Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXIV arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 161 - 170 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

HonzaPM 15.6.2014 15:14

Záměna

Tohle je Astrid Lindgren

Jiří Žlebčík 16.6.2014 08:04

Re: Záměna

Ano, je tomu tak, díky za upozornění. Možná je i v Liberci špatně označen.

V.S. 23.5.2014 09:55

Více poupat

Dobrý den,
mám následující dotaz:
U některých růží (jde zejména o PN) je na jednom výhonu více poupat. Je vhodné některá vyštípnout, aby ze zbylých vykvetly větší květy?
Děkuji. S pozdravem V.S.

Jiří Žlebčík 27.5.2014 07:05

Re: Více poupat

U některých rostlin to tak opravdu funguje, ale u růží jsem nepozoroval zvětšení květů.

Červenková 11.5.2014 14:01

UNCLE WALTER

Dobrý den,zaujala mě růže UNCLE WALTER.Zajímalo by mne,zda-li se tato růže pěstuje u nějaké opory,či roste(do výšky cca 140 cm) sama vzpřímeně.Uvažuj i o ní(při vysazení cca 10 sazenic v řadě) jako o tzv.\"živém plotu\".Moc děkuji za odpověď. Radka

Jiří Žlebčík 12.5.2014 07:22

Re: UNCLE WALTER

Dá se říct, že skoro každou sadovou růži lze přivazovat ke konstrukci. Počet výhonů je při tom vhodné omezit. Tímto způsobem pěstovaná odrůda může dosáhnout i značně větší výšky než volně v prostoru stojící. Uncle Walter je kvalitní růže.

Lenka Procházková 8.5.2014 21:03

Kde koupit Veilchenblau

Dobrý den,
prosím o radu,kde se dá koupit růže Veilchenblau. Na internetu se mi ji nikde nepodařilo sehnat. Je tato růže podle Vašeho názoru vhodná k celoročnímu pěstování v nádobě na terase? Děkuji Lenka Procházková

Jiří Žlebčík 12.5.2014 07:33

Re: Kde koupit Veilchenblau

Doporučuju:
www.ruzeskalicany.cz/veilchenblau
Tato růže je opravdu mohutně rostoucí. Pro pěstování by byla potřeba velká nádoba a pochopitelně i nadzemní prostor.

V.S. 4.5.2014 13:32

Planý výhon

Dobrý den,
mám následující dotaz: U některých růží (konkrétně jde např. o jednu ČH) se občas objeví \"planý\&q uot; výhon - bez nasazení na květ. Oč vlastně jde a dá se tomu předejít? Já to řeším zkrácením vrcholu takového výhonu (jako by tam byl květ).
Děkuji. S pozdravem V.S.

Jiří Žlebčík 5.5.2014 08:52

Re: Planý výhon

Každý letorost čajohybridu není vždy zakončen květenstvím.Toto může být poškozeno již na počátku vývoje (počasí, škůdce), čemuž se nedá zabránit. Zaštípnutí je určitě vhodné, donutí růži rozvětvit a vykvést.

Sulamit Amit 4.5.2014 09:41

10 rokov zháňam sa po tejto ružičke (otázka na Maigold)

Je tomu približne 10 rokov, čo som navštívila rodinu
Auersberg v Rakúsku. Na dvore im kvitol dvojmetrový rozkošatený krík, ktorý tak intenzívne voňal, že som skoro omdlela od šťastia. Nikto z rodiny mi nevedel povedať, ako sa tá ruža volá. Túžim po tejto ruži a rada by som si ju nasadila vo vlastnej záhrade. Je to možné, aby som si ju od Vás kúpila? A ani sa nepýtajte akými všetkými cestami som sa dozvedela, ako sa volá. Prajem Vám v ošetrovaní ruží a rozsievaní KRÁSNA všetko dobré ..... Sulamit zo Slovenska ....facebook Sulamit Amit

Jiří Žlebčík 7.5.2014 06:36

Re: 10 rokov zháňam sa po tejto ružičke

O růži tohoto jména se mi nepodařilo nic zjistit.

Olga 1.5.2014 14:38

Rosa Hugonis

Dobrý den!
Už dávno mě tato růže \"dostala\& quot; svou vůní - očichávala jsem květy v jejím okolí hledajíc, co to tak voní, než jsem přišla na ni. Její vůně je na růži velmi nezvyklá, připomínající kadidlo, či nějaké byliny. Nemá nějaké léčivé účinky? Moc děkuji za odpověď.
Olga.

Jiří Žlebčík 2.5.2014 13:01

Re: Rosa Hugonis

Tak jsem došel růži prozkoumat i po této stránce, ale jevila se mi docela bez vůně. Zkoumal jsem i teoreticky a dozvěděl se, že má mít vůni lněného oleje. O léčivých účincích se nikde nepíše.

