Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
L arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 131 - 140 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Červenková 7.3.2015 13:17

zmlazení starých růží

Dobrý den pane doktore.Letos mne sousedka poprosila,abych jí na jaře ostříhala růže.Jedná se zřejmě o nějaké staré velkokvěté a mnohokvěté,které nikdy (od svého zasazení)nebyly pravidelně stříhány.U základu je dřevo silné i 4cm a výška keřů je přes 120cm.Mám v úmyslu toto silné dřevo úplně vyřezat a keř zkrátit tak o polovinu.Prosím o vyjádření,zda-li takto mohu postupovat.Moc děkuji Radka

Jiří Žlebčík 9.3.2015 07:06

Re: zmlazení starých růží

Nevolil bych jiný postup. I staré dřevo může obrazit; jen pozor, aby to nebyla podnož. Řezné plochy je vhodné zatřít třeba latexovou barvou. Když už bude někde časem nový výhon, bude třeba řez nad ním opakovat, aby nevzniklo dlouhé prosychající "paroží". Je také potřeba přidat kompost a řádně nahnojit. I nepravidelný řez je lepší než vůbec žádný.

V.S. 6.3.2015 11:39

Ochranné postřiky

Vážený pane doktore,
zajímal by mě 'kalendář' ochranných postřiků růží. Kdy začít (záleží samozřejmě na vývoji počasí) a kterým (proti škůdcům nebo houbovým chorobám)?
Děkuji . V.S.

Jiří Žlebčík 10.3.2015 13:35

Re: Ochranné postřiky

Nejsem nakloněn velkému používání postřiků. Pokud chceme ovšem vyhlásit na zahradě chemickou válku, měla by vypadat asi takto. Již v měsíci květnu někdy obalují nové výhony růží mšice. Nemáme-li keřů mnoho, nejprve se pokusíme tuto invazi otřít měkkým kartáčkem a splavit proudem vody. Také můžeme mšice doslova ulepit opakovanými postřiky přípravků na bázi jedlého oleje nebo rostlinných výluhů. Pokud se mšice opět objeví, použijeme Pirimor. Když se ukážou mšice být už na tento selektivní přípravek rezistentní, teprve nasadíme třeba Mospilan; působí systémově a na mnoho škůdců. V červnu můžeme na listech růží už najít černou skvrnitost. První napadené listy odstraníme, pokud nastane výrazný infekční tlak této houby, postříkáme některým z následujících přípravků, které jsou teď v obchodech v malém balení: Discus, Dithane DG Neotec, Horizon 250 EW, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva, Saprol, Score 250 EC, Syllit 400 SC, Syllit 65 WP, Talent, Zato 50 WG. Ze starých zásob se hodí Baycor 25 WP. Černou skvrnitost určitě definitivně nezastaví jediný postřik (to spíš změna počasí). Opakování postřiku je vhodné s jiným přípravkem. Boj s touto chorobou ovšem prakticky nikdy nekončí. Koncem července a v srpnu objevíme na růžích k tomu náchylných padlí. Tady postřiky zabírají lépe. Vhodné jsou zejména: Discus, Kumulus, Saprol. K podzimu se na větvičkách může objevit skvrnitost kůry. Ostříháme, co se jen dá, a postříkáme Dithane. Přípravky působící na černou skvrnitost mají účinnost i na rzivost neboli rez růží. Průběžně vždy odstraňujeme výhony poškozené pilatkami nebo s hálkami. Brouky zlatohlávky a jiný hmyz ponecháváme žít. Na místech nepříliš vhodných pro růže mohou citelně škodit svilušky, klopušky, pidikřísek, puklice nebo květy napadne plíseň šedá, ale to jsou případy speciální. Rozhodně při sázení je potřeba pozornost u odrůd se známou náchylností k napadení zejména černou skvrnitostí listů. Nedáváme je na místa bez proudění vzduchu nebo u vody.

Josef 3.3.2015 16:57

dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli jsou plody ruze svraskate rosa rugosa stejne bohate na vitaminy jako u normálních šipku (růže šípkove rosa canina)a jestli se daji sušit a zpracovat . Děkuji.

