Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Landora

OdrůdaLandora
SynonymaSunblest
ŠlechtitelTantau
StátNěmecko
Rok šlechtění1970
Skupinačajohybrid?
Barvažlutá
Poznámkadobře řízkovatelná
Komentář-
PůvodSemenáč × King´s Ransom
Výška rostliny100 cm
Průměr květu10 cm
Odborná klasifikace1
Počet fotografii13
Landora

Landora
Kunratice?
6. 9. 2010 14:10

Landora
Lidice, růžový sad?
23. 6. 2004 10:52

Landora
Lidice, růžový sad?
21. 7. 2004 12:10

Landora
Lidice, růžový sad?
6. 8. 2009 14:14

Landora
Kunratice?
10. 9. 2009 15:51

Landora
Kunratice?
6. 9. 2010 14:9

Landora
Kunratice?
6. 9. 2010 14:10

Landora
Olomouc?
25. 9. 2010 11:41

Zobrazeno: 5632
Celkové hodnoceni: 1,59
Hodnoceno: 49x
Hlasujte jako ve škole:

Ptejte se na růži Landora

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

HrubeĹĄovĂĄ Lenka 10.8.2016 15:14

Růže vhodné k řezu

DobrĂ˝ den.
Ráda bych si pořídila 2 - 3 růže různých barev vhodné k řezu, nejlépe dlouhý stonek bez trnů. Můžete mi prosím poradit odpovídající odrůdy? Děkuji, Lenka H.

Jiří Žlebčík 15.8.2016 05:52

Re: Růže vhodné k řezu

Vašemu požadavku odpovídají růže ze skupiny čajohybridů. Jen se budete muset smířit s tím, že všechny růže mají více či méně ostnů. Osvědčené odrůdy vhodné pro společnou výsadbu v různých barvách jsou např. Mount Shasta, Landora, Alexander, Barkarole, Mainzer Fastnacht.

jitka 3.3.2015 01:05

Růže na Vysočinu

Prosím,poraťe mi : 1.pro zahradu na Vysočině, cca 650m n.m. potřebovala bych popínavé růže a růže kolem trávníku , radši plnokvěté, opakovaně kvetoucí a kdyby i voněly... Mohly by tyto podmínky zvládnout třeba anglické růže ? 2.už asi 40 let pěstuje maminka v zahradě žluté růže, keř bez opory tak do 15Ocm, s oporou i víc, slabě voní, plnokvětá, bohatě kvete, na jednom stonku tak 3-7 květů, co by tomohlo být za odrůdu ? 3. ještě starší růže , kterou pěstovala už babička - hodně odolný keř tak do 2m. bez opory převislý, s oporou se dostane na 3m, i víc, bohatě kvete , voní, květy jsou drobnější, plnokvěté červené až tmavěčervené, spíš do růžova než do oranžova, tak do 7 cm, četné, na stonku jich je i 8 nebo 9, dřív bývala hlavně na venkovských zahradách hodně časo k vidění - mohla by to být F.J.Grootendorst? 4 . Tetička Karla kdysi dostala od strýce keře růží, velmi noblesních a elegantních byly růžové, velkokvěté, někdy byl květ solitární, častěji jich bylo na jednom dlouhém silném stonku 3-5, rozvité květy o průměru 10 cm i víc, voněla velmi slabě, dorůstala tak do 1,5-m, i víc a jmenovala se prý taky Karla (nebo Carla), pídím se po ní už léta, ale o růži toho jměna není nikde ani zmínka... 5.poslední dotaz na moji jmenovkyni - Jitka - nenašla jsem, jak je odolná a jestli by byla vhodná na Vysočinu, a jestli voní - ale je krásná... Děkuji za odpovědi na moje dotazy JM

Jiří Žlebčík 3.3.2015 07:18

Re: Růže na Vysočinu

1. Najít růže s opakováním květu pro uvedenou nadmořskou výšku je obtížné. Opakování květu vede k neukončování podzimního růstu, což se projevuje nevyzráváním výhonů a pak jejich vymrzáním. Z pnoucích mám dobré zkušenosti i v těchto podmínkách s Dortmund a New Dawn. Kritickou zimu před dvěma roky nejlépe přestály ze záhonových růží polyantky Čs. Červený Kříž, Roztomilá, Maryša. Vydržely mnohé sadové růže, ale v naprosté většině ty jednou kvetoucí, z remontujících lze doporučit Stanwell Perpetual. Nezničitelné jsou rugosa hybridy, které také kvetení opakují. Anglické růže bych nedoporučoval.
2. Mohlo by jít o růži Landora; případně Lichtkönigin Lucia.
3. Popis odrůdě F. J. Grootendorst docela odpovídá.
4. Pravděpodobně je to růže Carina.
5. Odrůda Jitka je jistě velmi krásná, ale spíše méně vitální, v drsných podmínkách by asi neobstála. Vůně je nevýrazná.