Marcalíková 10.4.2014 14:50

Polyantky

Dobrý den, zdědila jsem po rodičích velkou zahradu, kde je před domem i velký okrasný záhon růží (cca 50 ks), starý cca 55 let. Rodiče již nežijí, takže se jich nemůžu zeptat, na druh růží. Mám ale dojem, že mluvili o \"polyantkác h\". 2 růže mi vymrzly, takže bych je potřebovala nahradit co nejpodobnější růží, aby barvou, výškou a tvarem květů čím jak nejvíc zapadly do vzhledu záhonu. Existuje nějaký katalog, podle kterého by se dala podobná růže vyhledat? Můžete mi, prosím, poradit, jak by se daly růže namnožit? Maminka si některé růže množila v létě pod sklenicemi, ale nevím přesně jak a množila hlavně velké - vysoké velkokvěté růže. Ty mnohokvěté z okrasného záhony myslím ne.
Děkuji za rady a přeji příjemný den!

Jiří Žlebčík 14.4.2014 09:29

Re: Polyantky

Názvem polyantky nepatří nějaké odrůdě růží, ale celé skupině. Její popis je v kapitole Vysvětlivky, dále hledat pod Charakteristika skupin. Pokud růže na vašem záhoně opravdu patří mezi polyantky (malé květy v početných květenstvích), je potřeba zadat ve vyhledávání skupinu a její zkratku PL. Objeví se fotky 116 odrůd polyantek. Mezi nimi je třeba vybírat nejen podle vzhledu, ale také podle roku vyšlechtění odrůdy (maximálně po 1955). Věnujte pozornost růži Orange Triumph, která se u nás dříve nejvíce z této skupiny pěstovala. Většina polyantek se dá úspěšně řízkovat z letních řízků. Stručně lze postup popsat takto. V červnu nastříhat z mladé polotvrdé větvičky (pokud má poupata řízkujeme až pod nimi v části s normálně vyvinutými listy) řízky přibližně 5 až 7 cm dlouhé s jedním či dvěma listy, které zkrátíme na polovinu. Pak napíchat do většího kontejneru do rašeliny s menším přídavkem písku nebo perlitu, zapustit na zahrádce do stínu, zalit, zakrýt fólií, zastínit, udržovat vlhkost. Přes léto by se měly objevit kořínky. Na zimu chránit listím a geotextílií nebo odnést kontejner někam, kde nemrzne. Na jaře přesadit hlouběji do výživné půdy a řádně dopěstovat. Teprve pak silné sazenice vysadit do záhonu. Záhon tak starý, jak uvádíte, je docela unikátní. Asi bude třeba vyměnit a vylepšit půdu.

Tereza 9.4.2014 22:10

růže Paul Scarlet

Dobrý den,
koupila jsem si růži Paul Scarlet s tím, že měla být opakovaně kvetoucí, ale na internetu teď v různých článcích vidím, že kvete jen jednou za rok. Na fotkách této růže na Vašem webu je většina fotek z června, některá je i ze srpna. Jak je to tedy? Děkuji za odpověď. Tereza

Jiří Žlebčík 10.4.2014 06:52

Re: růže Paul Scarlet

I růže kvetoucí jen na počátku léta mohou výjimečně vykvést také později. Nejde ovšem o záplavu květů, ale jen o květy ojedinělé. Růže takto vykvétají zejména při abnormálním počasí. Odrůda Paul´s Scarlet Climber patří ovšem mezi ty, které ukážou další květy málokdy. Je to potvrzeno spolehlivě, protože tato růže se u nás pěstuje často. Z 23 zde uvedených fotografií je jen jediná ze srpna.

Libuše 31.3.2014 10:41

Jaký druh?

Dobrý den, tady úplný laik přes růže, rozumím spíše hrachu a rajčatům. Ráda bych lemovala chodník nějakou pěknou /např. oranžovou/ odrůdou. Výška tak 70-90 cm, aby dlouho kvetly, vydržela barva a když do nich zaprší nebyly na vyhození. Mám představu 10 m rozkvetlé nádhery. Je něco, co by mé touhy naplnilo? -) Líbí se mi i Kronenbourg, ale nenašla jsem o něm moc podrobností např. délka či četnost kvetení, kolik je potřeba na 1m atd. Jestli mohu poprosit, vzhledem k množství rostlinek, které budou potřeba, ráda bych se vyhla částkám 450,- kč/1 ks apod. Moc děkuji a přeji pěkný den. Zdraví Libuše z Moravy

Jiří Žlebčík 2.4.2014 09:28

Re: Jaký druh?

Úplně vidím tu oranžovou nádheru. Podívejte se na odrůdy Woburn Abbey, Janina, Doris Thysterman, Aprikola, Antigone. Všechny opakují kvetení a jsou všestranně otužilé. U místa focení naleznete kontakt. Dnes většina školek je schopna větší množství sazenic poslat. Cena ve školce by měla být příznivá; kontejnerované sazenice jsou drahé. Na 10 m by stačilo 20 až 25 sazenic. Růže v Přehledu opakují kvetení, pokud není v kapitole Poznámka uvedeno, že kvetou jen jednou v roce (tedy počátkem léta). Odrůda Kronenbourg tedy kvetení opakuje, ale oranžová zrovna není.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>