Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXVII arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 281 - 290 z 308. Celkem 308 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Ivana Konůpková 30.4.2010 15:31

choroby růží

Dobrý den,letos na jaře mám problémy se skvrnami na větvích a letorostech, které postupně usychají, přestože byly narašené. Vypadá to jako nějaká rakovina nebo nějaké houbové onemocnění.Napaden é mám hlavně anglické růže a pnoucí. Co se dalo jsem ostříhala a mám v plánu růže postříkat Novozirem. Nevím ovšem, zda můj totální sestřih přežijí. Netušíte, prosím, o jakou nemoc by se mohlo jednat a jak proti ní bojovat? Děkuji za odpověď. Ivana

Jiří Žlebčík 4.5.2010 21:14

Re: choroby růží

Letos se po dlouhé zimě chovají některé růže divně. I po svědomitě udělaném řezu často velké úseky větví dále neraší, objevují se i skvrny. Přičítám to hlavně namrznutí, ale svůj podíl mohou mít houby. Černá skvrnitost na větvičkách přezimuje. Růže radikální řez snášejí dobře. Pokud jsou kořeny zdravé, raší rostlina znovu z ukrytých oček. Je třeba dát pozor, aby nerostla podnož. Z postřiků na černou skvrnitost by měly být teď dostupné: Baycor, Discus, Dithane, Kuprikol, Novozir, Syllit. Postupovat opatrně. V plné vegetaci může dojít k popálení (např. Kuprikol), zkusit nejprve na jedné růži.

slavka 29.4.2010 17:26

dotaz

Dobrý den
velmi se mi líbí růže J. F. Kennedy, ale nevím, kde ji lze koupit. Poradíte mi, prosím ? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 3.5.2010 21:29

Re: dotaz

Růži J. F. Kennedy mívá Růžová školka Kunratice, Václav Macháček, ulice K Severáku, 142 00 Praha 4 – Kunratice. Prodej bude začátkem října.

luis de funes 17.4.2010 09:35

růže

Dobrý den.Prosím o radu,rád bych pěstoval odrůdu růží Luis de Funes.Četl jsem že byla vyšlechtěna a je uznávanou růží.Na těchto stránkách jsem ji nenašel.Můžete mi prosím pomoct a zaslat mi jakýkoliv kontakt.Předem moc děkuji.S pozdravem R.Garabik

Jiří Žlebčík 20.4.2010 05:12

Re: růže

Růže tohoto jména je pochopitelně populární a občas jsou na ni dotazy. Situace je docela komplikovaná. V rozáriu na Chotobuzi v Průhonicích je růže s jmenovkou Charleston, ovšem není zde ta pravá (tedy floribunda), ale čajohybrid světle žlutý. Zjistil jsem, že existuje růže Charleston 88. Ta je velkokvětá, pochází z jižní Francie (Meilland 1988) a má synonymum Louis de Funes (nikoliv Luis de Funes). Nemáme ovšem vyhráno. Růže rostoucí v Průhonicích je barvy světle žluté, jenže zahraniční internety uvádějí oranžovou. Podle nich by měla být růže u nás choulostivá na vymrzání (snímky jsou opravdu z lepšího klimatu USA, Francie, Maďarska, Švýcarska, Japonska).

Lída Seidlová 5.4.2010 14:10

Růže na Vysočinu

Dobrý den pane doktore
prosím o doporučení vhodných odrůd k pěstování na Vysočině (cca 600 metrů n.m.), na zahradě jílovitá půda (co s tím už jsem se dočetla ve Vaší odpovědi jiné tazatelce), stanoviště slunné, ale nechráněné před větrem, bohužel se často objevuje černá skvrnitost - chtěla bych jednu či dvě pnoucí a několik cca 1 metr vysokých keřů, pokud možno opakovaně kvetoucích. Předem moc děkuji za odpověď a zůstávám s pozdravem
Lída Seidlová

Jiří Žlebčík 6.4.2010 21:34

Re: Růže na Vysočinu

Velká nadmořská výška, jílovitá půda a vítr je kombinace docela nevhodná pro růže. Nedalo by se najít aspoň trochu závětří? Rozhodně se pnoucí růže musí důsledně vyvazovat. V Jizerských horách v podobné výšce se osvědčila na zdi domu bílá pnoucí růže Rosa x alba Suaveolens, ale kvete jen jednou. Vysoce otužilá i podle rodokmenu by mohla dále být růžová pnoucí Conrad Ferdinand Meyer. Ty sadovky metr vysoké bych hledal mezi hybridy růže svraskalé, Rosa rugosa. Dají se kombinovat v barvách, např. se podívejte na odrůdy Blanka, Jabloňový Květ, Dagmar Hastrup, Rotes Phaenomen.

