok. Vaše růže patří pravděpodobně mezi čajohybridy; určitě se zde najdou odrůdy velmi odolné. Vyvaroval bych se tmavě červených; asi by se pálily květy. Často jsou v prodeji ve školkách u nás osvědčené: Alexander, Gloria Dei, Helenka, Landora, Mount Shasta, Queen Elizabeth.

pavla 21.11.2014 19:59

Westerland a moonlight

Dobrý den, s růžemi teprve začínám a prosím o radu,kterou z těchto odrůd mám použít jako pnoucí, a která je vzrůstnější.Úda je na sazenicích se liší od údajů uváděných jinde (např.Westerland jako pnoucí s délkou šlahounů 4m).Potřebuji růže správně umístit a prosím proto o radu, děkuji.

Jiří Žlebčík 24.11.2014 06:48

Re: Westerland a moonlight

Růže Westerland je vzrůstnější než Moonlight a dá se tedy spíše i použít při řádném vyvazování jako pnoucí.

Honza 26.10.2014 06:58

Růže na fasádu

Hezký den,
Chtěl bych na fasádu nechat popnout růže. V chodníku u fasády mám připravené otvory se substrátem. Potřebuji, aby se růže pnuly do co největší výšky. První 3 metry výšky jsou na sloupech mezi vraty, kde se růže nemůže moc rozrůstat do šířky (musí být zastřihována. Výše pak může do šířky bez omezení. Záměrem je šplhání do co největší výšky (fasáda je vysoká 9m). Poraďte prosím, jaké růže koupit a jak je pěstovat.
Díky...

Jiří Žlebčík 29.10.2014 03:59

Re: Růže na fasádu

Uvedenou výšku mohou růže dosáhnout, ovšem chvilku to trvá. V úvahu přicházejí především následující drobnokvěté. Kvetou sice jen počátkem léta, ale je to záplava, později vyniknou šípky. Podívejte se na Bobbie James, Filipes Kiftsgate, Rosa longicuspis. Z velkokvětých doroste jistě přes pět metrů Rudolfína; dále přicházejí v úvahu Ludvík Večeřa, Alchymist, Mír. Odrůdy musí být především spolehlivě mrazuvzdorné. Při pěstování důsledně vyvazovat, čímž se růže nutí k tvorbě dlouhých výhonů. Boční obrost dole nebude velký. Dá se ostatně zaštípnout již v létě.

Libuše 13.10.2014 08:06

Woburn abbey

Dobrý den právě jsem zjistila, že jsme včera s manželem udělali velkou chybu. Někde jsem se mylně dočetla, že růže woburn abbey máme sadit ve vzdálenosti 30 cm. Jak velký je to pro růžičky problém. Je jich 18, to už manžela asi nedonutím, aby je přesadil na 40 cm. Moc děkuji. Libuše

Jiří Žlebčík 15.10.2014 07:00

Re: Woburn abbey

Tato odrůda roste dost do šířky. Hustá výsadba tedy opravdu není moc šťastná. Pokud je místo, dala by se přesadit každá druhá.

Petra 8.10.2014 21:14

dotaz

Dobrý den, byla mi koupena růže Elbflorenz. Chtěla jsem se zeptat, jak bude vysoká? Zde na stránkách jsem našla až 140cm, na etiketě je 40-60cm. Co je tedy pravdou? Moc děkuji za upřesnění, protože se mi jedná o místo, kam ji dát. Zdraví Petra

Jiří Žlebčík 9.10.2014 06:47

Re: dotaz

Tomu, co se píše na barevných obalech, se nedá moc věřit. Popisy bývají pro mnoho odrůd naprosto stejné. Odrůdu jsem viděl živou, je opravdu hodně vzrůstná. Dal bych jí tedy určitě dostatek prostoru.

emilia maria 27.9.2014 16:13

Dotaz (otázka na Emilia Maria)

Dobry den, rada bych se informovala na tuto ruzi...pestovani, strihani a zazimovani...
Dekuj i Erika

Jiří Žlebčík 29.9.2014 06:38

Re: Dotaz

Kolem této růže, kterou nedávno u nás uvedl na trh Starkl je mnoho dotazů. Je celkem jisté, že je to nedávná novinka z Francie od Delbarda a že její původní název je La Rose de Molinard. Růže má nízké miskovité husté květy sytě růžové a dobře voní. Horší je to ovšem s informacemi o pěstování. U nás skoro nejsou žádné zkušenosti. Doporučuju se k ní chovat jako k nižší sadovce. Základní předjarní řez tak do třetiny výšky, na zimu navést kompost, vysazovat na nevětrné místo. Nebývá než čekat, až ji prověří nějaká naše zima.

Ivana 22.9.2014 23:11

Pnoucí růže

Dobrý den,prosím o radu. Chtěla bych vysadit ke vchodovému sloupu pnoucí růži která silněji voní. Vzhledem k tomu, že máme žluto-oranžovou fasádu a cihlový sloup, tak jsem si představovala bílou růži. Můžete mi poradit nějakou odrůdu a kde se dá zakoupit?
Děkuji Ivana

Jiří Žlebčík 29.9.2014 07:08

Re: Pnoucí růže

Kupodivu vůbec není snadné najít bílou, pnoucí a přitom i vonící růži. Snad by vyhovovala odrůda Trier: ruze.wi.cz/cs/trier.html Zkuste v: Růžová zahrada 273 51 Horní Bezděkov u Unhošti www.krasneruze.cz/ Pokud by vůně nebyla nutná, je možnosti hodně. Mně se jeví otužilé a u nás dostupné: ruze.wi.cz/cs/ilse-krohn-superior.html ruze.wi.cz/cs/long-john-silver.html

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 dřívější >>