Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXXII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 281 - 290 z 315. Celkem 315 dotazů, z toho 3 nezodpovězené.

Michal Býna 25.8.2010 09:12

Popínavé růže

Dobrý den, máme v naší lokalitě problém se zloději, kteří velice rádi prostřihávají pletivový plot a kradou vše, co se na pozemku najde. Proto jsem přišel na myšlenku, nechat pletivový plot o délce 40 metrů zarůst nějakými odolnými růžemi, které by v případě dobré hustoty a hlavně svými trny tyto neskutečně drzé zloděje odradily. Můžete prosím odpovědět, zda mohou růže na pletivovém plotu o výšce 1,6m růst, v jakém odstupu by se měly sázet, jaká odrůda je použitelná a hezky kvete a také v jakých cenových relacích se tyto květiny pohybují? Přeji Vám hezký zbytek dne a s pozdravem Michal Býna

Jiří Žlebčík 26.8.2010 22:05

Re: Popínavé růže

Napadá mne opravdu krutě pichlavá a nepřekročitelná růže svraskalá Rosa rugosa. Výška by odpovídala. Je to velmi odolná sadovka, sázet metr od sebe a počítat také s metrovou šířkou keřů. Od této růže byla vyšlechtěna celá skupina označovaná jako rugosa hybridy. Původní druh je červenofialový; odolné odrůdy jsou růžové a bílé. Květ částečně opakuje do podzimu, působivé jsou i velké kulaté šípky. Růže se rozrůstá do okolí; možná bude potřeba plochu nějak ohraničit. Cena kolem 50 Kč.

Magdalena Kosinová 5.8.2010 19:01

Geschwin's

Na zahradě mám asi 8 let růži o které jsem netušila, jak se jmenuje. Po několikaletém pátrání jsem se ujistila, že se jedná o Geschwin's Order. Je to skvělá růže, nádherná barva, naprostá mrazuvzdornost, úžasná vůně a....opakuje kvetení! Nikde jsem tento údaj nenašla a právě proto jsem byla zmatená při hledání jména. Ale je to tak. Tato růže opakuje, sice již slaběji, ale přesto bohatě. I na těchto stránkách je psáno, že kvete jen jednou.

Jiří Žlebčík 14.8.2010 20:46

Re: Geschwin's

Některé růže kvetoucí jen počátkem léta mají tendenci v menší míře květenství opakovat. Toto je závislé na počasí i místě výsadby. Pokud není opakování kvetení zaručeno, což platí i u Geschwind´s Orden, označujeme v tomto přehledu růži raději jako jednou kvetoucí. Překvapení pak může být jedině příjemné.

Jana Šímová 8.7.2010 15:14

stonky u růží se ohýbají

Dobrý den. Ráda bych vás požádala o radu. Máme několik keříků růží v jednom záhonku a u jednoho keříku se letos poprvé začaly ohýbat stonky pod květem,takže květ visí dolů.Za odpověď děkuji.Jana Šímová

Jiří Žlebčík 14.7.2010 14:42

Re: stonky u růží se ohýbají

Květy na růžích se mohou ohýbat dolů z různých důvodů. Je to stálá nectnost mnoha odrůd, ale to nebude Váš případ. Vzhledem k tomu, že se poměry světelné a půdní na záhoně za rok asi nezměnily, napadá mne, že to prostě může být za současného počasí suchem. Mezi růžemi je jedna se slabšími kořeny, které nedosáhnou pro vodu. Také ovšem může být, že se ucpaly z nějaké příčiny svazky cévní, což je horší.

Alena 28.6.2010 10:29

keř na balkoně

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit odrůdu růže, která by mi vytvořila na balkoně keř, který přesahuje "do prostoru", ven z balkonu? Balkon v paneláku je menší, zateplený a je směrem na východ. Je ve 4. patře a blízko je silnice. Děkuji.

Jiří Žlebčík 30.6.2010 22:31

Re: keř na balkoně

Pro růži je potřeba zvolit větší nádobu s otvory, misku, na zimu nádobu izolovat, aby příliš nepromrzla. Růže bude výhony směrovat od domu, musí se přivazovat. Naše odrůda by měla asi byt převislého, nepříliš bujného vzrůstu. Neměla by mít květy bílé, žluté nebo světle růžové, protože by nebyly na zdi moc vidět. Měla by kvetení opakovat, mít i pěkné listy a šípky, být celkově odolná vůči chorobám i mrazům. Vzhledem ke 4. patru nesmí být list jemný a výhony moc dlouhé. Když toto vše uvážíme, vychází jako vhodná růže Dortmund.

Katka 17.6.2010 13:23

Růže Violetta a Zizi

Dobrý den,přemýšlím o koupi růží Violetta a Zizi. Jen se nemůžu nikde dočíst jak opakují kvetení? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.6.2010 21:39

Re: Růže Violetta a Zizi


Odrůdy Violetta (Harkness) i Zizi by podle našich údajů měly květ opakovat.