V. Vítek 1.4.2010 22:17

nové růže

Dobrý den.Chtěl jsem koupit bílou a žlutou odrůdu. I když kupování v marketech nemiluji, ale nikde nic nebylo, koupil jsem po 60Kč. v ALBERTU jméno Virgo .U té jsem žádnou chválu nenašel. A jméno Lissabon o té jsem nenašel vůbec nic.
Takže jsem rozladěn.Jinač růže pěstujeme už45let , ale chtěli jsme doplnit a omladit záhon. Co Vy na to. Děkuji za odpověď. Bydlíme na Příbramsku v 540 n.m.
V. Vítek 26231Milín.

Jiří Žlebčík 6.4.2010 21:33

Re: nové růže

Obchodní řetězce nabízejí růže velmi různé druhové skladby i kvality. Vedle čerstvých novinek tu jsou na stejném stojanu i odrůdy padesát let staré. U nás používané odborné názvy se skrývají za synonymy nebo je uvedena jen příslušnost do jakési ryze komerční skupiny, kam jsou dány růže prostě tak, aby zastupovaly všechny barvy. Popisy na obalech jsou velmi strohé a po chvilce zjistíte, že pro mnoho odrůd vlastně stejné. Také barva na obalu nemusí odpovídat; o výšce rostlin nemluvě. Vedle rostlin ve velkých kontejnerech s neskutečnou cenou se najdou občas sazenice až podezřele laciné, které by však zasluhovaly rok ještě dopěstovat. Nepodléhejte tedy prvnímu dojmu. Konkrétně; nadmořská výška 540 m. n. m. je značná; držel bych se osvědčených odrůd. Růže Virgo není nic moc. Zkuste, pokud nemáte, z bílých odrůdu Mount Shasta. Lissabon je také pro mne záhadou, raději odrůdu Landora. Navštivte naše školky; adresy naleznete na těchto stránkách jako místa focení.

Eva 20.3.2010 21:06

šedá plíseň (otázka na Mme. Isaac Pereire)

Dobrý večer,mám růži Isaac Pieriere,která byla vloni silně napadena plísní,ta na rostlině přes postřik zůstala, zůstaly na ní i suché listy.Poraďte mi,prosím jak ji mám teď na jaře ošetřit,je velmi pěkná a nerada bych o ni přišla.
Děkuji

Jiří Žlebčík 23.3.2010 22:18

Re: šedá plíseň

Padlí růžové (Sphaerotheca pannosa var. rosae) se začíná šířit zpravidla dříve než černá skvrnitost (už od června); ovšem hlavním měsícem hromadného výskytu bývá srpen v období bouřkového počasí a nočního ochlazení. Houba přezimuje ve formě podhoubí v pupenech na větvích, odkud vyrůstají na jaře již napadené letorosty. Je tedy dobré nyní ořezat, co se dá. Během vegetace se uvolňují konidie, a ty se šíří po kraji. Likvidování napadených částí má určitý význam asi jen na počátku šíření. Doporučuje se udržovat listy v dobré kondici plným kapalným přihnojováním na list (důležitý hlavně draslík). Stříkáme při prvních příznacích. Mezi registrovanými přípravky jsou nyní proti padlí růžovému tyto: Bavistin WG, Baycor 25 WP, Discus, Karathane LC, Karben Flo Stefes, Kumulus WG, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Saprol New, Sulikol K, Sulka, Systhane 12 EC, Topas 100 EC, Topsin M 70 WP. Dva nebo tři dobře udělané ochranné postřiky by se měly na rostlině projevit.

Elena Zichová 2.3.2010 22:03

Rosa holodonta - růže zoubkovaná

V botanické zahradě v Liberci jsem viděla růži, kterou bych moc chtěla na svoji zahrádku. O její květy se přetahovalo velké množství čmeláků, což mě velmi zaujalo. Jednalo se o růži Rosa holodonta. Bohužel se mi ji nepodařilo nikde sehnat k zakoupení. Je vůbec v ČR možné tuto růži získat a pokud ano, víte kde? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Elena Zichová

Jiří Žlebčík 3.3.2010 09:36

Re: Rosa holodonta - růže zoubkovaná

Růže zoubkovaná, Rosa holodonta, patří opravdu k málo pěstovaným druhům, znám ji jen z Liberce a nevím, kde jinde by u nás byla. Jistě by se dalo domluvit s údržbou na odstřihnutí nějaké větvičky a pokusit se o nařízkování. Výsledek není úplně jistý Mnohé růže jako třeba Rosa gallica, Rosa pimpinellifolia, Rosa rugosa zakořeňují i bez stimulátorů velice dobře; některé se ovšem k tomu skoro nedají donutit; třeba Rosa foetida, Rosa hugonis. U druhu Rosa holodonta to asi nikdo nezkoušel. Je tedy třeba udělat v červnu z mladé polotvrdé větvičky řízky přibližně 5 až 7 cm dlouhé s jedním či dvěma listy, které zkrátíme na polovinu. Pak napíchat do většího kontejneru do rašeliny s menším přídavkem písku nebo perlitu, zapustit na zahrádce do stínu, zalit, zakrýt fólií, zastínit, udržovat vlhkost. Přes léto by se měly objevit kořínky. Na zimu chránit listím a geotextílií nebo odnést kontejner někam, kde nemrzne. Na jaře přesadit hlouběji do výživné půdy a řádně dopěstovat. Tolik velice stručný návod. Jsou možné i výsevy, ale je to zdlouhavější.

