Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Rosa gallica

DruhRosa gallica
SynonymaRůže francouzská
Růže galská
Růže keltská
Růže nízká
Růže provensálská
Oblast výskytujiž.,stř.Evr.
Stát-
Počátek pěstování-
Skupinabotanická růže?
Barvarůžová fialová - prázdný květ
Poznámkakvetoucí jen jednou v roce
kořenové výmladky
nápadně intenzivně vonící
dobře řízkovatelná
KomentářRůže galská patří mezi nejstarší pěstované růže a před dovozem asijských druhů byla nejčastěji využívána pro tvorbu nových odrůd.V ČR roste roztroušeně v teplých oblastech.Šípky vejčité,20 mm dlouhé.
Původ(Gallicanae)
Výška rostliny80 cm
Průměr květu8 cm
Počet fotografii12
Rosa gallica

Rosa gallica
Průhonice, Dendrologie?
28. 8. 2007 13:1

Rosa gallica
Průhonice, Dendrologie?
14. 9. 2007 11:7

Rosa gallica
Průhonice, genofond?
25. 5. 2009 12:41

Rosa gallica
Průhonice, genofond?
25. 5. 2009 12:42

Rosa gallica
Linz, botanická zahrada?
15. 6. 2010 11:22

Rosa gallica
Linz, botanická zahrada?
15. 6. 2010 11:22

Rosa gallica
Průhonice, genofond?
22. 6. 2010 13:9

Rosa gallica
Studené u Jílového?
28. 6. 2010 16:28

Rosa gallica
Studené u Jílového?
28. 6. 2010 16:28

Rosa gallica
Studené u Jílového?
28. 6. 2010 16:29

Rosa gallica
Studené u Jílového?
28. 6. 2010 16:28

Zobrazeno: 1882
Celkové hodnoceni: 2,22
Hodnoceno: 9x
Hlasujte jako ve škole:

Ptejte se na růži Rosa gallica

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XLVIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Ina 14.10.2011 08:47

pěstování růží

Dobrý den, ráda bych založila \"růžový\ " záhon a prosila bych o radu, jaké růže vysadit - zahradu máme v n.v. 500m, slunce svítí na záhon od poledne do západu, záhon je u tyčkového plotu, který částečně odpolední svit zastiňuje.Zimy zde bývají již dost drsné-jsme na začátku Vysočiny. Půjdou mi zde vůbec nějaké růže? Děkuji za odpověď

Jiří Žlebčík 18.10.2011 14:13

Re: pěstování růží

Podmínky jsou celkem drsné. Nejde jen o tu nadmořskou výšku, ale také o zastínění. Ve stínu růže málo kvetou , vytahují se do výšky a pak spíš zmrznou. Nešlo by sázet jinam? Jde o to najít optimální mikroklima. Nevhodný je stín, silné větry, místo kam padá sníh ze střechy. Podívejte se po okolí, co tam ze záhonových růží roste. Rostliny bych sázel trochu dál od sebe, na předzimní ochranu navážel kompost, neodkopával ze stran zem. Sázel bych experimentálně zejména růže mnohokvěté; tedy ze skupin polyantek, polyatahybridů a floribund. Nezkoušel bych ty, které jsou ve sloupci Poznámka označeny zkratkou R. Dále zvažte, zda růže musí být nutně v záhoně. Určitě by se lépe dařily volně vysazené botanické růže a z nich vyšlechtěné odrůdy. Tedy od Rosa rugosa třeba odrůdy Blanka, Dagmar Hastrup, Jabloňový Květ; od Rosa gallica růže Rosa gallica Versicolor, Belle Isis, Cardinal Richelieu nebo od růže bílé odrůdy Rosa x alba Suaveolens, Königin von Dänemark. Keře by vypadaly nejlépe solitérně umístěné na před větry chráněném místě; mnohé odnožují.

Elena ZichovĂĄ 2.3.2010 22:03

Rosa holodonta - rĹŻĹže zoubkovanĂĄ

V botanické zahradě v Liberci jsem viděla růži, kterou bych moc chtěla na svoji zahrádku. O její květy se přetahovalo velké množství čmeláků, což mě velmi zaujalo. Jednalo se o růži Rosa holodonta. Bohužel se mi ji nepodařilo nikde sehnat k zakoupení. Je vůbec v ČR možné tuto růži získat a pokud ano, víte kde? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Elena Zichová

Jiří Žlebčík 3.3.2010 09:36

Re: Rosa holodonta - rĹŻĹže zoubkovanĂĄ

Růže zoubkovaná, Rosa holodonta, patří opravdu k málo pěstovaným druhům, znám ji jen z Liberce a nevím, kde jinde by u nás byla. Jistě by se dalo domluvit s údržbou na odstřihnutí nějaké větvičky a pokusit se o nařízkování. Výsledek není úplně jistý Mnohé růže jako třeba Rosa gallica, Rosa pimpinellifolia, Rosa rugosa zakořeňují i bez stimulátorů velice dobře; některé se ovšem k tomu skoro nedají donutit; třeba Rosa foetida, Rosa hugonis. U druhu Rosa holodonta to asi nikdo nezkoušel. Je tedy třeba udělat v červnu z mladé polotvrdé větvičky řízky přibližně 5 až 7 cm dlouhé s jedním či dvěma listy, které zkrátíme na polovinu. Pak napíchat do většího kontejneru do rašeliny s menším přídavkem písku nebo perlitu, zapustit na zahrádce do stínu, zalit, zakrýt fólií, zastínit, udržovat vlhkost. Přes léto by se měly objevit kořínky. Na zimu chránit listím a geotextílií nebo odnést kontejner někam, kde nemrzne. Na jaře přesadit hlouběji do výživné půdy a řádně dopěstovat. Tolik velice stručný návod. Jsou možné i výsevy, ale je to zdlouhavější.

NAVRCHOLU.cz