Alena Kabeláčová 29.5.2010 21:33

kmínková růže

Dobrý den,měla jsem krásnou kmínkovou růži,kvetla malinkými bílými kvítky.Korunka vytvářela tvar deštníku a spadala až k zemi.Letos mi zašla.Nevite jak se tato růže jmenuje a kde by se mohla dát koupit?
Děkuji za odpověď Alena Kabeláčová.

Jiří Žlebčík 2.6.2010 05:19

Re: kmínková růže

Předpokládám, že květy byly plné. Na kmínku byla asi naroubovaná některá půdopokryvná růže. Tím se vytvoří převislý tvar. Vhodné odrůdy mohou být Crystal Fairy, White Meidiland, Hill. Kde zrovna koupit rada těžká. Stromkové růže se dělají ve školkách dost málo, spíše je zastihnete v obchodech jako větší kontejnerované rostliny.

tom 29.5.2010 17:28

Conrad Ferdinand Meyer

Dobrý den, chtěl bych si zasadit růži Conrad Ferdinand Meyer, můžete mi prosim poradit kde bych ji mohl koupit? Zda se mi ze je to dost problém. Za odpověd předem dekuji.

Jiří Žlebčík 2.6.2010 05:17

Re: Conrad Ferdinand Meyer

Růže Conrad Ferdinand Meyer je opravdu pozoruhodná. Momentálně ji znám jen z bílých konstrukcí na Dendrologické zahrady VÚKOZ v Průhonicích. Otevřeno do konce října denně mimo pondělí. Po dohodě bude jistě možno odebrat na očkování nebo řízkování, které by se mohlo vzhledem k tomu, že jde o rugosa hybrid zdařit.

Ivana Konůpková 30.4.2010 15:31

choroby růží

Dobrý den,letos na jaře mám problémy se skvrnami na větvích a letorostech, které postupně usychají, přestože byly narašené. Vypadá to jako nějaká rakovina nebo nějaké houbové onemocnění.Napaden é mám hlavně anglické růže a pnoucí. Co se dalo jsem ostříhala a mám v plánu růže postříkat Novozirem. Nevím ovšem, zda můj totální sestřih přežijí. Netušíte, prosím, o jakou nemoc by se mohlo jednat a jak proti ní bojovat? Děkuji za odpověď. Ivana

Jiří Žlebčík 4.5.2010 21:14

Re: choroby růží

Letos se po dlouhé zimě chovají některé růže divně. I po svědomitě udělaném řezu často velké úseky větví dále neraší, objevují se i skvrny. Přičítám to hlavně namrznutí, ale svůj podíl mohou mít houby. Černá skvrnitost na větvičkách přezimuje. Růže radikální řez snášejí dobře. Pokud jsou kořeny zdravé, raší rostlina znovu z ukrytých oček. Je třeba dát pozor, aby nerostla podnož. Z postřiků na černou skvrnitost by měly být teď dostupné: Baycor, Discus, Dithane, Kuprikol, Novozir, Syllit. Postupovat opatrně. V plné vegetaci může dojít k popálení (např. Kuprikol), zkusit nejprve na jedné růži.

slavka 29.4.2010 17:26

dotaz

Dobrý den
velmi se mi líbí růže J. F. Kennedy, ale nevím, kde ji lze koupit. Poradíte mi, prosím ? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 3.5.2010 21:29

Re: dotaz

Růži J. F. Kennedy mívá Růžová školka Kunratice, Václav Macháček, ulice K Severáku, 142 00 Praha 4 – Kunratice. Prodej bude začátkem října.

luis de funes 17.4.2010 09:35

růže

Dobrý den.Prosím o radu,rád bych pěstoval odrůdu růží Luis de Funes.Četl jsem že byla vyšlechtěna a je uznávanou růží.Na těchto stránkách jsem ji nenašel.Můžete mi prosím pomoct a zaslat mi jakýkoliv kontakt.Předem moc děkuji.S pozdravem R.Garabik

Jiří Žlebčík 20.4.2010 05:12

Re: růže

Růže tohoto jména je pochopitelně populární a občas jsou na ni dotazy. Situace je docela komplikovaná. V rozáriu na Chotobuzi v Průhonicích je růže s jmenovkou Charleston, ovšem není zde ta pravá (tedy floribunda), ale čajohybrid světle žlutý. Zjistil jsem, že existuje růže Charleston 88. Ta je velkokvětá, pochází z jižní Francie (Meilland 1988) a má synonymum Louis de Funes (nikoliv Luis de Funes). Nemáme ovšem vyhráno. Růže rostoucí v Průhonicích je barvy světle žluté, jenže zahraniční internety uvádějí oranžovou. Podle nich by měla být růže u nás choulostivá na vymrzání (snímky jsou opravdu z lepšího klimatu USA, Francie, Maďarska, Švýcarska, Japonska).

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>