Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XVIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 301 - 310 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Miluše 1.11.2009 22:21

zazimování růží

Dobrý den,prosím vás,chci se zeptat zda je vhodné zasypat růže mulčovací kůrou,jestli to nepromrzne.Vím,že se to má zasypávat zeminou,ale mám celý záhon vysypaný kůrou a nevím,jak bych ji pak odstranila.Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 7.11.2009 18:31

Re: zazimování růží

Zimní ochrana zasypáním půdou je opravdu lepší než nastýláním kůrou. Výjimku tvoří růže půdopokryvné. Když se už stalo, kůru bych ponechal; při průměrné zimě by měla stačit. Pokud jde o odrůdy zvláště cenné, přidal bych každé nahoru lopatku kompostu navíc.

Radka 26.10.2009 14:05

Správný název odrůdy?

Koupila jsem dnes růži s názvem:MOUNTH SHASTA(opsáno ze štítku).Měla by být bílá.Chtěla jsem se podívat jaký bude květ,jak bude vysoká ale nebyla podle tohoto názvu nalezena.Tak nevím jestli je to špatně popsaný a nebo tu prostě jen není.Koupila jsem ji v zahradnictví.Přede m děkuju za odpoveď.R.

Jiří Žlebčík 28.10.2009 05:32

Re: Správný název odrůdy?

Známá, oblíbená a kvalitní růže se správně jmenuje Mount Shasta (k dispozici je popis a 3 foto). Na jmenovce byla tedy celkem nepatrná chyba; H navíc. Pokud se nic nezobrazí, zkracujte název odzadu. Tím se zbavíte chyby. V našem případě stačí napsat moun a dát hledat. Častěji se vyskytující nesprávnosti jsou pod synonymy; odtud pak odkaz na správné jméno. Více v kapitolce Vyhledávání.

Malík Zdeněk 16.10.2009 06:44

zazimování ruží

Dobrý den,
chci se zeptat,jak naložit s růžemi které jsem již nestihl zasadit.Všechny jsou v přepravních
květ ináčích.Jedná se mě o jejich uskladnění přes zimu.Jsem teprve začátečník a nerad bych něco zanedbal.Děkuji,Mal ík Zdeněk

Jiří Žlebčík 18.10.2009 07:31

Re: zazimování ruží

Současné chladné počasí je sice abnormální, ale pokud půda nezamrzne, dají se růže sázet. Vyčkejte tedy, až přestane pršet a sněžit. Pokud je půda velmi rozmáčená, přidejte při sázení sušší kompost (případně i kupovaný). Růže v kontejnerech (dostatečně velkých) se uchovávají dobře, nenechávejte je však ve vytápěné místnosti, ale v chladnu. Pokud by bylo nutné zimování v kontejnerech až do jara, je nejlépe nádoby zapustit venku hluboko do půdy a ještě přihrnout.

Florová Ludmila 7.10.2009 23:14

anglické růže

Dobrý den,chci se zeptat na anglické růže, u prodejců těchto růží se liší udávaná výška: například A Shropshire Lad je výška 150cm nebo jako pnoucí až 250cm,záleží na podnoži na jaké je naočkovaná nebo se vzrůstnější růže dají pěstovatjako pnoucí a keř udržovat řezem?Ještě bych se chtěla zeptat jak daleko od sebe sadit keře anglických růží? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 10.10.2009 06:23

Re: anglické růže

Anglické růže u nás do uváděné výšky dorůstají až po více letech, patrně vzhledem k suššímu klimatu a větším mrazům. Jednotlivé nepřiměřeně dlouhé výhony (vystřelující), je možno zkrátit i během vegetace. Jejich nakvetení se pochopitelně tím oddálí. Dlouhé výhony se ovšem také dají pečlivě vyvazovat ke konstrukcím, což vzhledem k častému sklánění květů anglických růží, je působivé. Vhodná vzdálenost při výsadbě pro většinu odrůd bude 1 metr od sebe. Údaje o výšce mnoha růží bývají často z reklamních důvodů maximální, nebo platí pro přímořské oblasti, kde odrůda nenamrzá, či dusíkem přehnojenou půdu.

Fanynka 24.9.2009 18:03

L. D. Braithwait

Dobrý den,
můžete prosím komentovat to poměrně hodně špatné hodnocení uvedené anglické růže? Nebude s ní víc problémů než radosti? Také barva se liší na různých fotografiích- jak moc se projevuje fialová?
Doporuči l byste mi nějakou spíš sytější růžovou \"angličanku \" tak do 1,2 výšky max.?
Kterou bych sehnala v tuzemsku a nebyla příliš náchylná ke všem chorobám?
Děkuji za odpověď
F.

Jiří Žlebčík 30.9.2009 09:06

Re: L. D. Braithwait

Odrůda L. D. Braithwaite byla opakovaně přistižena silně napadena černou skvrnitostí; jsou i pochybnosti o dostatečné mrazuvzdornosti. Jde opravdu do fialova, červené poupě. Ve Skaličanech u Blatné a v Sobotce (kontakty v kapitole Vysvětlivky) by mohly být k zastižení následující (odrůd ve světlých odstínech je daleko víc):
William Shakespeare 2000,
Benjamin Britten,
Pretty Jessica,
Sophy´s Rose.

