Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 271 - 280 z 314. Celkem 314 dotazů, z toho 1 nezodpovězený.

Marie S. 22.1.2011 17:12

očkování

Dobrý den, na maminčině zahradě v Českých Budějovicích je jedna zplanělá růže, podnož ani ušlechtilý vzhled neznám, keř je vitální, šípků pramálo. Napadlo mne, že dřív než keř odstraním, zkusím ho znovu naočkovat (nebo opýlit?). O přípravě očka je dostatek publikací, jak však připravit podnož v tomto případě? Prosím, dejte mi nějaký tip na literaturu a rovněž Váš názor na to, co se chystám provést. Děkuji.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 21:57

Re: očkování

Očkování nebo přesazování starších růží se nedělá (neznám literaturu, kde by se doporučovalo), protože je jednoduší a jistější vysadit růži novou. Pokusit se ovšem můžete. Podnož musí být zdravá a vitální. Je tedy třeba ji radikálně prořezat v předjaří. Vlastní očkování růží (na spící očko) se dělá koncem července v kořenovém krčku. V uvedeném případě by bylo třeba rostlinu hodně odhrnout a očkovat na všechny silnější výhony. Nějaké opylování nepřichází v úvahu. Potomstvo by bylo velmi různých (horších) vlastností.

Pavlína 21.1.2011 22:04

Odolnost

Dobrý den pane doktore, ráda bych osázela větší předzahrádku růžemi tak, aby byla celá plocha pokryta bohatě a opakovaně kvetoucími kultivary nepříliš vysokými (do 1 m). Potřebovala bych radu, které odrůdy jsou odolné proti padlí a černé skvrnitosti. Abych neměla velkou plochu plnou bezlistých pahýlů.
Děkuji Vám.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 21:51

Re: Odolnost

Vzhledem nutnosti nepřesáhnout uvedenou výšku a mít zaručeno opakované květenství, doporučoval bych se zaměřit na skupinu floribund. Odrůdy naprosto odolné vůči houbovým chorobám nejsou. Následující však i v místech, kde je mnoho růží pohromadě, a tedy infekční tlak velký, bývají těmi nejzdravějšími: Autumn Spray, Bonica 82, Bordüre Apricot, Bremer Stadtmusikanten, Cappuccino, Dagmar, Eskimo, Friesia, Gelber Engel, Graceful, Hafnia, John S. Armstrong, Milrose, Nostalgie, Pussta, Samba, Tiara, Travemünde, Woburn Abbey.

HonzaPM 20.1.2011 11:27

Nesrovnalost

Dobrý den, růže pěstovaná v Troji není Lensova Maria Teresa, ale Mariatheressia od Tantau.

Jiří Žlebčík 25.1.2011 22:07

Re: Nesrovnalost

Máte pravdu, díky za upozornění. Chybu jsem nedávno také zaregistroval a bude opravena při aktualizaci, tedy při vkládání fotek udělaných v roce 2010. Fotky tohoto jména se mi sešly totiž už ze třech míst. Situace není jednoduchá. Obě růže jsou floribundy, obě světle růžové, starší má volnější střed, novější je plného anglického uspořádání. Už v roce 1984 nazval Lens (Belgie) svou růži Maria Tereza, v roce 2003 nazval Tantau (Německo) svou velmi podobnou růži Mariatheresia. Tento čin je v rozporu s mezinárodním kódem pro pěstované rostliny, neboť nelze nazvat své novošlechtění jménem v daném rodě (zde Rosa) již existujícím nebo mu velmi podobným.

Renda 18.1.2011 20:51

Pnoucí růže

Dobrý den,
Chci se zeptat, zda mi poradíte, jaký druh růží pnoucích do velkých výšek použít. Jedna se mi o vysoké staré stromy, kolem 6-7 m. Byl bych rád, za jakoukoliv pomoc, kde takové odrůdy koupit, jaké barvy existují, do jaké výšky se pnou, podmínky pěstování nebo i dlouhověkost takové rostliny. Moc děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.1.2011 20:57

