Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
XXIII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 281 - 290 z 312. Celkem 312 dotazů, z toho 2 nezodpovězené.

Alena 28.6.2010 10:29

keř na balkoně

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit odrůdu růže, která by mi vytvořila na balkoně keř, který přesahuje "do prostoru", ven z balkonu? Balkon v paneláku je menší, zateplený a je směrem na východ. Je ve 4. patře a blízko je silnice. Děkuji.

Jiří Žlebčík 30.6.2010 22:31

Re: keř na balkoně

Pro růži je potřeba zvolit větší nádobu s otvory, misku, na zimu nádobu izolovat, aby příliš nepromrzla. Růže bude výhony směrovat od domu, musí se přivazovat. Naše odrůda by měla asi byt převislého, nepříliš bujného vzrůstu. Neměla by mít květy bílé, žluté nebo světle růžové, protože by nebyly na zdi moc vidět. Měla by kvetení opakovat, mít i pěkné listy a šípky, být celkově odolná vůči chorobám i mrazům. Vzhledem ke 4. patru nesmí být list jemný a výhony moc dlouhé. Když toto vše uvážíme, vychází jako vhodná růže Dortmund.

Katka 17.6.2010 13:23

Růže Violetta a Zizi

Dobrý den,přemýšlím o koupi růží Violetta a Zizi. Jen se nemůžu nikde dočíst jak opakují kvetení? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.6.2010 21:39

Re: Růže Violetta a Zizi


Odrůdy Violetta (Harkness) i Zizi by podle našich údajů měly květ opakovat.

Alena Kabeláčová 29.5.2010 21:33

kmínková růže

Dobrý den,měla jsem krásnou kmínkovou růži,kvetla malinkými bílými kvítky.Korunka vytvářela tvar deštníku a spadala až k zemi.Letos mi zašla.Nevite jak se tato růže jmenuje a kde by se mohla dát koupit?
Děkuji za odpověď Alena Kabeláčová.

Jiří Žlebčík 2.6.2010 05:19

Re: kmínková růže

Předpokládám, že květy byly plné. Na kmínku byla asi naroubovaná některá půdopokryvná růže. Tím se vytvoří převislý tvar. Vhodné odrůdy mohou být Crystal Fairy, White Meidiland, Hill. Kde zrovna koupit rada těžká. Stromkové růže se dělají ve školkách dost málo, spíše je zastihnete v obchodech jako větší kontejnerované rostliny.

tom 29.5.2010 17:28

Conrad Ferdinand Meyer

Dobrý den, chtěl bych si zasadit růži Conrad Ferdinand Meyer, můžete mi prosim poradit kde bych ji mohl koupit? Zda se mi ze je to dost problém. Za odpověd předem dekuji.

Jiří Žlebčík 2.6.2010 05:17

Re: Conrad Ferdinand Meyer

Růže Conrad Ferdinand Meyer je opravdu pozoruhodná. Momentálně ji znám jen z bílých konstrukcí na Dendrologické zahrady VÚKOZ v Průhonicích. Otevřeno do konce října denně mimo pondělí. Po dohodě bude jistě možno odebrat na očkování nebo řízkování, které by se mohlo vzhledem k tomu, že jde o rugosa hybrid zdařit.

Ivana Konůpková 30.4.2010 15:31

choroby růží

Dobrý den,letos na jaře mám problémy se skvrnami na větvích a letorostech, které postupně usychají, přestože byly narašené. Vypadá to jako nějaká rakovina nebo nějaké houbové onemocnění.Napaden é mám hlavně anglické růže a pnoucí. Co se dalo jsem ostříhala a mám v plánu růže postříkat Novozirem. Nevím ovšem, zda můj totální sestřih přežijí. Netušíte, prosím, o jakou nemoc by se mohlo jednat a jak proti ní bojovat? Děkuji za odpověď. Ivana

Jiří Žlebčík 4.5.2010 21:14

Re: choroby růží

Letos se po dlouhé zimě chovají některé růže divně. I po svědomitě udělaném řezu často velké úseky větví dále neraší, objevují se i skvrny. Přičítám to hlavně namrznutí, ale svůj podíl mohou mít houby. Černá skvrnitost na větvičkách přezimuje. Růže radikální řez snášejí dobře. Pokud jsou kořeny zdravé, raší rostlina znovu z ukrytých oček. Je třeba dát pozor, aby nerostla podnož. Z postřiků na černou skvrnitost by měly být teď dostupné: Baycor, Discus, Dithane, Kuprikol, Novozir, Syllit. Postupovat opatrně. V plné vegetaci může dojít k popálení (např. Kuprikol), zkusit nejprve na jedné růži.

slavka 29.4.2010 17:26

dotaz

Dobrý den
velmi se mi líbí růže J. F. Kennedy, ale nevím, kde ji lze koupit. Poradíte mi, prosím ? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 3.5.2010 21:29

Re: dotaz

Růži J. F. Kennedy mívá Růžová školka Kunratice, Václav Macháček, ulice K Severáku, 142 00 Praha 4 – Kunratice. Prodej bude začátkem října.

luis de funes 17.4.2010 09:35

růže

Dobrý den.Prosím o radu,rád bych pěstoval odrůdu růží Luis de Funes.Četl jsem že byla vyšlechtěna a je uznávanou růží.Na těchto stránkách jsem ji nenašel.Můžete mi prosím pomoct a zaslat mi jakýkoliv kontakt.Předem moc děkuji.S pozdravem R.Garabik

Jiří Žlebčík 20.4.2010 05:12

Re: růže

Růže tohoto jména je pochopitelně populární a občas jsou na ni dotazy. Situace je docela komplikovaná. V rozáriu na Chotobuzi v Průhonicích je růže s jmenovkou Charleston, ovšem není zde ta pravá (tedy floribunda), ale čajohybrid světle žlutý. Zjistil jsem, že existuje růže Charleston 88. Ta je velkokvětá, pochází z jižní Francie (Meilland 1988) a má synonymum Louis de Funes (nikoliv Luis de Funes). Nemáme ovšem vyhráno. Růže rostoucí v Průhonicích je barvy světle žluté, jenže zahraniční internety uvádějí oranžovou. Podle nich by měla být růže u nás choulostivá na vymrzání (snímky jsou opravdu z lepšího klimatu USA, Francie, Maďarska, Švýcarska, Japonska).

