Růže v ČR, jejich popis a fotografie
Nejsou růžemi
Kolem růží najdeme omyly vzniklé nejčastěji z některých lidových označení. Jde o rostliny naprosto jiné, které z botanického hlediska nemají s růžemi nic společného. Tyto pochopitelně v našem přehledu nenaleznete.
- Růže alpská
- Existuje sice opravdu růže alpská (Rosa pendulina) rostoucí divoce i u nás, ale návštěvníci Alp tak označují fialově kvetoucí pěnišníky Rhododendron ferrugineum a R. hirsutum.
- Růže černá
- Mimo tmavě červených opravdových růží, které mívají skoro černá poupata, se tak někdy označuje ojediněle v parcích pěstovaný keř sazaník květnatý (Calycanthus floridus) ze Severní Ameriky. Květy opravdu mají podobný tvar jako plnokvětá růže, jsou červené s nahnědlým tónem.
- Růže čínská
- Jedná se o pokojovou květinu – ibišek (Hibiscus rosa-sinensis), která má různě zbarvení velké květy, často plné.
- Růže jerišská
- Pouštní drobná brukvovitá rostlina choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) nebo jeden druh kapradiny vranečku (Selaginella lepidophylla) ze severní Afriky a jihozápadní Asie; mají zvláštní vlastnost reagovat na vlhko rozvinutím lodyh a lístků.
- Růže karlovarská
- Při obalování vřídelním kamenem během výroby známých upomínkových předmětů netvoří základ živé květy, ale umělé. Proces zkrápění minerální vodou probíhá týden při teplotě 70 °C; živé růže by zvadly ještě před inkrustací.
- Růže mariánská
- Červenokvětá plná pivoňka lékařská (Paeonia officinalis).
- Růže pouštní, minerál
- Zvláštnost dovážená ze severní Afriky. Krystaly hnědě zbarveného sádrovce se někdy shlukují do útvarů, jenž tvarem docela připomínají květ růže. Ke krystalizaci dochází vlivem rozdílné vlhkosti ve dne a v noci těsně pod povrchem pouště.
- Růže pouštní, rostlina
- Sukulentní rostlina z Afriky. Nejznámějším a občas pěstovaným druhem jako pokojová rostlina je výrazně růžově kvetoucí Adenium obesum.
- Růže severu
- Je lidové označení ze severních Čech pro kýchavici bílou (Veratrum album). Až metr vysoká mohutná naše horská vytrvalá bylina je hlavně nápadná velkými širokými listy. V bohatém květenství jsou jednotlivé zelené květy s 6 plátky velké jen 2 cm.
- Růže skalní
- Květ růže připomínají přízemní růžice netřesku (Sempervivum), který bývá vysazován zejména na skalkách. Barva růžice nemusí být jen zelená, ale i červenohnědá nebo dvoubarevná.
- Růže slezová
- Dvouletka topolovka růžová (Alcea rosea, syn. Althaea rosea) v plnokvěté formě s květy růžovými, červenými, bílými nebo žlutými. Dosahuje výšky až dvou metrů.
- Růže vánoční
- Vytrvalá v zimě bíle kvetoucí bylina čemeřice černá (Helleborus niger).
- Růže vodní
- Spíše básnické označení pro naše lekníny (Nymphea alba, N. candida).
- Růže z Jericha
- Zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), pnoucí dřevina rostoucí vzácně divoce v našich nejteplejších oblastech a často pěstovaná. Květy souměrné jen podle jedné roviny růži nikterak nepřipomínají.