Jiří Žlebčík 5.3.2015 06:51

Re: dotaz

Ano; pro druh Rosa rugosa se uvádí průměrný obsah 900 mg vitamínu C ve 100 g zralého nesušeného plodu. U Rosa canina je to 800. Šípky růže svraskalé jsou krásné, velké, kulovitě zploštělé, ale silně dužnaté a tedy na normální sušení nevhodné. Je jistě možné zpracování na protlaky, rosoly, sirupy. Musí se ovšem důsledně nejprve odstranit chloupky uvnitř plodů. Není to vůbec snadné, lepí se na kůži, svědí. Nejlépe je šípky rozříznout, na chvilku namočit do vody a pak ostrým proudem vody vymývat. Nakonec se teprve nožíkem vybírají zbytky.

jitka 3.3.2015 01:05

Růže na Vysočinu

Prosím,poraťe mi : 1.pro zahradu na Vysočině, cca 650m n.m. potřebovala bych popínavé růže a růže kolem trávníku , radši plnokvěté, opakovaně kvetoucí a kdyby i voněly... Mohly by tyto podmínky zvládnout třeba anglické růže ? 2.už asi 40 let pěstuje maminka v zahradě žluté růže, keř bez opory tak do 15Ocm, s oporou i víc, slabě voní, plnokvětá, bohatě kvete, na jednom stonku tak 3-7 květů, co by tomohlo být za odrůdu ? 3. ještě starší růže , kterou pěstovala už babička - hodně odolný keř tak do 2m. bez opory převislý, s oporou se dostane na 3m, i víc, bohatě kvete , voní, květy jsou drobnější, plnokvěté červené až tmavěčervené, spíš do růžova než do oranžova, tak do 7 cm, četné, na stonku jich je i 8 nebo 9, dřív bývala hlavně na venkovských zahradách hodně časo k vidění - mohla by to být F.J.Grootendorst? 4 . Tetička Karla kdysi dostala od strýce keře růží, velmi noblesních a elegantních byly růžové, velkokvěté, někdy byl květ solitární, častěji jich bylo na jednom dlouhém silném stonku 3-5, rozvité květy o průměru 10 cm i víc, voněla velmi slabě, dorůstala tak do 1,5-m, i víc a jmenovala se prý taky Karla (nebo Carla), pídím se po ní už léta, ale o růži toho jměna není nikde ani zmínka... 5.poslední dotaz na moji jmenovkyni - Jitka - nenašla jsem, jak je odolná a jestli by byla vhodná na Vysočinu, a jestli voní - ale je krásná... Děkuji za odpovědi na moje dotazy JM

Jiří Žlebčík 3.3.2015 07:18

Re: Růže na Vysočinu

1. Najít růže s opakováním květu pro uvedenou nadmořskou výšku je obtížné. Opakování květu vede k neukončování podzimního růstu, což se projevuje nevyzráváním výhonů a pak jejich vymrzáním. Z pnoucích mám dobré zkušenosti i v těchto podmínkách s Dortmund a New Dawn. Kritickou zimu před dvěma roky nejlépe přestály ze záhonových růží polyantky Čs. Červený Kříž, Roztomilá, Maryša. Vydržely mnohé sadové růže, ale v naprosté většině ty jednou kvetoucí, z remontujících lze doporučit Stanwell Perpetual. Nezničitelné jsou rugosa hybridy, které také kvetení opakují. Anglické růže bych nedoporučoval.
2. Mohlo by jít o růži Landora; případně Lichtkönigin Lucia.
3. Popis odrůdě F. J. Grootendorst docela odpovídá.
4. Pravděpodobně je to růže Carina.
5. Odrůda Jitka je jistě velmi krásná, ale spíše méně vitální, v drsných podmínkách by asi neobstála. Vůně je nevýrazná.

Mila Pospíšilová 9.2.2015 22:16

druh růže

Dobrý den pane inženýre, hledám název růže, kterou léta pěstuji na starobylé zahradě na vysočině. Je občas vidět na jižní Moravě u domů, mám ji z větviček vypěstovanou. Je to keřová růže výšky cca 60cm - 1m s menšími růžově červenými květy, často tvořícími z mnoha květů uskupení jako vodorovný plochý talířek. Stonek je rovný, pevný, listy jsou tmavě zelené. Mám ji mnoho let ve velké oblibě.
Je to snad starý druh, prý ze secese? Některé rostliny mi ale patrně zplaněly a ráda bych je nahradila. Nemohu však najít, kdo tuto růži pěstuje. Je krásná, dekorativní na záhoně, do kytice i k sušení. Spolu s dalšími venkovskými květinami působí velmi hezky. Prosím o radu, jak se jmenuje a kde ji lze jako sazenice koupit.
Děkuji. M.P.

