Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LVI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 301 - 310 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Luboš 26.11.2009 09:03

Frühlingsduft

Přeji dobrý den,
mám na Vás dotaz, zda lze někde zakoupit sadovou růži Frühlingsduft, případně zda ji lze množit řízkováním?
Dě kuji za odpověď.
Vaše stránky o růžích jsou jedinečné, vidím že vaše databáze úspěšně narůstá.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 21:49

Re: Frühlingsduft

Růže Frühlingsduft patří opravdu mezi mimořádně krásné sadovky. Protože je mohutného vzrůstu, každý si koupí asi jen jednu. Pro školkaře tedy nic moc zajímavého. Momentálně jsem nenašel v žádné nabídce. Vzhledem k tomu, že byla vyšlechtěna z botanického druhu Rosa pimpinellifolia, u kterého jsem si ověřil, že se dá dobře řízkovat, neměl by to být problém. Řízky se berou koncem června. Na tomto přehledu lze zjistit, kde byla růže focena.

Ivana K 24.11.2009 10:24

rosa centifolia major

Dobrý den,ráda bych se zeptala,kdy je nejlépe řezat jednou kvetoucí růže stolístky a jak hluboko,mám dvě asi 160cm vysoké,mohu k nakopčení kompostem přidat i trochu hnoje,nebo až na jaře?Velmi děkuji za rady,zdraví I.K.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 22:05

Re: rosa centifolia major

Stolístky jsou dosti mohutné sadové růže.Květenství odstraníme hned po odkvětu. Při základním řezu v předjaří výhony moc nezkracujeme. Občas prosvětlíme vyřezáním až u země. Hnůj bych si asi ponechal pro náročnější rostliny,ale pokud není čerstvý, neměl by na podzim uškodit. Na jaře dávat jen kompost.

Daniela Z 21.11.2009 14:54

Historické růže - pěstování

Vážený pane doktore, můžete, prosím, uvést základní pravidla pěstování těchto růží nebo odkaz na tyto informace, zatím hledám marně. Děkuji.

Jiří Žlebčík 23.11.2009 21:05

Re: Historické růže - pěstování

Mezi historické růže bývají řazeny odrůdy, které vznikly před vyšlechtěním současných moderních skupin růží. Většinou jde o 19. století a skupiny jako noisettky, borbonky, růže čajové, remontantky, pernetky, hybridy růže galské a růže bílé. Je to tedy sestava značně různorodá a pěstování se bude lišit hlavně ve vzdálenosti výsadby a intenzitě řezu. Místo volit slunečné. Vzdálenost výsadby 60 až 100 cm. Růže vysadit o 5 cm hlouběji než rostly ve školce a v předjaří radikálně zřezat na 1 až 3 zbývající očka. Odkvetlé květy odstranit až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích. Na podzim po prvních mrazech odstranit opět pouze části lodyh pod květenstvími. Vzhledem k tomu, že tyto růže vznikly v klimaticky příznivějších podmínkách než jsou naše, neopomeňte náležité zazimování; tedy zasypat asi 20 cm kompostu. Základní řez kolmo asi 5 mm nad očkem brzo na jaře po odhrnutí při počátku rašení růží, což bývá přibližně v polovině března. Řezat asi do poloviny výšky keře; čím má růže větší květy, tím se řeže více.

Jana K 9.11.2009 15:36

Helmut Kohl

Dobrý den,
V zahradním centru jsem koupila růži Helmut kohl, bohužel o mí nic nevím ani ji nikde nemohu najít.
Můžete mi prosím říci jakou má barvu, jak je velká a odolnost?
Předem děkuji za odpověď JK

Jiří Žlebčík 12.11.2009 20:47

Re: Helmut Kohl

Odrůda Helmut Kohl Rose vznikla v Německu roku 1996; šlechtitel Tantau. Je to čajohybrid s květem o průměru asi 9 cm, barva červená, výška asi 100 cm. Není známo, že by byla při pěstování nějak zvlášť choulostivá. Nyní tedy vysadit o 5 cm hlouběji, zalit, na zimu zasypat půdou, v předjaří silně zkrátit. Mnoho zdaru.

Miluše 1.11.2009 22:21

zazimování růží

Dobrý den,prosím vás,chci se zeptat zda je vhodné zasypat růže mulčovací kůrou,jestli to nepromrzne.Vím,že se to má zasypávat zeminou,ale mám celý záhon vysypaný kůrou a nevím,jak bych ji pak odstranila.Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 7.11.2009 18:31

Re: zazimování růží

Zimní ochrana zasypáním půdou je opravdu lepší než nastýláním kůrou. Výjimku tvoří růže půdopokryvné. Když se už stalo, kůru bych ponechal; při průměrné zimě by měla stačit. Pokud jde o odrůdy zvláště cenné, přidal bych každé nahoru lopatku kompostu navíc.

Radka 26.10.2009 14:05

Správný název odrůdy?

Koupila jsem dnes růži s názvem:MOUNTH SHASTA(opsáno ze štítku).Měla by být bílá.Chtěla jsem se podívat jaký bude květ,jak bude vysoká ale nebyla podle tohoto názvu nalezena.Tak nevím jestli je to špatně popsaný a nebo tu prostě jen není.Koupila jsem ji v zahradnictví.Přede m děkuju za odpoveď.R.

