Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Orange Triumph

OdrůdaOrange Triumph
ŠlechtitelKordes
StátNěmecko
Rok šlechtění1937
Skupinapolyantka, polyantahybrid?
Barvasvětle červená tmavě růžová
Poznámkadobře řízkovatelná
Komentář-
Výška rostliny110 cm
Průměr květu5 cm
Odborná klasifikace3
Počet fotografii9
Orange Triumph

Orange Triumph
Olomouc?
20. 6. 2006 13:33

Orange Triumph
Průhonice, Chotobuz?
24. 6. 2004 10:14

Orange Triumph
Olomouc?
23. 6. 2004 12:10

Orange Triumph
Průhonice, Chotobuz?
23. 7. 2008 12:53

Orange Triumph
Skaličany, Blatná?
25. 6. 2009 16:34

Orange Triumph
Borová hora, Zvolen?
23. 6. 2009 10:39

Orange Triumph
Borová hora, Zvolen?
21. 6. 2010 9:24

Zobrazeno: 1570
Celkové hodnoceni: 1,14
Hodnoceno: 7x
Hlasujte jako ve škole:

Ptejte se na růži Orange Triumph

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
LXXVI arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

druh rĹŻĹže

Dobrý den pane inženýre, hledám název růže, kterou léta pěstuji na starobylé zahradě na vysočině. Je občas vidět na jižní Moravě u domů, mám ji z větviček vypěstovanou. Je to keřová růže výšky cca 60cm - 1m s menšími růžově červenými květy, často tvořícími z mnoha květů uskupení jako vodorovný plochý talířek. Stonek je rovný, pevný, listy jsou tmavě zelené. Mám ji mnoho let ve velké oblibě.
Je to snad starý druh, prý ze secese? Některé rostliny mi ale patrně zplaněly a ráda bych je nahradila. Nemohu však najít, kdo tuto růži pěstuje. Je krásná, dekorativní na záhoně, do kytice i k sušení. Spolu s dalšími venkovskými květinami působí velmi hezky. Prosím o radu, jak se jmenuje a kde ji lze jako sazenice koupit.
Děkuji. M.P.

Jiří Žlebčík 10.2.2015 06:46

Re: druh rĹŻĹže

Myslím, že jde o růži ze skupiny polyantek. Podívejte se na odrůdu Orange Triumph. Mimo očkování by se dalo přemnožení asi udělat letním řízkováním. Napište mi.

MarcalĂ­kovĂĄ 10.4.2014 14:50

Polyantky

Dobrý den, zdědila jsem po rodičích velkou zahradu, kde je před domem i velký okrasný záhon růží (cca 50 ks), starý cca 55 let. Rodiče již nežijí, takže se jich nemůžu zeptat, na druh růží. Mám ale dojem, že mluvili o \"polyantkác h\". 2 růže mi vymrzly, takže bych je potřebovala nahradit co nejpodobnější růží, aby barvou, výškou a tvarem květů čím jak nejvíc zapadly do vzhledu záhonu. Existuje nějaký katalog, podle kterého by se dala podobná růže vyhledat? Můžete mi, prosím, poradit, jak by se daly růže namnožit? Maminka si některé růže množila v létě pod sklenicemi, ale nevím přesně jak a množila hlavně velké - vysoké velkokvěté růže. Ty mnohokvěté z okrasného záhony myslím ne.
Děkuji za rady a přeji příjemný den!

Jiří Žlebčík 14.4.2014 09:29

Re: Polyantky

Názvem polyantky nepatří nějaké odrůdě růží, ale celé skupině. Její popis je v kapitole Vysvětlivky, dále hledat pod Charakteristika skupin. Pokud růže na vašem záhoně opravdu patří mezi polyantky (malé květy v početných květenstvích), je potřeba zadat ve vyhledávání skupinu a její zkratku PL. Objeví se fotky 116 odrůd polyantek. Mezi nimi je třeba vybírat nejen podle vzhledu, ale také podle roku vyšlechtění odrůdy (maximálně po 1955). Věnujte pozornost růži Orange Triumph, která se u nás dříve nejvíce z této skupiny pěstovala. Většina polyantek se dá úspěšně řízkovat z letních řízků. Stručně lze postup popsat takto. V červnu nastříhat z mladé polotvrdé větvičky (pokud má poupata řízkujeme až pod nimi v části s normálně vyvinutými listy) řízky přibližně 5 až 7 cm dlouhé s jedním či dvěma listy, které zkrátíme na polovinu. Pak napíchat do většího kontejneru do rašeliny s menším přídavkem písku nebo perlitu, zapustit na zahrádce do stínu, zalit, zakrýt fólií, zastínit, udržovat vlhkost. Přes léto by se měly objevit kořínky. Na zimu chránit listím a geotextílií nebo odnést kontejner někam, kde nemrzne. Na jaře přesadit hlouběji do výživné půdy a řádně dopěstovat. Teprve pak silné sazenice vysadit do záhonu. Záhon tak starý, jak uvádíte, je docela unikátní. Asi bude třeba vyměnit a vylepšit půdu.

NAVRCHOLU.cz