Jiří Žlebčík 10.2.2015 06:46

Re: druh růže

Myslím, že jde o růži ze skupiny polyantek. Podívejte se na odrůdu Orange Triumph. Mimo očkování by se dalo přemnožení asi udělat letním řízkováním. Napište mi.

Milan 8.2.2015 17:22

Vhodné odrůdy růží

Dobrý den, pane Žlebčíku,
budu letos zakládat zahradu u našeho nově koupeného domu. Pozemek je jihozápadně orientovaný s dostatkem sluncem, však v nadmořské výšce 680 metrů a půda je chudá na živiny, ale sehnat chlévskou mrvu od místního farmáře jde. Je v podhůří kopce, jenž se zve Studenec, tudíž zimy budou spíše mrazivé a dlouhé.
Rád bych tam na podzim vysázel i růže místo plotu a uvažuji i o půdopokryvných růžích místo trávníku, neboť je to pozemek značně strmý. Existují vůbec české růže od našich pěstitelů, kterým se v třetí zóně zimovzdornosti daří? Pokud ne, které kanadské jako alternativu byste mi doporučil? Děkuji.

Jiří Žlebčík 10.2.2015 07:23

Re: Vhodné odrůdy růží

Nadmořská výška je opravdu už pro růže značná. Podívejte se nejprve, co se daří v okolních zahradách. Mimo růží; zda tam rostou ovocné stromy i třeba šeříky. Záleží také na větru a navátí sněhu. Půda se dá jistě upravit; moc bych nevápnil. Určitě se budou dařit růže ze skupiny rugosa hybridů, které se také dají vhodně začlenit do přírodního charakteru zahrady. Máme velmi kvalitní české odrůdy Blanka, Jabloňový Květ, Růžena; dále lze doporučit Dagmar Hastrup, Rotes Meer. Velmi odolné jsou většinou růže označované jako alby. Zejména k nějaké opoře zkuste Rosa x alba Suaveolens. Z význačných pnoucích růži je pak vynikající česká odrůda Rudolfína. Moderní půdopokryvné růže kvetou do pozdního podzimu a mám vyzkoušeno, že pak namrzají. Zkuste ovšem třeba jednou kvetoucí Rosa x paulii, Pink Spray, Baletka, Max Graf. Vůbec u všech růží vybírejte raději z odrůd kvetoucích jen na počátku léta.

V.S. 5.2.2015 12:02

Řez růží

Dobrý den,
podařilo se mi vypěstovat růži (ČH) s vysokým starým dřevem. Dala by se ještě 'opravit' hlubším řezem do starého dřeva? Vyraší ze starého dřeva pupeny?
Děkuji. V.S.

Jiří Žlebčík 5.2.2015 13:26

Re: Řez růží

V tomto případě je rada na dálku zvláště těžká. Předpokládám, že růže není očkovaná až v korunce; tedy že to není vlastně nízká stromková růže (pak by vyrašila podnož). Pokud je keř dole rozvětvený, ponechal bych v předjaří jen jeden výhon a na něm několik málo zdravých oček. Výhony z nich rostoucí bych dále v létě zkracoval. Takto by se dalo podnítit vyrašení dalších pupenů u země. Ostatně, velice radikální a soustavný řez by mohl pomoci v případě, že jde do výšky nyní jediný výhon. Pokud je to cenná odrůda, bylo by žádoucí ji před zahájením experimentu přeočkovat.

Renata 26.1.2015 11:38

růže

Vážený pane inženýre,
ráda bych si založila záhon z anglických růží. Zahrada je orientována na jihozápad přímo před domem, lokalita střední Čechy.
Prosím můžete mi poradit, zda je můj záměr vhodný, abych si do těchto klimatických podmínek tento druh růží pořizovala?
Jednal o by se asi o 22 - 25 keřů, což presentuje celkem velké finanční náklady.
Vybral a jsem si tyto druhy: Winchester Cathedral, Pettit Coat, Emanuel, Summer Memories, Molineux, Charlotte, The Pilgrim, Teasing Georgia, Grace, Port Sunlight, Tea Clipper, Eglantyne, Gentle Hermione, Queen of Sweden, Wisley 2008,Mary Rose, Princess Alexandria of Kent, Princess Ann, LD Braithwaite, Sophy´s Rose, The Dark Lady William Shakespeare.
Děk uji mnohokrát za Vaši odbornou radu a přeji příjemný den.
S pozdravem
Renata