Lída Seidlová 5.4.2010 14:10

Růže na Vysočinu

Dobrý den pane doktore
prosím o doporučení vhodných odrůd k pěstování na Vysočině (cca 600 metrů n.m.), na zahradě jílovitá půda (co s tím už jsem se dočetla ve Vaší odpovědi jiné tazatelce), stanoviště slunné, ale nechráněné před větrem, bohužel se často objevuje černá skvrnitost - chtěla bych jednu či dvě pnoucí a několik cca 1 metr vysokých keřů, pokud možno opakovaně kvetoucích. Předem moc děkuji za odpověď a zůstávám s pozdravem
Lída Seidlová

Jiří Žlebčík 6.4.2010 21:34

Re: Růže na Vysočinu

Velká nadmořská výška, jílovitá půda a vítr je kombinace docela nevhodná pro růže. Nedalo by se najít aspoň trochu závětří? Rozhodně se pnoucí růže musí důsledně vyvazovat. V Jizerských horách v podobné výšce se osvědčila na zdi domu bílá pnoucí růže Rosa x alba Suaveolens, ale kvete jen jednou. Vysoce otužilá i podle rodokmenu by mohla dále být růžová pnoucí Conrad Ferdinand Meyer. Ty sadovky metr vysoké bych hledal mezi hybridy růže svraskalé, Rosa rugosa. Dají se kombinovat v barvách, např. se podívejte na odrůdy Blanka, Jabloňový Květ, Dagmar Hastrup, Rotes Phaenomen.

V. Vítek 1.4.2010 22:17

nové růže

Dobrý den.Chtěl jsem koupit bílou a žlutou odrůdu. I když kupování v marketech nemiluji, ale nikde nic nebylo, koupil jsem po 60Kč. v ALBERTU jméno Virgo .U té jsem žádnou chválu nenašel. A jméno Lissabon o té jsem nenašel vůbec nic.
Takže jsem rozladěn.Jinač růže pěstujeme už45let , ale chtěli jsme doplnit a omladit záhon. Co Vy na to. Děkuji za odpověď. Bydlíme na Příbramsku v 540 n.m.
V. Vítek 26231Milín.

Jiří Žlebčík 6.4.2010 21:33

Re: nové růže

Obchodní řetězce nabízejí růže velmi různé druhové skladby i kvality. Vedle čerstvých novinek tu jsou na stejném stojanu i odrůdy padesát let staré. U nás používané odborné názvy se skrývají za synonymy nebo je uvedena jen příslušnost do jakési ryze komerční skupiny, kam jsou dány růže prostě tak, aby zastupovaly všechny barvy. Popisy na obalech jsou velmi strohé a po chvilce zjistíte, že pro mnoho odrůd vlastně stejné. Také barva na obalu nemusí odpovídat; o výšce rostlin nemluvě. Vedle rostlin ve velkých kontejnerech s neskutečnou cenou se najdou občas sazenice až podezřele laciné, které by však zasluhovaly rok ještě dopěstovat. Nepodléhejte tedy prvnímu dojmu. Konkrétně; nadmořská výška 540 m. n. m. je značná; držel bych se osvědčených odrůd. Růže Virgo není nic moc. Zkuste, pokud nemáte, z bílých odrůdu Mount Shasta. Lissabon je také pro mne záhadou, raději odrůdu Landora. Navštivte naše školky; adresy naleznete na těchto stránkách jako místa focení.

Eva 20.3.2010 21:06

šedá plíseň (otázka na Mme. Isaac Pereire)

Dobrý večer,mám růži Isaac Pieriere,která byla vloni silně napadena plísní,ta na rostlině přes postřik zůstala, zůstaly na ní i suché listy.Poraďte mi,prosím jak ji mám teď na jaře ošetřit,je velmi pěkná a nerada bych o ni přišla.
Děkuji

Jiří Žlebčík 23.3.2010 22:18

Re: šedá plíseň

Padlí růžové (Sphaerotheca pannosa var. rosae) se začíná šířit zpravidla dříve než černá skvrnitost (už od června); ovšem hlavním měsícem hromadného výskytu bývá srpen v období bouřkového počasí a nočního ochlazení. Houba přezimuje ve formě podhoubí v pupenech na větvích, odkud vyrůstají na jaře již napadené letorosty. Je tedy dobré nyní ořezat, co se dá. Během vegetace se uvolňují konidie, a ty se šíří po kraji. Likvidování napadených částí má určitý význam asi jen na počátku šíření. Doporučuje se udržovat listy v dobré kondici plným kapalným přihnojováním na list (důležitý hlavně draslík). Stříkáme při prvních příznacích. Mezi registrovanými přípravky jsou nyní proti padlí růžovému tyto: Bavistin WG, Baycor 25 WP, Discus, Karathane LC, Karben Flo Stefes, Kumulus WG, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Saprol New, Sulikol K, Sulka, Systhane 12 EC, Topas 100 EC, Topsin M 70 WP. Dva nebo tři dobře udělané ochranné postřiky by se měly na rostlině projevit.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>