Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
VII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 11 - 20 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Naďa 7.7.2019 21:36

Prorustajici podnoz

Dobry den, moc prosim o radu ohledne prorustajici podnože. U stromkove ruze Constanze Mozart mi opakovane vyrazeji vyhony z podnoze (u zeme). Ruzi to evidentne vysiluje, protoze omezila kveteni. Jsem v pestovani ruzi zacatecnik, tak si moc nevim rady, co s tim - vyhon vzdy co nejnize u zeme ustrihnu, ale to ji bohuzel asi spis povzbuzuje k tvorbe noveho vyhonu, takze jsem v bludnem kruhu. Mam to na rezu necim ošetřit-treba štěpařským voskem? Problem taky je, ze nejsem schopna dostat se primo k mistu, ze ktereho výhon vyráží, protoze růže je zakůrovaná a kdyz se mulc snazim odhrnout, pripada mi, ze vyhon vyrazi hodne z hloubky a dalsim "kutáním&qu ot; bych mohla poskodit koreny... Predem moc diky za radu!

Jiří Žlebčík 17.7.2019 14:55

Re: Prorustajici podnoz

Podnože je třeba likvidovat už v kořenech. Odhrňte tedy kůru. Mladé podnože je možno často prostě i rukou odtrhnout. Je třeba podnože likvidovat, jakmile se objeví. Nejhorší je, když více narostou a někde dole se ve dřevě odstřihnou. Nežádoucí výhod se pak rozvětví.

Pája 29.6.2019 17:19

Odolnost růže Cocktail

Dobrý den, píšete, že tato růže u nás v ČR často vymrzá, ale já jsem našla v maďarské prodejně u této růže informaci, že je odolná vůči mrazu do -18 st. Celsia. Jak to tedy je? Rozhoduji se, zda ji koupit, ale nerada bych, aby mi po pár letech zmrzla.

Jiří Žlebčík 17.7.2019 14:50

Re: Odolnost růže Cocktail

Informaci z maďarské prodejny bych nepřikládal moc na vážnosti. Nejde jen o absolutní minimum, ale také o předchozí možnost řádného vyzrání výhonů, což je v Maďarsku jistě lepší. Růži jsme nikdy vlastně neviděl narůst do větší výšky. Je to ovšem odrůda velmi krásná. Dost často namrzá k zemi, pak naroste asi metr. Takto by se tedy dala u nás pěstovat na záhonu.

Milan Číha 21.6.2019 16:42

American Pillar stojí za vyzkoušení (otázka na American Pillar)

Pěkný den, tato růže se dobře množí řízkováním. Velkou výhodou je vysoká odolnost proti mrazu. Menší nevýhodou je náchylnost k padlí, které se často objevuje na stopce poupěte. S podporou je schopna vyšplhat až do 6 metrů (více jsem nezkoušel :-), ale při citlivém řezu je možno ji pěstovat i jako řídký keř bez opory (má velmi silné výhony). Nejkrásnější je ve stínu (ne hlubokém), kde vynikne její zářivě růžová barva. Kvete jen jednou, ale velmi bohatě a velmi dlouho. Je dokonce svým způsobem hezká i po odkvětu - okvětní lístky neopadají, zářivě růžovou barvu nahradí tlumená starorůžová. Milan Číha

Jiří Žlebčík 26.6.2019 15:07

Re: American Pillar stojí za vyzkoušení

Plně s Vámi souhlasím, je to starší a trochu opomíjená růže, ale široce upotřebitelná a pěkná.

Kateřina 27.5.2019 22:06

Růže na západní stranu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jsem majitelkou mnoha růží, které mi více či méně úspěšně rostou a kvetou :)
Nyní se ovšem trápím myšlenkou, zda lze nalézt popínavou růži (či sadovou, alespoń 130-150 cm), která vydrží v létě i celodenní slunce - západní strana (u vysoké dřevěného tmavého plotu). Chápu, že by to měla být růže světlejších barev květů, ale nedokážu se rozhodnout, kterou zkusit.
Chtěla bych opakující kvetení, pokud možno.
Existuje nějaká, která by vydržela takový nápor slunce ?
Děkuji velmi za odpověď.

