Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXXIX arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 111 - 120 z 302. Celkem 302 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Kateřina Šostáková 26.4.2015 19:18

Zájem o růži (otázka na Lída Baarová)

Dobrý den,
měla bych zájem o tuto růži, bohužel nemám tušení kde tuto růži sehnat. Můžete mi prosím poradit, jestli je tato růže někdo k dostání?
Děkuji za odpověď.
Kateřina Šostáková

Jiří Žlebčík 29.4.2015 09:02

Re: Zájem o růži

Nebude to jednoduché. Růži jsem potkal opravdu jen ve Zvoleni, kde byla také nafocena.
www.tuzvo.sk/abh/

Červenková 23.4.2015 14:35

rašení

Dobrý den pane doktore,loni v listopadu jsem zasadila prostokořenou růži Roter Korsar.Před měsícem jsem ji lehce zastříhla(výhony byly živé),ale do dnešního dne ještě nenarašila,pupeny jsou tak 1-2mm velké.Nadm.výška cca 300m,jihovýchodní strana.Ostatní růže různých odrůd na stejném místě již jsou olistěné.Moc děkuji za odpověď.Radka

Jiří Žlebčík 24.4.2015 10:56

Re: rašení

Je to podezřelé, růže by již rašit měla, možná byla jen zdánlivě živá.

Pavla Puršoová 20.4.2015 23:04

Augusta Luise (otázka na Augusta Luise)

Dbrý den,
ráda bych získala a pěstovala tuto překrásně vnící růži. Lze ji u Vás sehnat? Také bych ráda co nejdříve získala a zasadila popínaví růže z kterých bych chtěla vytvořit bbránu před vchodem.
Děkuji,
Pavla Puršová

Jiří Žlebčík 21.4.2015 06:43

Re: Augusta Luise

Nevím, zda růže je dost vzrůstná na to, aby vytvořila bránu. Je v nabídce zde:
www.ruzepelcovi.cz/Hledani.aspx

ala 10.4.2015 11:31

vyška (otázka na Eglantyne)

jinde je udávána výška rostliny 110 či 120 cm - skutečně dorůstá i 140 cm, jak je uváděno zde?

Jiří Žlebčík 13.4.2015 07:58

Re: vyška

Výška růží se může na různých místech velmi lišit; na rozdíl třeba od dosti stálého vzhledu květu. Keře dobře zavlažované, hnojené, vyvazované k opoře nebo v porostu (tedy s bočním stíněním) bývají podstatně vyšší (i 2x). Hodnota 140 cm mi vyšla porovnáním z 6 míst u nás (na 4 byla růže nafocena, na 2 nebyla zrovna fotogenická) v různých letech. V případě nutnosti je keř možno vytvarovat zaštípnutím letorostů.

Karel Tachecí 21.3.2015 21:49

vyšší foliový kryt

Dobrý den,
mám záhon růži v biorežimu a dočetl jsme se ve Vaší publikaci Růže v moderní zahradě, že by se daly keře přikrýt vyšším foliovým krytem a tím by se předešlo některým chorobám a zlepšil vzhled květů. Představuji si, že bych postavil stříšku nad záhonem na výši dospělého. Bočnice bych nechal volné, aby mohl proudit dobře vzduch. Mohlo by to takto fungovat? Foliový tunel by byl asi příliš vlhký. Také si nejsem jist, zda vysazené odrůdy budou pro takové zacházení vhodné? (Mount Shasta, Gloria, Landora,Helenka,Diew eltka,Flamingo,Rose Gaujard) Ješte bych měl poznamenat, že růže rostou v nadmořské výšce 160m, takže často dokáží vykvést i třikrát. Děkuji.

Jiří Žlebčík 24.3.2015 06:53

Re: vyšší foliový kryt

Myslím, že je to dobrý nápad. Kryt bude snad dostatečně vysoký, Přes zimu fólii uklidit, aby růže měly přirozenou zimní vláhu. Během vegetace zalévat jen ke kořenům; nikoliv na list. V předjaří radikálně řezat. Do léta vydatně hnojit plným hnojivem. Zvláště je to důležité, pokud se budou květy pravidelně řezat s delšími stopkami. Odrůdy jsou vhodné; nesázet choulostivé k padlí. Pozor na invazi mšic; v suchu se jim daří.

Červenková 18.3.2015 17:24

zmlazení starých růží

Dobrý den pane doktore,dne 7.3.jsem Vám zaslala dotaz ohledně jarního řezu starých,30let nestříhaných růží.Dnes jsem se do řezu pustila.Keře mají narašené pupeny pouze v horní části tzv.paroží.Když jsem první výhon zakrátila na skoro polovinu-sousedka byla"na infarkt".Prý je to škoda a že má obavu,aby jí růže letos vůbec kvetly.Nemám s tímto žádnou zkušenost a proto Vás prosím o konzultaci.Mám tedy nyní stříhat méně,na podzim bych keře zakrátila tak o 1/3a pak až příští rok na jaře řez dokončit? Moc děkuji za odpověď.Radka

Jiří Žlebčík 19.3.2015 07:02

Re: zmlazení starých růží

Chápu, že tak razantní zákrok, je vždy bolestivá záležitost. Pokud má růže několik výhonů, zkraťte na jich nyní jen polovinu; ostatní ponechejte. Na podzim do starého dřeva raději neřezat; další úpravy příští jaro.

roman 17.3.2015 00:00

namrzání růží

Dobrý den,
co si mám představit pod pojmen vymrzání růží, třeba u odrůdy Royal Gold? Znamená to, že rostlina již neporoste? Dá se tedy nějak ochránit pnoucí růže?

