Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XLIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 301 - 310 z 315. Celkem 315 dotazů, z toho 3 nezodpovězené.

Honza 1.12.2009 15:54

pozdní ořez

Dobrý den přeji.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak?,resp. kolik? mám odstřihnout z růží, jež vyvazuji k plotu - a měl jsem je za popínavé. vysoké do 2 m, malé tmavé lístky, velká květenství, ale drobné kvítky.. Přičemž ze 3 stejných odrůd (jméno nevím) na 3 metrech roste každá jinak (výška). Případně další pro mě zatím tajemné rady a vědomosti?. :-)
Děkuji moc.

Jiří Žlebčík 3.12.2009 22:36

Re: pozdní ořez

Podle toho, že růže i přes vyvazování nedosáhly ani výšky 2 m, myslím, že jde spíše o odrůdy ze skupiny půdopokryvných. Nicméně k pokrytí plotu mohou posloužit. Péče je jednoduchá. Nyní jen odstřihnout celá odkvetlá květenství a zkontrolovat přivázaní. Odolnost proti mrazům bude asi dobrá. Koncem března vystříhat vše polámané, zaschlé a pomrzlé. Zbylé výhony k plotu vějířovitě vyvázat tak, aby měl každý své místo na slunci. Pokud je velká houština nebo výhony příliš staré, klidně je můžete vyřezat, ale celé; tedy až u země. Tak se postupuje každý rok a růže průběžně zmlazuje. Mnoho zdaru.

Luboš 26.11.2009 09:03

Frühlingsduft

Přeji dobrý den,
mám na Vás dotaz, zda lze někde zakoupit sadovou růži Frühlingsduft, případně zda ji lze množit řízkováním?
Dě kuji za odpověď.
Vaše stránky o růžích jsou jedinečné, vidím že vaše databáze úspěšně narůstá.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 21:49

Re: Frühlingsduft

Růže Frühlingsduft patří opravdu mezi mimořádně krásné sadovky. Protože je mohutného vzrůstu, každý si koupí asi jen jednu. Pro školkaře tedy nic moc zajímavého. Momentálně jsem nenašel v žádné nabídce. Vzhledem k tomu, že byla vyšlechtěna z botanického druhu Rosa pimpinellifolia, u kterého jsem si ověřil, že se dá dobře řízkovat, neměl by to být problém. Řízky se berou koncem června. Na tomto přehledu lze zjistit, kde byla růže focena.

Ivana K 24.11.2009 10:24

rosa centifolia major (otázka na Rosa centifolia major)

Dobrý den,ráda bych se zeptala,kdy je nejlépe řezat jednou kvetoucí růže stolístky a jak hluboko,mám dvě asi 160cm vysoké,mohu k nakopčení kompostem přidat i trochu hnoje,nebo až na jaře?Velmi děkuji za rady,zdraví I.K.

Jiří Žlebčík 26.11.2009 22:05

Re: rosa centifolia major

Stolístky jsou dosti mohutné sadové růže.Květenství odstraníme hned po odkvětu. Při základním řezu v předjaří výhony moc nezkracujeme. Občas prosvětlíme vyřezáním až u země. Hnůj bych si asi ponechal pro náročnější rostliny,ale pokud není čerstvý, neměl by na podzim uškodit. Na jaře dávat jen kompost.

Daniela Z 21.11.2009 14:54

Historické růže - pěstování

Vážený pane doktore, můžete, prosím, uvést základní pravidla pěstování těchto růží nebo odkaz na tyto informace, zatím hledám marně. Děkuji.

Jiří Žlebčík 23.11.2009 21:05

Re: Historické růže - pěstování

Mezi historické růže bývají řazeny odrůdy, které vznikly před vyšlechtěním současných moderních skupin růží. Většinou jde o 19. století a skupiny jako noisettky, borbonky, růže čajové, remontantky, pernetky, hybridy růže galské a růže bílé. Je to tedy sestava značně různorodá a pěstování se bude lišit hlavně ve vzdálenosti výsadby a intenzitě řezu. Místo volit slunečné. Vzdálenost výsadby 60 až 100 cm. Růže vysadit o 5 cm hlouběji než rostly ve školce a v předjaří radikálně zřezat na 1 až 3 zbývající očka. Odkvetlé květy odstranit až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích. Na podzim po prvních mrazech odstranit opět pouze části lodyh pod květenstvími. Vzhledem k tomu, že tyto růže vznikly v klimaticky příznivějších podmínkách než jsou naše, neopomeňte náležité zazimování; tedy zasypat asi 20 cm kompostu. Základní řez kolmo asi 5 mm nad očkem brzo na jaře po odhrnutí při počátku rašení růží, což bývá přibližně v polovině března. Řezat asi do poloviny výšky keře; čím má růže větší květy, tím se řeže více.

Jana K 9.11.2009 15:36

Helmut Kohl

Dobrý den,
V zahradním centru jsem koupila růži Helmut kohl, bohužel o mí nic nevím ani ji nikde nemohu najít.
Můžete mi prosím říci jakou má barvu, jak je velká a odolnost?
Předem děkuji za odpověď JK

Jiří Žlebčík 12.11.2009 20:47

Re: Helmut Kohl

Odrůda Helmut Kohl Rose vznikla v Německu roku 1996; šlechtitel Tantau. Je to čajohybrid s květem o průměru asi 9 cm, barva červená, výška asi 100 cm. Není známo, že by byla při pěstování nějak zvlášť choulostivá. Nyní tedy vysadit o 5 cm hlouběji, zalit, na zimu zasypat půdou, v předjaří silně zkrátit. Mnoho zdaru.