Jiří Žlebčík 29.5.2019 07:46

Re: Růže na západní stranu

Nic není jistě, ale dosti odolné by mohly být: Postillion, Gertrude Jekyll, Mozart i Lichtkönigin Lucia.

Vladimír Kucharík 7.5.2019 11:28

Výpočet loubí, 2 prepletené farby.

Vážený pan doktor,
ako sa vypočíta výška popínavej ruže na loubí/popínavý oblúk?
1. Ak je výška 2 m a oblúk/bránka šírka 1 m a ruže budú z pravej + ľavej strany tak akú minimálnu výšku rastliny hľadať? 2,5; 3; 4 m?
2. známa mi poradila (niekde to videla) urobiť loubí z dvoch rôznych farieb (napravo ružová a na ľavej strane biela popínavá ruža) tak, že sa budú potom navzájom prepletať ruže dvoch farieb a je to krásne na pohľad...
Je to dobrý nápad? Robí sa to tak?
Bielych remontantných ruží je málo. Alebo kombinácia svetloružová a tmavoružová...
S poďakovaním za celé Česko+Slovensko za tieto webstránky. :-)

Jiří Žlebčík 10.5.2019 10:33

Re: Výpočet loubí, 2 prepletené farby.

U pnoucích růží musíme počítat s tím, že mnohé výhony se chovají neuspořádaně. Abychom mohli branou procházet, musíme mít tedy nad hlavou ještě půl metru ke konstrukci. Ve Vašem případě je potřeba vybírat růže dorůstající asi 3 m. Ale tento údaj u odrůd je jen informační, protože hodně záleží na místě. Tedy růže vysazené do kvalitní půdy, do závětří a důsledně vyvazované často dorostou výše, než se uvádí. A naopak. Do bran se zpravidla vysazují proti sobě stejné odrůdy. Jinak se totiž může velmi snadno stát, že vzrůstnější růže naprosto převládne. Řezem se dá věc ovlivnit jen málo. Remontantních bílých odrůd je opravdu málo. Zkuste: Ilse Krohn Superior, Long John Silver, White New Dawn. Moc děkuju za ocenění tohoto webového přehledu.

Martina Lišková 5.5.2019 11:49

Přesázení růží

Dobrý den, pane doktore. Prosím o radu s přesazením šestiletých anglických růží z mazlavé půdy s opukou, navíc z místa u lesa z jižní strany, do písčité hlíny směr západ. Čeho se vyvarovat a co naopak nepřehlédnout ? Nevím, jestli mám očistit kořeny od hlíny, nebo ponechat v původním balu, jestli přihnojit, nebo ne apod. Díky moc za pomoc. Martina Liškvá

Jiří Žlebčík 10.5.2019 10:43

Re: Přesázení růží

Přesadit růže z uvedeného prostředí je určitě dobrý nápad. Stáří keřů by nemělo vadit. Pro akci je nejvhodnější konec října či začátek listopadu. Rozhodně nepřesazovat za vegetace; i v předjaří je to riskantní. Na kořenech ponechaná nežádoucí půda v menším množství nevadí. Důležité je nepotrhat příliš kořeny; ty rozštěpené zastřihneme. Podle toho kolik nám zbylo kořenů, zkrátíme i nadzemní část. Sazenice by měla mít výšku do 40 cm. Přesazování je tedy vlastně i chvílí pro zmlazení. Vysadíme spíše hlouběji (lehká půda), přišlápneme, zalijeme, v prosinci přidáme kopeček kompostu jako ochranu před velkými mrazy. Asi tři roky nebude třeba minerálně hnojit. Mnoho zdaru.