Monika Hálová 16.9.2009 22:48

Little Flirt

Uchvátila mne tato malá rozpustilá růže , viděla jsem ji v Průhonicích, ale tam ji neprodávají. V růžové školce rovněž není. Jsem laik zahrádkář a tak nevím kam se obrátit, kde by se dala koupit. Poradíte? Děkuji, Monika Hálová

Jiří Žlebčík 18.9.2009 08:29

Re: Little Flirt

Růži Little Flirt jsem opravdu teď nenašel v nabídce našich školek. Jde však o odrůdu dobře řízkovatelnou. Sazenice se dají doma vypěstovat. Až ji tedy někdy v červnu uvidíte, požádáte o větvičku s poupaty. Hned třeba dát do sáčku, ale nezapařit. Doma rozdělit na úseky s dvěma listy (ty případně sestřihnout na polovinu čepele). Řízky se píchají do rašeliny s malým přídavkem písku nebo perlitu (stimulátorů netřeba), zalit. Žádná hnojiva (ty až po zakořenění), dát do polostínu. Na zakrytí se často používá velká sklenice od okurek, není to však ideální. Raději udělat množárničku větší, třeba z fólie, aby teplota tak moc nekolísala; zastínit. Na zimu překrýt půdou, zjara přesadit a normálně na záhoně dopěstovat.

Zdenka Ševcová 15.9.2009 15:06

pnoucí růže

Prosím doporučit ke zdi chaty krásnou popínavku maximálně okolo 2,5m vysokou, opakovaně kvetoucí, odolnou, pokud možno rychleji rostoucí, příjemně středně vonící, barvu květů kromě bílé. Koupit ji raději v zahradnictví, než-li v Hornbachu apod.?
Děkuji.

Jiří Žlebčík 17.9.2009 06:16

Re: pnoucí růže

Nejprve pár slov k výsadbě. U zdi budovy bývá sucho, kousek dál zakapává. Je tedy dobře sázet tak půl metru od zdi. Konstrukce nejlepší dřevěná, nepříliš hustá. Růže musí mít dostatek místa, aby se dala vějířovitě rozvést (tím se i omezí výška). Odrůdy bílé i žluté a světle růžové jsou nevýrazné. Dají se doporučit třeba.
Růžová: Rosarium Uetersen, Campanile
Červená: Sympathie, Santana, Parkdirektor Riggers, Copacabana, Dortmund (prázdná)
Hledejte ve školkách podle kontaktů v tomto přehledu. Mnoho zdaru.

Marta 5.9.2009 23:16

růže

Chybí mi v popisu růží jak remontují, sice již se asi pěstují odrůdy vesměs remontující,ale některé kvetou téměř celé léto hojně, jiné opakují kvetení jen slabě. Potřebuji růži mnohokvětou, na obrubu záhonu, která mi bude kvést bohatě celé léto, prosím o doporučení odrůd , děkuji. Kuklínková

Jiří Žlebčík 6.9.2009 17:57

Re: růže

Takřka všechny botanické druhy růží kvetou na počátku léta a již do podzimu nikoliv. Šlechtitelé věnovali mimo barvy květu největší pozornost právě prodloužení nakvétání až do zámrazu. Dnes většina růží květ opakuje neboli remontuje. Jen jednou kvetoucí (J) jsou mimo botanických některé růže sadové, pnoucí, půdopokryvné a staré historické. Je pravda, že některé růže i dnes mívají v srpnu výraznou přestávku v květu, což dost závisí na počasí a na tom, jak pilně pěstitel odstraňuje odkvetlé květy. Týká se to však hlavně čajohybridů; nikoliv růží mnohokvětých. Doporučuju nižší floribundy: Tiara (B), Friesia (Ž), Woburn Abbey (O), Pussta (Č), Bonica 82 (R).

Mirek 5.9.2009 21:55

ROSA CENTIFOLIA

Prosím Vás, kde se dá koupit Rosa centifolia

Jiří Žlebčík 6.9.2009 17:36

Re: ROSA CENTIFOLIA

Stolisté růže nebývají běžně v nabídce školek, ale určiě Vám pomohou následující:
ruze.unas.cz (Sobotka)
sipruze.wz.cz (Skaličany u Blatné)

Míla 1.9.2009 21:55

rosa omeiensis

je vhodná Rosa omeiensis var. pteracantha do volně rostoucího živého plotu? Je možné, že její velké trny odradí srnky od požeru poupat nebo výhonků? Nejde mi ani tak o květy, jako o efekt barevných trnů a později šípků. Keř by byl vysazen na vzdušném místě u silnice s celodenním sluncem.Mám dojem, že výrazné trny by odrazovaly i kolemjdoucí vandaly.

Jiří Žlebčík 2.9.2009 11:58

Re: rosa omeiensis

Srdečně Vás vítám jako první návštěvnici tohoto místa, kam je možno pochopitelně posílat nejen dotazy, ale upozorňovat i na chyby v přehledu růží a dávat náměty pro zdokonalování.
Rosa omeiensis var. pteracantha je mimořádně a krásně ostnitá, což vynikne hlavně v zimě. Keř je dosti mohutný volněji stavěný, široký přes 2 m, větve míně převislé. Pro tvarované živé ploty se tedy moc nehodí. Dala by se ovšem, pokud je místo, vysadit víceméně volně rostoucí pro lidi neprůchodná řada. Srnci jsou schopní i velmi ostnité růže ničit, po výsadbě bych doporučoval nějakou dobu chránit. Podívejte se také na druh Rosa rugosa.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>