Zoja 31.12.2014 08:03

vysokĂĄ odolnĂĄ rĹŻĹže

DobrĂ˝ den, mĂĄm prosbu: poraďte mi, jakou rĹŻĹži vybrat pro tyto podmĂ­nky-předzahrĂ Ądka před domem v PolabĂ­, 200 m.n.m., přímo na jih, před zahrĂĄdkou dlĂĄĹžděnĂĄ ulice od vĂ˝chodu na zĂĄpad, v lĂŠtě vedro, větrno, v zimě mrĂĄz. ZatĂ­m tam roste neznĂĄmĂĄ odrĹŻda, kterou jsme zdědili i s domem. Za dvanĂĄct let jsem ji nikdy nehnojila, nestříkala ani nezalĂŠvala ani na zimu nebalila, nezahrnovala, jen upravovala řezem. NetrpĂ­ Şådnou chorobou a donedĂĄvna dorĹŻstala ke dvěma metrĹŻm. VzpřímenĂĄ, jednotlivĂŠ červenĂŠ květy aĹž do mrazĹŻ. Ale asi odchĂĄzĂ­, v poslednĂ­ sezĂłně ĹĄpatně obrĂĄĹžela a taky jsem spĂ­ĹĄ odstraňovala starĂŠ dřevo. HledĂĄm za ni nĂĄhradu. Ale zdĂĄ se, Ĺže novĂŠ sazenice jsou zchoulostivělĂŠ. MĂĄm vĹŻbec ĹĄanci? DĂ­ky za odpověď.

Jiří Žlebčík 2.1.2015 08:08

Re: vysokĂĄ odolnĂĄ rĹŻĹže

Neupokojivý stav vašich růží patrně alespoň zčásti zavinila i velmi kritická zima 2011/12, s jejímiž následky se růžaři dlouhodobě potýkali. Ale vše zlé může být k něčemu dobré. Naskýtá se ideální příležitost předzahrádku přebudovat. V rozích bych vysadil přiměřeně velké keře nebo i ke konstrukcím pnoucí rostliny. Staré růže bych vyryl (podzim nebo jaro), vystříhal špatné části větví i kořenů a uchoval někde ve vlhké půdě. Před novou výsadbou bych udělal menší příkop a starou zem vyměnil za novou s přídavkem kompostu. Vaše staré růže bych znovu vysadil asi o 5 cm hlouběji a na 50 cm od sebe. Pokud jde o zachování staré odrůdy, bylo by třeba se domluvit s nejbližší růžovou školkou (kapitola: ruze.wi.cz/vysvetlivky/mista.php). Pro očkování budou potřebovat v červenci (promyslet tedy likvidaci porostu) několik odkvétajících větviček od vás. Nové sazenice budou za rok. Vaše růže patří pravděpodobně mezi čajohybridy; určitě se zde najdou odrůdy velmi odolné. Vyvaroval bych se tmavě červených; asi by se pálily květy. Často jsou v prodeji ve školkách u nás osvědčené: Alexander, Gloria Dei, Helenka, Landora, Mount Shasta, Queen Elizabeth.

Lenka 13.9.2011 22:28

OdolnĂŠ odrĹŻdy

Dobrý den, prosím o radu na nějaké odolné růže, chtěla bych si založit nový záhon, už pár růží mám (např. Hiroshima Spirit), ale hodně mívají černou skvrnitost. Líbí se mi např. Romance, Esprit, Interama, Nostalgie, Woburn Abbey. Jsme cca 300 m n.m., dost jílovitá půda. Kterou odrůdu byste mi doporučil? Moc děkuji předem za odpověď, a taky za Vaše skvělé, přehledné stránky. Hezký den, Lenka

Jiří Žlebčík 20.9.2011 05:04

Re: OdolnĂŠ odrĹŻdy

Růže Hiroshima Spirit je krásná, ale opravdu celkem choulostivá. Nadmořská výška 300 metrů není žádná extrémní poloha, bude se tam dařit naprostá většina odrůd a také ony vyjmenované. Z růží mnoha lety pěstování prověřených bych doporučil za bílé odrůdu Mount Shasta, žluté Landora, oranžové Janina, růžové, Carina, červené Lidka, dvoubarevné Kronenbourg. Všechny patří do skupiny čajohybridů; mají tedy velké květy.

NAVRCHOLU.cz