Jiří Žlebčík 19.3.2015 07:46

Re: namrzání růží

Vymrznutí znamená definitivní konec růže. Odrůda u nás častěji vymrzající tedy nemusí přečkat horší zimu. Její šanci se obvykle pokoušíme zvýšit navážením kompostu. U pnoucích růží jsou ovšem všechna opatření dost problematická. Nesázíme tedy často vymrzající odrůdy do horších klimatických podmínek. Hlavně pokud se mluví o jednotlivých výhonech, používá se často slovo namrznutí. Růže tedy může namrznout třeba do poloviny délky svých výhonů. Říct o jakékoliv růži, že není mrazuvzdorná, je tvrzení nesprávné. Znamenalo by to, že nesnáší vůbec žádný mráz a je na tom asi jako pokojové rostliny. Můžeme ovšem říct, že odrůda není u nás dostatečně mrazuvzdorná; tím se myslí, že snáší mráz třeba jen do -15 °C.

Ladislav Osička 10.3.2015 13:06

Pnoucí růže

Dobrý den,
můžete mně doporučit nějaký druh popínavé růže, barva sytě žlutá a hezká oranžová? Pokud možno aby kvetly delší dobu a nebledly. Poloha je jižní až jihozápadní. Děkuji, Láďa.

Jiří Žlebčík 10.3.2015 13:46

Re: Pnoucí růže

Právě s těmito barvami u pnoucích růží je největší potíž. Zkuste vytvarovat následující: Lichtkönigin Lucia, Westerland, Postillion.

Červenková 7.3.2015 13:17

zmlazení starých růží

Dobrý den pane doktore.Letos mne sousedka poprosila,abych jí na jaře ostříhala růže.Jedná se zřejmě o nějaké staré velkokvěté a mnohokvěté,které nikdy (od svého zasazení)nebyly pravidelně stříhány.U základu je dřevo silné i 4cm a výška keřů je přes 120cm.Mám v úmyslu toto silné dřevo úplně vyřezat a keř zkrátit tak o polovinu.Prosím o vyjádření,zda-li takto mohu postupovat.Moc děkuji Radka

Jiří Žlebčík 9.3.2015 07:06

Re: zmlazení starých růží

Nevolil bych jiný postup. I staré dřevo může obrazit; jen pozor, aby to nebyla podnož. Řezné plochy je vhodné zatřít třeba latexovou barvou. Když už bude někde časem nový výhon, bude třeba řez nad ním opakovat, aby nevzniklo dlouhé prosychající "paroží". Je také potřeba přidat kompost a řádně nahnojit. I nepravidelný řez je lepší než vůbec žádný.

V.S. 6.3.2015 11:39

Ochranné postřiky

Vážený pane doktore,
zajímal by mě 'kalendář' ochranných postřiků růží. Kdy začít (záleží samozřejmě na vývoji počasí) a kterým (proti škůdcům nebo houbovým chorobám)?
Děkuji . V.S.

Jiří Žlebčík 10.3.2015 13:35

Re: Ochranné postřiky

Nejsem nakloněn velkému používání postřiků. Pokud chceme ovšem vyhlásit na zahradě chemickou válku, měla by vypadat asi takto. Již v měsíci květnu někdy obalují nové výhony růží mšice. Nemáme-li keřů mnoho, nejprve se pokusíme tuto invazi otřít měkkým kartáčkem a splavit proudem vody. Také můžeme mšice doslova ulepit opakovanými postřiky přípravků na bázi jedlého oleje nebo rostlinných výluhů. Pokud se mšice opět objeví, použijeme Pirimor. Když se ukážou mšice být už na tento selektivní přípravek rezistentní, teprve nasadíme třeba Mospilan; působí systémově a na mnoho škůdců. V červnu můžeme na listech růží už najít černou skvrnitost. První napadené listy odstraníme, pokud nastane výrazný infekční tlak této houby, postříkáme některým z následujících přípravků, které jsou teď v obchodech v malém balení: Discus, Dithane DG Neotec, Horizon 250 EW, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva, Saprol, Score 250 EC, Syllit 400 SC, Syllit 65 WP, Talent, Zato 50 WG. Ze starých zásob se hodí Baycor 25 WP. Černou skvrnitost určitě definitivně nezastaví jediný postřik (to spíš změna počasí). Opakování postřiku je vhodné s jiným přípravkem. Boj s touto chorobou ovšem prakticky nikdy nekončí. Koncem července a v srpnu objevíme na růžích k tomu náchylných padlí. Tady postřiky zabírají lépe. Vhodné jsou zejména: Discus, Kumulus, Saprol. K podzimu se na větvičkách může objevit skvrnitost kůry. Ostříháme, co se jen dá, a postříkáme Dithane. Přípravky působící na černou skvrnitost mají účinnost i na rzivost neboli rez růží. Průběžně vždy odstraňujeme výhony poškozené pilatkami nebo s hálkami. Brouky zlatohlávky a jiný hmyz ponecháváme žít. Na místech nepříliš vhodných pro růže mohou citelně škodit svilušky, klopušky, pidikřísek, puklice nebo květy napadne plíseň šedá, ale to jsou případy speciální. Rozhodně při sázení je potřeba pozornost u odrůd se známou náchylností k napadení zejména černou skvrnitostí listů. Nedáváme je na místa bez proudění vzduchu nebo u vody.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>