Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Diskuze

Nejedná se o klasické forum, ale o zodpovídání vámi položených dotazů. Máte tedy jistotu, že dostanete kvalifikovanou odpověď od autora tohoto webu. Z důvodu vysoké kvality diskuze může být dotaz smazán, pokud se netýká tématu, či jinak porušuje pravidla.

Diskuze byla spuštěna 1. září 2009.

Nový příspěvek

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXVI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zobrazeno 271 - 280 z 310. Celkem 310 dotazů, z toho 0 nezodpovězených.

Milková Jiřina 5.12.2010 15:17

pravokořenné řůže

Vážený pane doktore, občas se v odpovědích zmíníte o pravokořených růžích, resp. odběru řízků apod. Vím, že jste se řadu let zabýval široce a z mnoha úhlů výzkumem. Opravdu jsou pravokořené růže hodné opovržení, jak tak sleduji názory. Zdá se, že v některých zemích světa je produkce pravokořenných možná 50 % ze všech vyprodukovaných růží. Můžete se k tomuto tématu vyjádřit na úrovni drobného růžaře, který se množením nehodlá život, t.j. opravdu kvalita takového keře, vymrzání (kterým se obvykle vyhrožuje :-)). Pokud se týká všech \"vyráběný ch\" rostlin, není očkování na podnož jen obchodní tah? Jsou na netu přístupné některé Vaše práce? Děkuji a přeji pěkné Vánoce.

Jiří Žlebčík 10.12.2010 03:30

Re: pravokořenné řůže

Očkování v 19. století vlastně umožnilo pěstování ušlechtilých (tehdy málo mrazuvzdorných) růží ve střední Evropě. V posledních desetiletích však vznikly odrůdy otužilejší. Dosti podrobně jsem se zabýval řízkováním a následným pěstováním u více než sta odrůd a druhů. Bez problémů a bez stimulátorů lze řízkovat růže půdopokryvné, miniaturní (skleníkové později nevydrží), polyantky, pnoucí růže s tenkými výhony, většinu botanických druhů. U floribund, růží sadových a hlavně u čajohybridů velice záleží na odrůdě. Většímu rozšíření řízkování mezi školkami brání, podle mého mínění, právě nemožnost tak dělat celý sortiment. Dále nutnost udržovat matečnici, nejlépe chráněnou přes vegetaci fóliovým krytem proti napadení černou skvrnitostí; nutnost zařídit skleníkovou množárnu. Pro domácí množení doporučuju hlavně brát řízky už v červnu (aby byly zdravé), zamezit kolísání teplot při zakořeňování (stínění), vysazovat o 5 cm hlouběji (jako očkované). Trvanlivost po výsadbě mám po 17 letech ověřenu v průměrných klimatických a půdních podmínkách např. u odrůd: Dortmund, Koré, Märchenland, Milevsko, Romance (Urban), The Fairy. Možnost řízkování naleznete v poznámce (zkratka Z). Na internetu nemám k problematice příspěvky.

Jana Hanáková 10.11.2010 15:05

Plané výhony podnoží

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč některé naočkované podnože z určitých tuzemských školek rády vyhánejí plané výhony a jiné nikoliv. Děkuji.

Jiří Žlebčík 13.11.2010 03:29

Re: Plané výhony podnoží

Všechny očkované růže mají tendenci vyhánět výhony z podnože. Ve školce se tato záležitost dá ovlivnit snad jen přílišným jarním odhrnutím. Při výsadbě na trvalé místo je třeba dodržet pravidlo, že místo očkovaní musí být vždy pod povrchem půdy. Vyrůstající podnože se neodstříhávají u země, ale po odhrnutí půdy.

