Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Nejsou růžemi

Kolem růží najdeme omyly vzniklé nejčastěji z některých lidových označení. Jde o rostliny naprosto jiné, které z botanického hlediska nemají s růžemi nic společného. Tyto pochopitelně v našem přehledu nenaleznete.

Růže alpská
Existuje sice opravdu růže alpská (Rosa pendulina) rostoucí divoce i u nás, ale návštěvníci Alp tak označují fialově kvetoucí pěnišníky Rhododendron ferrugineum a R. hirsutum.
Růže černá
Mimo tmavě červených opravdových růží, které mívají skoro černá poupata, se tak někdy označuje ojediněle v parcích pěstovaný keř sazaník květnatý (Calycanthus floridus) ze Severní Ameriky. Květy opravdu mají podobný tvar jako plnokvětá růže, jsou červené s nahnědlým tónem.
Růže čínská
Jedná se o pokojovou květinu – ibišek (Hibiscus rosa-sinensis), která má různě zbarvení velké květy, často plné.
Růže jerišská
Pouštní drobná brukvovitá rostlina choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) nebo jeden druh kapradiny vranečku (Selaginella lepidophylla) ze severní Afriky a jihozápadní Asie; mají zvláštní vlastnost reagovat na vlhko rozvinutím lodyh a lístků.
Růže karlovarská
Při obalování vřídelním kamenem během výroby známých upomínkových předmětů netvoří základ živé květy, ale umělé. Proces zkrápění minerální vodou probíhá týden při teplotě 70 °C; živé růže by zvadly ještě před inkrustací.
Růže mariánská
Červenokvětá plná pivoňka lékařská (Paeonia officinalis).
Růže pouštní, minerál
Zvláštnost dovážená ze severní Afriky. Krystaly hnědě zbarveného sádrovce se někdy shlukují do útvarů, jenž tvarem docela připomínají květ růže. Ke krystalizaci dochází vlivem rozdílné vlhkosti ve dne a v noci těsně pod povrchem pouště.
Růže pouštní, rostlina
Sukulentní rostlina z Afriky. Nejznámějším a občas pěstovaným druhem jako pokojová rostlina je výrazně růžově kvetoucí Adenium obesum.
Růže severu
Je lidové označení ze severních Čech pro kýchavici bílou (Veratrum album). Až metr vysoká mohutná naše horská vytrvalá bylina je hlavně nápadná velkými širokými listy. V bohatém květenství jsou jednotlivé zelené květy s 6 plátky velké jen 2 cm.
Růže skalní
Květ růže připomínají přízemní růžice netřesku (Sempervivum), který bývá vysazován zejména na skalkách. Barva růžice nemusí být jen zelená, ale i červenohnědá nebo dvoubarevná.
Růže slezová
Dvouletka topolovka růžová (Alcea rosea, syn. Althaea rosea) v plnokvěté formě s květy růžovými, červenými, bílými nebo žlutými. Dosahuje výšky až dvou metrů.
Růže vánoční
Vytrvalá v zimě bíle kvetoucí bylina čemeřice černá (Helleborus niger).
Růže vodní
Spíše básnické označení pro naše lekníny (Nymphea alba, N. candida).
Růže z Jericha
Zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), pnoucí dřevina rostoucí vzácně divoce v našich nejteplejších oblastech a často pěstovaná. Květy souměrné jen podle jedné roviny růži nikterak nepřipomínají.
NAVRCHOLU.cz