Re: Pnoucí růže

Pokrývání starých stromů odolnými pnoucími růžemi se stává skoro módou. Při výsadbě si musíme uvědomit, že rostlina potřebuje mít pro růst uspokojivé podmínky. Nesázíme blízko kmene. Je zde stín, sucho a půda utužená. Vhodné místo je na okraji starých, sklánějících se větví. Zde většinou vlivem přistínění řídne trávník. Pro sazenice růží uděláme pořádnou jamku. Tedy tak o průměru 50 cm a asi na dva rýče hloubky. Navezeme kvalitní kompost. Na podzim vysazujeme silné sazenice o 5 cm hlouběji, než byly ve školce. Před zamrznutím půdy překryjeme hromádkou kompostu. Na jaře po odhrnutí radikálně zkrátíme. Teprve v dalších letech necháme růže volně tvořit výhony. Ty postupně pomocí kolíků a provázků zachycujeme na osluněné větve stromu. Odrůdy růží vybereme takové, aby brzy dorostly kolem čtyř metrů a nevymrzaly. Většina těchto růží kvete jen na počátku léta, ale může mít pěkné šípky. Podívejte se na odrůdy:
Filipes Kiftsgate, Bobbie James, Paul´s Himalayan Musk, Rudolfína, Ludvík Večeřa.
S nákupem to bude trochu horší. Uvedené růže se přece jen nepěstují v tak velkých počtech jako záhonové. Zkuste následující kontakty:
ruze.unas.cz, sipruze.wz.cz.

Milková Jiřina 5.12.2010 15:17

pravokořenné řůže

Vážený pane doktore, občas se v odpovědích zmíníte o pravokořených růžích, resp. odběru řízků apod. Vím, že jste se řadu let zabýval široce a z mnoha úhlů výzkumem. Opravdu jsou pravokořené růže hodné opovržení, jak tak sleduji názory. Zdá se, že v některých zemích světa je produkce pravokořenných možná 50 % ze všech vyprodukovaných růží. Můžete se k tomuto tématu vyjádřit na úrovni drobného růžaře, který se množením nehodlá život, t.j. opravdu kvalita takového keře, vymrzání (kterým se obvykle vyhrožuje :-)). Pokud se týká všech \"vyráběný ch\" rostlin, není očkování na podnož jen obchodní tah? Jsou na netu přístupné některé Vaše práce? Děkuji a přeji pěkné Vánoce.

Jiří Žlebčík 10.12.2010 03:30

Re: pravokořenné řůže

Očkování v 19. století vlastně umožnilo pěstování ušlechtilých (tehdy málo mrazuvzdorných) růží ve střední Evropě. V posledních desetiletích však vznikly odrůdy otužilejší. Dosti podrobně jsem se zabýval řízkováním a následným pěstováním u více než sta odrůd a druhů. Bez problémů a bez stimulátorů lze řízkovat růže půdopokryvné, miniaturní (skleníkové později nevydrží), polyantky, pnoucí růže s tenkými výhony, většinu botanických druhů. U floribund, růží sadových a hlavně u čajohybridů velice záleží na odrůdě. Většímu rozšíření řízkování mezi školkami brání, podle mého mínění, právě nemožnost tak dělat celý sortiment. Dále nutnost udržovat matečnici, nejlépe chráněnou přes vegetaci fóliovým krytem proti napadení černou skvrnitostí; nutnost zařídit skleníkovou množárnu. Pro domácí množení doporučuju hlavně brát řízky už v červnu (aby byly zdravé), zamezit kolísání teplot při zakořeňování (stínění), vysazovat o 5 cm hlouběji (jako očkované). Trvanlivost po výsadbě mám po 17 letech ověřenu v průměrných klimatických a půdních podmínkách např. u odrůd: Dortmund, Koré, Märchenland, Milevsko, Romance (Urban), The Fairy. Možnost řízkování naleznete v poznámce (zkratka Z). Na internetu nemám k problematice příspěvky.

Jana Hanáková 10.11.2010 15:05

Plané výhony podnoží

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč některé naočkované podnože z určitých tuzemských školek rády vyhánejí plané výhony a jiné nikoliv. Děkuji.

Jiří Žlebčík 13.11.2010 03:29

Re: Plané výhony podnoží

Všechny očkované růže mají tendenci vyhánět výhony z podnože. Ve školce se tato záležitost dá ovlivnit snad jen přílišným jarním odhrnutím. Při výsadbě na trvalé místo je třeba dodržet pravidlo, že místo očkovaní musí být vždy pod povrchem půdy. Vyrůstající podnože se neodstříhávají u země, ale po odhrnutí půdy.