Hrnečci 23.9.2010 15:19

rosa villosa

Dobrý den,
ráda bych si zasadila Rosa villosa, ale nemohu ji nikde sehnat. Poradíte mi?
A ještě jeden dotaz, mají rugosa hybridy stejně velké jedlé šípky jako původní Rosa rugosa? Děkuji

Jiří Žlebčík 24.9.2010 21:21

Re: rosa villosa

Růži jablíčkonosnou Rosa villosa mívají v růžové školce v Sobotce, ale pro letošní rok je již vyprodána. Rugosa hybridů je velké množství. Ty, které se však křížením příliš nevzdálily od původního druhu, mají šípky také stejné kvality.

Ola 11.9.2010 10:58

růžová zahrada

Na ploše směřované na západní stranu bych Chtěla bych vytvořit růžovou zahradu. Obávám se pouze toho, že sluníčko zde svítí až po 15 hod.a růže nepokvetou.
Na vstupní oblouk bych myslela popínavou - NEW DAWN - růžovou - prý snáží stín.
prosím o radu jaké další růžové by v mojí zahradě kvetly? Děkuji moc. Ola

Jiří Žlebčík 16.9.2010 04:26

Re: růžová zahrada

Zastínění zahrady je jistě nevýhoda. Snažte se alespoň další podmínky udělat pro růst růží co nejpříznivější. Pokud stín způsobují stromy, berou jejich povrchové kořeny vodu. Vyberte pro výsadbu místa, kde na ně nenarazíte. Kořeny po odsekání se zpravidla rozvětví a je to ještě horší. Dát růžím tedy kvalitní kyprou půdu, dobře zalévat, vysazovat na větší vzdálenosti od sebe. Odrůda New Dawn byla zvolena dobře. Vzhledem k tomu, že je pnoucí, musí být vysazena tak, aby nestínila. Z požadovaných dalších růžových růží bych zkusil spíše floribundy a polyantahybridy; např. Milrose, Frau Astrid Späth, Barunka, Heidekind, Zorka, než velkokvěté čajohybridy. Určité zastínění dobře snáší Rosa rugosa a odrůdy od ní vyšlechtěné.

Zuzana Vondráčková 31.8.2010 18:31

Dr Karel Kramář

Dobrý den pane doktore, mám objednanou růži Dr Karel Kramář a jsem ráda, že jsem ve Vaší galerii našla základní informace. Nicméně, potřebuji znát ještě přibližnou šířku keře a míru citlivosti vůči houb. chorobám. Můžete mi, prosím, odpovědět ? Děkuji.

Jiří Žlebčík 3.9.2010 04:12

Re: Dr Karel Kramář

Odrůda Dr. Karel Kramář je z hlediska vzrůstu obvyklý vzpřímeně rostoucí čajohybrid. Počítal bych se šířkou asi 50 cm a na tuto vzdálenost také vysazoval. Růže třicátých let nebyly speciálně šlechtěny na odolnost vůči houbovým chorobám. Pokud se na místě nepěstovaly růže, měly by být zpočátku listy v uspokojivém stavu, později se asi občasným postřikům nevyhnete. Nějaké výjimečné napadení černou skvrnitostí, padlím nebo rzí jsem však u této odrůdy nepozoroval.

Michal Býna 25.8.2010 09:12

Popínavé růže

Dobrý den, máme v naší lokalitě problém se zloději, kteří velice rádi prostřihávají pletivový plot a kradou vše, co se na pozemku najde. Proto jsem přišel na myšlenku, nechat pletivový plot o délce 40 metrů zarůst nějakými odolnými růžemi, které by v případě dobré hustoty a hlavně svými trny tyto neskutečně drzé zloděje odradily. Můžete prosím odpovědět, zda mohou růže na pletivovém plotu o výšce 1,6m růst, v jakém odstupu by se měly sázet, jaká odrůda je použitelná a hezky kvete a také v jakých cenových relacích se tyto květiny pohybují? Přeji Vám hezký zbytek dne a s pozdravem Michal Býna

Jiří Žlebčík 26.8.2010 22:05

Re: Popínavé růže

Napadá mne opravdu krutě pichlavá a nepřekročitelná růže svraskalá Rosa rugosa. Výška by odpovídala. Je to velmi odolná sadovka, sázet metr od sebe a počítat také s metrovou šířkou keřů. Od této růže byla vyšlechtěna celá skupina označovaná jako rugosa hybridy. Původní druh je červenofialový; odolné odrůdy jsou růžové a bílé. Květ částečně opakuje do podzimu, působivé jsou i velké kulaté šípky. Růže se rozrůstá do okolí; možná bude potřeba plochu nějak ohraničit. Cena kolem 50 Kč.