Jiří Žlebčík 28.10.2009 05:32

Re: Správný název odrůdy?

Známá, oblíbená a kvalitní růže se správně jmenuje Mount Shasta (k dispozici je popis a 3 foto). Na jmenovce byla tedy celkem nepatrná chyba; H navíc. Pokud se nic nezobrazí, zkracujte název odzadu. Tím se zbavíte chyby. V našem případě stačí napsat moun a dát hledat. Častěji se vyskytující nesprávnosti jsou pod synonymy; odtud pak odkaz na správné jméno. Více v kapitolce Vyhledávání.

Malík Zdeněk 16.10.2009 06:44

zazimování ruží

Dobrý den,
chci se zeptat,jak naložit s růžemi které jsem již nestihl zasadit.Všechny jsou v přepravních
květ ináčích.Jedná se mě o jejich uskladnění přes zimu.Jsem teprve začátečník a nerad bych něco zanedbal.Děkuji,Mal ík Zdeněk

Jiří Žlebčík 18.10.2009 07:31

Re: zazimování ruží

Současné chladné počasí je sice abnormální, ale pokud půda nezamrzne, dají se růže sázet. Vyčkejte tedy, až přestane pršet a sněžit. Pokud je půda velmi rozmáčená, přidejte při sázení sušší kompost (případně i kupovaný). Růže v kontejnerech (dostatečně velkých) se uchovávají dobře, nenechávejte je však ve vytápěné místnosti, ale v chladnu. Pokud by bylo nutné zimování v kontejnerech až do jara, je nejlépe nádoby zapustit venku hluboko do půdy a ještě přihrnout.

Florová Ludmila 7.10.2009 23:14

anglické růže

Dobrý den,chci se zeptat na anglické růže, u prodejců těchto růží se liší udávaná výška: například A Shropshire Lad je výška 150cm nebo jako pnoucí až 250cm,záleží na podnoži na jaké je naočkovaná nebo se vzrůstnější růže dají pěstovatjako pnoucí a keř udržovat řezem?Ještě bych se chtěla zeptat jak daleko od sebe sadit keře anglických růží? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 10.10.2009 06:23

Re: anglické růže

Anglické růže u nás do uváděné výšky dorůstají až po více letech, patrně vzhledem k suššímu klimatu a větším mrazům. Jednotlivé nepřiměřeně dlouhé výhony (vystřelující), je možno zkrátit i během vegetace. Jejich nakvetení se pochopitelně tím oddálí. Dlouhé výhony se ovšem také dají pečlivě vyvazovat ke konstrukcím, což vzhledem k častému sklánění květů anglických růží, je působivé. Vhodná vzdálenost při výsadbě pro většinu odrůd bude 1 metr od sebe. Údaje o výšce mnoha růží bývají často z reklamních důvodů maximální, nebo platí pro přímořské oblasti, kde odrůda nenamrzá, či dusíkem přehnojenou půdu.

Fanynka 24.9.2009 18:03

L. D. Braithwait

Dobrý den,
můžete prosím komentovat to poměrně hodně špatné hodnocení uvedené anglické růže? Nebude s ní víc problémů než radosti? Také barva se liší na různých fotografiích- jak moc se projevuje fialová?
Doporuči l byste mi nějakou spíš sytější růžovou \"angličanku \" tak do 1,2 výšky max.?
Kterou bych sehnala v tuzemsku a nebyla příliš náchylná ke všem chorobám?
Děkuji za odpověď
F.

Jiří Žlebčík 30.9.2009 09:06

Re: L. D. Braithwait

Odrůda L. D. Braithwaite byla opakovaně přistižena silně napadena černou skvrnitostí; jsou i pochybnosti o dostatečné mrazuvzdornosti. Jde opravdu do fialova, červené poupě. Ve Skaličanech u Blatné a v Sobotce (kontakty v kapitole Vysvětlivky) by mohly být k zastižení následující (odrůd ve světlých odstínech je daleko víc):
William Shakespeare 2000,
Benjamin Britten,
Pretty Jessica,
Sophy´s Rose.

Monika Hálová 16.9.2009 22:48

Little Flirt

Uchvátila mne tato malá rozpustilá růže , viděla jsem ji v Průhonicích, ale tam ji neprodávají. V růžové školce rovněž není. Jsem laik zahrádkář a tak nevím kam se obrátit, kde by se dala koupit. Poradíte? Děkuji, Monika Hálová

Jiří Žlebčík 18.9.2009 08:29

Re: Little Flirt

Růži Little Flirt jsem opravdu teď nenašel v nabídce našich školek. Jde však o odrůdu dobře řízkovatelnou. Sazenice se dají doma vypěstovat. Až ji tedy někdy v červnu uvidíte, požádáte o větvičku s poupaty. Hned třeba dát do sáčku, ale nezapařit. Doma rozdělit na úseky s dvěma listy (ty případně sestřihnout na polovinu čepele). Řízky se píchají do rašeliny s malým přídavkem písku nebo perlitu (stimulátorů netřeba), zalit. Žádná hnojiva (ty až po zakořenění), dát do polostínu. Na zakrytí se často používá velká sklenice od okurek, není to však ideální. Raději udělat množárničku větší, třeba z fólie, aby teplota tak moc nekolísala; zastínit. Na zimu překrýt půdou, zjara přesadit a normálně na záhoně dopěstovat.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>