Jana 1.3.2010 18:11

Růže Osíria

U dovozce fy BAKKER nabízejí nelevnou, ale dle jejich katlogového zobrazení atraktivní růži Osiria / kat.obj. číslo 5049-73 /. Při hledání na internetu se u tohoto názvu vždy objevovala podobná růže, ale nikoliv tak atraktivní, jak uvádějí v katalogu. Prosím o sdělení: je možné, že tato růže se může v našich podmínkách změnit ? Nebo co je nutno udělat, aby tyto barvy zůstaly zachovány? Děkuji.

Jiří Žlebčík 2.3.2010 10:43

Re: Růže Osíria

Fotografie růží v katalozích jsou reklamní záležitostí. Je tedy nutno počítat s tím, že v počítačových kouzlech bývá realita až kýčovitě přikrášlena. Růže světle fialové růže jsou sytě modré, mnohé červené skoro černé, najednou velmi syté jsou odstíny oranžové i žluté a zveličené barevné kontrasty (což je náš případ). Pokud zákazník uvidí růži venku, může být velmi překvapen. K proměnlivosti živých květů. Jednotlivé květy růží často mění barvu od poupěte do odkvětu, pálí je slunce nebo na něm blednou, za dešťů se objevují jinak vybarvené tečky po kapkách vody. Poslední květy na podzim nebo květy na nemocných či špatně živených rostlinách mohou být vybledlé a zakrnělé. Na výraznou po mnoho let trvající změnu barvy růže v souvislosti s půdou (kyselá, alkalická; písčitá, jílovitá) bych naproti tomu moc nevěřil. Pak asi došlo k záměně za podobnou odrůdu. V každém případě je však růže Osiria velmi krásná.

Jarka 28.2.2010 09:54

Vhodnost ruzi

Dobry den, pane doktore,rada bych se poradila o vhodnosti ruzi pro jilovitou pudu.Chtela bych na zahrade pestovat vetsi mnozstvi ruznych druhu ruzi od popinavych az po stromove nejlepe s vice kvetenstvim za sezonu. Jsem v otazce ruzi naprosti zacatecnik, budu vdecna za jakoukoli radu pripadne doporuceni literatury. Predem dekuji za odpoved.S pozdravem Jarka

Jiří Žlebčík 2.3.2010 10:39

Re: Vhodnost ruzi

Růže jsou celkově rostliny nenáročné, což platí to i v nárocích na půdu. Optimální je ovšem půda lehčí (tedy hlinitopísčitá); zvláště pokud chceme růže pěstovat na velké ploše. Hodně záleží na tom, do jaké míry je půda jílovitá i jaké je podloží (a jak hluboko). Pokud je půda takové jakosti, že by se z ní daly dělat cihly, bude nutná pro každou rostlinu jamka asi 50 x 50 cm o hloubce 40 cm. Ta se případně drenážuje štěrkem nebo drcenými cihlami a pak naplní kvalitní ornicí; jistě vhodný je přídavkem koupeného zahradního substrátu s neutrální půdní reakcí (pH kolem 7). Hnůj ani umělá hnojiva při výsadbě nedávat. Méně těžkou půdu je možno vylepšit i na celé ploše. Při hlubokém rytí (i na dva rýče) navezeme lehčí zem, písek, domácí kompost z listnatých stromů. Určitý význam má i zelené hnojení. Abychom podstatným způsobem změnili fyzikální charakter půdy, musí být přidávaného materiálu hodně. Nejlépe porostou i v horších půdních podmínkách mohutné sadové růže, ale i ty musí mít půdu v okolí dobře upravenou, jinak bude dlouho trvat, než dosáhnou požadované velikosti. Moc jsem asi nepotěšil, víc k tomu není ani v knihách. Vyzkoušejte nejprve na menší ploše.

Jana Vrbická 16.2.2010 17:07

růže Super Dorothy- Hetzel

Dobrý den, vždy jsem si přála popínavou růži, která by byla malokvětá a dlouho a opakovaně kvetla, něco jako půdopokryvné růže. Konečně jsem ji objevila v katalogu růží, ale nikde v zahradnictvích, kde by se dala koupit, jsem ji nenašla. Prosím o radu, kde bych ji mohla objevit, šlo by mi o popínavku, ale i stromkovou růži. Moc Vám děkuji za odpověď. Jana Vrbická

Jiří Žlebčík 24.2.2010 20:50

Re: růže Super Dorothy- Hetzel

Popínavé drobnokvěté růže jsou opravdu kouzelné, ale opakovaně kvete málokterá. Odrůdu Super Dorothy jsem nikde teď v prodeji nenašel, ale podívejte se na ruze.unas.cz/Nabidka_Ruze_Typ_Popinave.htm na růži Rosarium Dortmund, neboli Deutsches Rosarium Dortmund, měla by na jaře ještě být v prodeji.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>