Magdalena Kosinová 5.8.2010 19:01

Geschwin's

Na zahradě mám asi 8 let růži o které jsem netušila, jak se jmenuje. Po několikaletém pátrání jsem se ujistila, že se jedná o Geschwin's Order. Je to skvělá růže, nádherná barva, naprostá mrazuvzdornost, úžasná vůně a....opakuje kvetení! Nikde jsem tento údaj nenašla a právě proto jsem byla zmatená při hledání jména. Ale je to tak. Tato růže opakuje, sice již slaběji, ale přesto bohatě. I na těchto stránkách je psáno, že kvete jen jednou.

Jiří Žlebčík 14.8.2010 20:46

Re: Geschwin's

Některé růže kvetoucí jen počátkem léta mají tendenci v menší míře květenství opakovat. Toto je závislé na počasí i místě výsadby. Pokud není opakování kvetení zaručeno, což platí i u Geschwind´s Orden, označujeme v tomto přehledu růži raději jako jednou kvetoucí. Překvapení pak může být jedině příjemné.

Jana Šímová 8.7.2010 15:14

stonky u růží se ohýbají

Dobrý den. Ráda bych vás požádala o radu. Máme několik keříků růží v jednom záhonku a u jednoho keříku se letos poprvé začaly ohýbat stonky pod květem,takže květ visí dolů.Za odpověď děkuji.Jana Šímová

Jiří Žlebčík 14.7.2010 14:42

Re: stonky u růží se ohýbají

Květy na růžích se mohou ohýbat dolů z různých důvodů. Je to stálá nectnost mnoha odrůd, ale to nebude Váš případ. Vzhledem k tomu, že se poměry světelné a půdní na záhoně za rok asi nezměnily, napadá mne, že to prostě může být za současného počasí suchem. Mezi růžemi je jedna se slabšími kořeny, které nedosáhnou pro vodu. Také ovšem může být, že se ucpaly z nějaké příčiny svazky cévní, což je horší.

Alena 28.6.2010 10:29

keř na balkoně

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit odrůdu růže, která by mi vytvořila na balkoně keř, který přesahuje "do prostoru", ven z balkonu? Balkon v paneláku je menší, zateplený a je směrem na východ. Je ve 4. patře a blízko je silnice. Děkuji.

Jiří Žlebčík 30.6.2010 22:31

Re: keř na balkoně

Pro růži je potřeba zvolit větší nádobu s otvory, misku, na zimu nádobu izolovat, aby příliš nepromrzla. Růže bude výhony směrovat od domu, musí se přivazovat. Naše odrůda by měla asi byt převislého, nepříliš bujného vzrůstu. Neměla by mít květy bílé, žluté nebo světle růžové, protože by nebyly na zdi moc vidět. Měla by kvetení opakovat, mít i pěkné listy a šípky, být celkově odolná vůči chorobám i mrazům. Vzhledem ke 4. patru nesmí být list jemný a výhony moc dlouhé. Když toto vše uvážíme, vychází jako vhodná růže Dortmund.

Katka 17.6.2010 13:23

Růže Violetta a Zizi

Dobrý den,přemýšlím o koupi růží Violetta a Zizi. Jen se nemůžu nikde dočíst jak opakují kvetení? Děkuji za odpověď.

Jiří Žlebčík 18.6.2010 21:39

Re: Růže Violetta a Zizi


Odrůdy Violetta (Harkness) i Zizi by podle našich údajů měly květ opakovat.

<< novější 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 dřívější >>