Hrnečci 23.9.2010 15:19

rosa villosa

Dobrý den,
ráda bych si zasadila Rosa villosa, ale nemohu ji nikde sehnat. Poradíte mi?
A ještě jeden dotaz, mají rugosa hybridy stejně velké jedlé šípky jako původní Rosa rugosa? Děkuji

Jiří Žlebčík 24.9.2010 21:21

Re: rosa villosa

Růži jablíčkonosnou Rosa villosa mívají v růžové školce v Sobotce, ale pro letošní rok je již vyprodána. Rugosa hybridů je velké množství. Ty, které se však křížením příliš nevzdálily od původního druhu, mají šípky také stejné kvality.

Ola 11.9.2010 10:58

růžová zahrada

Na ploše směřované na západní stranu bych Chtěla bych vytvořit růžovou zahradu. Obávám se pouze toho, že sluníčko zde svítí až po 15 hod.a růže nepokvetou.
Na vstupní oblouk bych myslela popínavou - NEW DAWN - růžovou - prý snáží stín.
prosím o radu jaké další růžové by v mojí zahradě kvetly? Děkuji moc. Ola

Jiří Žlebčík 16.9.2010 04:26

Re: růžová zahrada

Zastínění zahrady je jistě nevýhoda. Snažte se alespoň další podmínky udělat pro růst růží co nejpříznivější. Pokud stín způsobují stromy, berou jejich povrchové kořeny vodu. Vyberte pro výsadbu místa, kde na ně nenarazíte. Kořeny po odsekání se zpravidla rozvětví a je to ještě horší. Dát růžím tedy kvalitní kyprou půdu, dobře zalévat, vysazovat na větší vzdálenosti od sebe. Odrůda New Dawn byla zvolena dobře. Vzhledem k tomu, že je pnoucí, musí být vysazena tak, aby nestínila. Z požadovaných dalších růžových růží bych zkusil spíše floribundy a polyantahybridy; např. Milrose, Frau Astrid Späth, Barunka, Heidekind, Zorka, než velkokvěté čajohybridy. Určité zastínění dobře snáší Rosa rugosa a odrůdy od ní vyšlechtěné.

Zuzana Vondráčková 31.8.2010 18:31

Dr Karel Kramář

Dobrý den pane doktore, mám objednanou růži Dr Karel Kramář a jsem ráda, že jsem ve Vaší galerii našla základní informace. Nicméně, potřebuji znát ještě přibližnou šířku keře a míru citlivosti vůči houb. chorobám. Můžete mi, prosím, odpovědět ? Děkuji.

Jiří Žlebčík 3.9.2010 04:12

Re: Dr Karel Kramář

Odrůda Dr. Karel Kramář je z hlediska vzrůstu obvyklý vzpřímeně rostoucí čajohybrid. Počítal bych se šířkou asi 50 cm a na tuto vzdálenost také vysazoval. Růže třicátých let nebyly speciálně šlechtěny na odolnost vůči houbovým chorobám. Pokud se na místě nepěstovaly růže, měly by být zpočátku listy v uspokojivém stavu, později se asi občasným postřikům nevyhnete. Nějaké výjimečné napadení černou skvrnitostí, padlím nebo rzí jsem však u této odrůdy nepozoroval.

Michal Býna 25.8.2010 09:12

Popínavé růže

Dobrý den, máme v naší lokalitě problém se zloději, kteří velice rádi prostřihávají pletivový plot a kradou vše, co se na pozemku najde. Proto jsem přišel na myšlenku, nechat pletivový plot o délce 40 metrů zarůst nějakými odolnými růžemi, které by v případě dobré hustoty a hlavně svými trny tyto neskutečně drzé zloděje odradily. Můžete prosím odpovědět, zda mohou růže na pletivovém plotu o výšce 1,6m růst, v jakém odstupu by se měly sázet, jaká odrůda je použitelná a hezky kvete a také v jakých cenových relacích se tyto květiny pohybují? Přeji Vám hezký zbytek dne a s pozdravem Michal Býna

Jiří Žlebčík 26.8.2010 22:05

Re: Popínavé růže

Napadá mne opravdu krutě pichlavá a nepřekročitelná růže svraskalá Rosa rugosa. Výška by odpovídala. Je to velmi odolná sadovka, sázet metr od sebe a počítat také s metrovou šířkou keřů. Od této růže byla vyšlechtěna celá skupina označovaná jako rugosa hybridy. Původní druh je červenofialový; odolné odrůdy jsou růžové a bílé. Květ částečně opakuje do podzimu, působivé jsou i velké kulaté šípky. Růže se rozrůstá do okolí; možná bude potřeba plochu nějak ohraničit. Cena kolem 50 Kč.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 dřívější >>