Miluše 1.11.2009 22:21

zazimování růží

Dobrý den,prosím vás,chci se zeptat zda je vhodné zasypat růže mulčovací kůrou,jestli to nepromrzne.Vím,že se to má zasypávat zeminou,ale mám celý záhon vysypaný kůrou a nevím,jak bych ji pak odstranila.Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 7.11.2009 18:31

Re: zazimování růží

Zimní ochrana zasypáním půdou je opravdu lepší než nastýláním kůrou. Výjimku tvoří růže půdopokryvné. Když se už stalo, kůru bych ponechal; při průměrné zimě by měla stačit. Pokud jde o odrůdy zvláště cenné, přidal bych každé nahoru lopatku kompostu navíc.

Radka 26.10.2009 14:05

Správný název odrůdy?

Koupila jsem dnes růži s názvem:MOUNTH SHASTA(opsáno ze štítku).Měla by být bílá.Chtěla jsem se podívat jaký bude květ,jak bude vysoká ale nebyla podle tohoto názvu nalezena.Tak nevím jestli je to špatně popsaný a nebo tu prostě jen není.Koupila jsem ji v zahradnictví.Přede m děkuju za odpoveď.R.

Jiří Žlebčík 28.10.2009 05:32

Re: Správný název odrůdy?

Známá, oblíbená a kvalitní růže se správně jmenuje Mount Shasta (k dispozici je popis a 3 foto). Na jmenovce byla tedy celkem nepatrná chyba; H navíc. Pokud se nic nezobrazí, zkracujte název odzadu. Tím se zbavíte chyby. V našem případě stačí napsat moun a dát hledat. Častěji se vyskytující nesprávnosti jsou pod synonymy; odtud pak odkaz na správné jméno. Více v kapitolce Vyhledávání.

Malík Zdeněk 16.10.2009 06:44

zazimování ruží

Dobrý den,
chci se zeptat,jak naložit s růžemi které jsem již nestihl zasadit.Všechny jsou v přepravních
květ ináčích.Jedná se mě o jejich uskladnění přes zimu.Jsem teprve začátečník a nerad bych něco zanedbal.Děkuji,Mal ík Zdeněk

Jiří Žlebčík 18.10.2009 07:31

Re: zazimování ruží

Současné chladné počasí je sice abnormální, ale pokud půda nezamrzne, dají se růže sázet. Vyčkejte tedy, až přestane pršet a sněžit. Pokud je půda velmi rozmáčená, přidejte při sázení sušší kompost (případně i kupovaný). Růže v kontejnerech (dostatečně velkých) se uchovávají dobře, nenechávejte je však ve vytápěné místnosti, ale v chladnu. Pokud by bylo nutné zimování v kontejnerech až do jara, je nejlépe nádoby zapustit venku hluboko do půdy a ještě přihrnout.

Florová Ludmila 7.10.2009 23:14

anglické růže

Dobrý den,chci se zeptat na anglické růže, u prodejců těchto růží se liší udávaná výška: například A Shropshire Lad je výška 150cm nebo jako pnoucí až 250cm,záleží na podnoži na jaké je naočkovaná nebo se vzrůstnější růže dají pěstovatjako pnoucí a keř udržovat řezem?Ještě bych se chtěla zeptat jak daleko od sebe sadit keře anglických růží? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 10.10.2009 06:23

Re: anglické růže

Anglické růže u nás do uváděné výšky dorůstají až po více letech, patrně vzhledem k suššímu klimatu a větším mrazům. Jednotlivé nepřiměřeně dlouhé výhony (vystřelující), je možno zkrátit i během vegetace. Jejich nakvetení se pochopitelně tím oddálí. Dlouhé výhony se ovšem také dají pečlivě vyvazovat ke konstrukcím, což vzhledem k častému sklánění květů anglických růží, je působivé. Vhodná vzdálenost při výsadbě pro většinu odrůd bude 1 metr od sebe. Údaje o výšce mnoha růží bývají často z reklamních důvodů maximální, nebo platí pro přímořské oblasti, kde odrůda nenamrzá, či dusíkem přehnojenou půdu.

Fanynka 24.9.2009 18:03

L. D. Braithwait

Dobrý den,
můžete prosím komentovat to poměrně hodně špatné hodnocení uvedené anglické růže? Nebude s ní víc problémů než radosti? Také barva se liší na různých fotografiích- jak moc se projevuje fialová?
Doporuči l byste mi nějakou spíš sytější růžovou \"angličanku \" tak do 1,2 výšky max.?
Kterou bych sehnala v tuzemsku a nebyla příliš náchylná ke všem chorobám?
Děkuji za odpověď
F.

Jiří Žlebčík 30.9.2009 09:06

Re: L. D. Braithwait

Odrůda L. D. Braithwaite byla opakovaně přistižena silně napadena černou skvrnitostí; jsou i pochybnosti o dostatečné mrazuvzdornosti. Jde opravdu do fialova, červené poupě. Ve Skaličanech u Blatné a v Sobotce (kontakty v kapitole Vysvětlivky) by mohly být k zastižení následující (odrůd ve světlých odstínech je daleko víc):
William Shakespeare 2000,
Benjamin Britten,
Pretty Jessica,
Sophy´s Rose.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>