Jiří Žlebčík 29.1.2015 07:49

Re: růže

Myslím, že by se anglické růže dařit mohly. Pochopitelně to chce dobrou zahradnickou půdu, místo osluněné, ale angličanky nemají rády úpal. Zalévat dle potřeby ke kořenům. Odrůdy jsou dobře vybrány a zahrnují všechny možné barvy. Při výsadbě nedělat záhon moc široký, aby byl všude přístup, nepřehušťovat. Sazenice v kontejnerech jsou značně drahé, pokud věc nespěchá, je lépe udělat dopředu objednávku třeba ve Skaličanech a sázet na podzim prostokořenné (bez kontejneru) růže.

Frantisek KUNC 4.1.2015 13:39

Dotaz

Dobry den vam prajem. CHcem sa opytat kolko je odrod plnokvetých ruzi na svete, ci je to v desiatkach, v stovkach alebo v tisíckach. Srdecne dakujem.

Jiří Žlebčík 5.1.2015 06:47

Re: Dotaz

Jde o desetitisíce. Na tomto internetovém přehledu mám nyní popsáno 5792 druhů a odrůd, z nichž je 3719 také vyfotografováno. Největší světová rozária soustředila na jednom místě asi 8000 odrůd (každé pochopitelně poněkud jiné). Za celou historii pěstování růží vzniklo odhadem asi 50 tis. odrůd. Asi polovina těchto se stále pěstuje. Zbytek neoslnil svými vlastnostmi, nebyl přemnožován a vyhynul (mnoha je škoda). Divoce rostoucích druhů růží s prázdnými květy je přitom jenom asi 200. Mezi odrůdami je naprostá většina plnokvětých.

Zoja 31.12.2014 08:03

vysoká odolná růže

Dobrý den, mám prosbu: poraďte mi, jakou růži vybrat pro tyto podmínky-předzahr dka před domem v Polabí, 200 m.n.m., přímo na jih, před zahrádkou dlážděná ulice od východu na západ, v létě vedro, větrno, v zimě mráz. Zatím tam roste neznámá odrůda, kterou jsme zdědili i s domem. Za dvanáct let jsem ji nikdy nehnojila, nestříkala ani nezalévala ani na zimu nebalila, nezahrnovala, jen upravovala řezem. Netrpí žádnou chorobou a donedávna dorůstala ke dvěma metrům. Vzpřímená, jednotlivé červené květy až do mrazů. Ale asi odchází, v poslední sezóně špatně obrážela a taky jsem spíš odstraňovala staré dřevo. Hledám za ni náhradu. Ale zdá se, že nové sazenice jsou zchoulostivělé. Mám vůbec šanci? Díky za odpověď.

Jiří Žlebčík 2.1.2015 08:08

Re: vysoká odolná růže

Neupokojivý stav vašich růží patrně alespoň zčásti zavinila i velmi kritická zima 2011/12, s jejímiž následky se růžaři dlouhodobě potýkali. Ale vše zlé může být k něčemu dobré. Naskýtá se ideální příležitost předzahrádku přebudovat. V rozích bych vysadil přiměřeně velké keře nebo i ke konstrukcím pnoucí rostliny. Staré růže bych vyryl (podzim nebo jaro), vystříhal špatné části větví i kořenů a uchoval někde ve vlhké půdě. Před novou výsadbou bych udělal menší příkop a starou zem vyměnil za novou s přídavkem kompostu. Vaše staré růže bych znovu vysadil asi o 5 cm hlouběji a na 50 cm od sebe. Pokud jde o zachování staré odrůdy, bylo by třeba se domluvit s nejbližší růžovou školkou (kapitola: ruze.wi.cz/vysvetlivky/mista.php). Pro očkování budou potřebovat v červenci (promyslet tedy likvidaci porostu) několik odkvétajících větviček od vás. Nové sazenice budou za rok. Vaše růže patří pravděpodobně mezi čajohybridy; určitě se zde najdou odrůdy velmi odolné. Vyvaroval bych se tmavě červených; asi by se pálily květy. Často jsou v prodeji ve školkách u nás osvědčené: Alexander, Gloria Dei, Helenka, Landora, Mount Shasta, Queen Elizabeth.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>