Hanka 30.4.2019 08:59

živý plot

Ještě jednou dobrý den, mohl byste mi, prosím, jeste poradit nějaké růže na živý plot - výška 150 - 200 cm - pokud možno, is ddoporučením, zda je nutná opora či nikoliv. Děkuji . Hanka

Jiří Žlebčík 10.5.2019 11:15

Re: živý plot

Růže svým způsobem růstu nejsou obecně vhodné pro živé ploty; alespoň pro ty přísně tvarované určitě ne. Málo větví, rostou hodně do šířky, po častém řezu plotovkami nepokvetou, mnohé bývají dole holé a průhledné. Můžeme jedině růže vysadit do jedné řady a opatrně je sjednocovat; jak z hlediska výšky, tak šířky. Do takového jen mírně tvarovaného plotu o výšce 150 až 200 cm by se hodily některé nižší odolné sadové růže. Tyto se pěstují bez opory nebo jen nenápadně podepřeme jedním drátem z každé strany řady. Např.: Angela, Egon Schiele, Escapade, Felicitas, Generál Štefanik, Mozart. Pokud růže přivazujeme k opoře, můžeme výhodně využít dále od sebe sázené pnoucí růže. Vybereme si odrůdy s dlouhými ohebnými výhony. Např.: American Pillar, Excelsa, Růže Olivetská, Super Dorothy.

Václav Benedikt 12.4.2019 21:02

Dotaz na růži Hanička

Dobrý den,
tuší někdo, kde by bylo možné tuto růži sehnat? Děkuji!
VB

Jiří Žlebčík 24.4.2019 14:31

Re: Dotaz na růži Hanička

Zkuste se zeptat v Růžových školkách ve Skaličanech.

Naďa 5.4.2019 21:57

Black Henri Matisse

Dobry den, diky moc za odpověd. Zaujala me fotka zde: https://zahrada.artm ama.sme.sk/kvetinove -portrety/ruza-black -matisse
Ještě mi vyběhl odkaz na eshop rostlinky.cz, kde ji zřejmě ještě na podzim loňského roku nabízeli, ale odkaz již nefunguje :-( Je tam ale ještě viditelný popis, že by mělo jít o "cajohybrid jedinecne bordove sametové barvy, kveteni VI-IX, výška 0,9m".U toho je tez foto: https://www.google.c om/search?source=hp& amp;ei=o16mXOy8BfyEk 74Pg6KJ8As&q=bla ck+matisse+ruze& oq=&gs_l=mobile- gws-wiz-hp.1.5.35i39 l8.0.0..2028...1.0.. 0.0.0.......0....... ....8.hk5zmc_e_JU#im grc=kh3lskD89I7C3M:
Jinak moc děkuji i za odpověď k New Dawn a červené pnoucí růži. Jako stromkove jsem nakonec ještě na podzim pořídila dvě Constanze Mozart a vypadá to, že zimu přežily:-) Pnouci vysadim asi Amadeus.

Jiří Žlebčík 12.4.2019 14:33

Re: Black Henri Matisse

Hledání málo známých růží není snadné. Pokud jde o tmavě červené mně docela vyhovuje Barkarole.

Naďa 5.4.2019 21:57

Black Henri Matisse

Dobry den, diky moc za odpověd. Zaujala me fotka zde: https://zahrada.artm ama.sme.sk/kvetinove -portrety/ruza-black -matisse
Ještě mi vyběhl odkaz na eshop rostlinky.cz, kde ji zřejmě ještě na podzim loňského roku nabízeli, ale odkaz již nefunguje :-( Je tam ale ještě viditelný popis, že by mělo jít o "cajohybrid jedinecne bordove sametové barvy, kveteni VI-IX, výška 0,9m".U toho je tez foto: https://www.google.c om/search?source=hp& amp;ei=o16mXOy8BfyEk 74Pg6KJ8As&q=bla ck+matisse+ruze& oq=&gs_l=mobile- gws-wiz-hp.1.5.35i39 l8.0.0..2028...1.0.. 0.0.0.......0....... ....8.hk5zmc_e_JU#im grc=kh3lskD89I7C3M:
Jinak moc děkuji i za odpověď k New Dawn a červené pnoucí růži. Jako stromkove jsem nakonec ještě na podzim pořídila dvě Constanze Mozart a vypadá to, že zimu přežily:-) Pnouci vysadim asi Amadeus.

Jiří Žlebčík 12.4.2019 14:32

Re: Black Henri Matisse

Hledání málo známých růží není snadné. Pokud jde o tmavě červené mně docela vyhovuje Barkarole.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>