Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka

Milevsko

OdrůdaMilevsko
ŠlechtitelVečeřa,Látová
StátČeská republika
Rok šlechtění1980
Skupinasadová růže?
Barvarůžová
Poznámkakvetoucí jen jednou v roce
dobře řízkovatelná
Komentář-
PůvodFlammentanz × Frühlingsduft
Výška rostliny150 cm
Průměr květu6 cm
Počet fotografii16
Milevsko

Milevsko
Průhonice, Dendrologie?
19. 9. 2003 10:2

Milevsko
Olomouc?
23. 6. 2004 13:55

Milevsko
Kunratice?
18. 8. 2008 9:4

Milevsko
Lidice, růžový sad?
6. 8. 2009 14:2

Milevsko
Sobotka?
5. 6. 2009 11:41

Milevsko
Sobotka?
5. 6. 2009 11:41

Milevsko
Průhonice, genofond?
26. 7. 2009 4:27

Milevsko
Průhonice, genofond?
25. 5. 2009 15:3

Milevsko
Průhonice, genofond?
25. 5. 2009 15:3

Milevsko
Průhonice, genofond?
25. 5. 2009 15:3

Milevsko
Olomouc?
25. 9. 2010 13:47

Zobrazeno: 1358
Celkové hodnoceni: 1,85
Hodnoceno: 13x
Hlasujte jako ve škole:

Ptejte se na růži Milevsko

Autor:
E-mail*:
Zobrazit e-mail v diskuzi:
V arabskou číslicí**:
Předmět:
Text příspěvku:

* Nepovinné, při vyplnění bude na tento mail zaslána odpověď.
** Anti-spamový filtr. Římské číslice na Wikipedii.

Zoja JavĹŻrkovĂĄ 5.6.2017 17:10

Jakého věku se růže asi dožívají?

To by mě velmi zajímalo. Pokud jsem je loni a letos nově vysadila na vhodná místa a budu se o ně dobře starat, počítám, že mohou žít i desítky let. Asi také záleží na odrůdě, že? Prosím o váš názor, pane doktore. Díky, ZJ

Jiří Žlebčík 23.6.2017 08:53

Re: Jakého věku se růže asi dožívají?

U některých keřů se růží se popisuje neobyčejné stáří. Tisíciletá růže v německém Hildesheimu (růže šípková). Musíme si tu uvědomit, že původní jedinec byl pravděpodobně již několikrát nahrazen svým semenáčkem. Růže vytvářející výmladky jsou také na místě pozorovány velmi dlouho, ale jednotlivé rostliny nelze odlišit (růže galská na Růžovém paloučku u Litomyšle). Růže bílá roste pravděpodobně na vlastních kořenech u základů některých roubenek také desetiletí. Růže stolisté přetrvávají dlouho na opuštěných zahradách a u zdí hřbitovů. Naproti tomu norma pro záhonové růže (zejména floribundy) počítala s každoroční ztrátou 10 % rostlin. Někdy se uvádí kratší věk u růží řízkovaných. Pěstuju však bez problémů na vlastních kořenech již 24 let:Märchenland, Milevsko, Lichtkönigin Lucia, Dortmund, The Fairy. Počítejme tedy, že řádně ošetřované a zmlazované růže vydrží na místě desítky let. Nejkratší budou mít miniaturní růže a růže všech skupin pěstované jako stromky. Katastrofa ovšem nikdy není vyloučena. Po zimě 2012 odešlo ve středních Čechách na některých místech 70 % keřů záhonových růží.

HendrychovĂĄ 1.4.2011 10:44

výběr sadové růže

Poraďte prosím, s výběrem sadové růže do 500 m n.m.. Představuji si ji jako velký kompaktní samonosný keř, cca 150 cm, pokud možno remontující, plný nebo poloplný květ (ne bílý a žlutý) nemusí vonět.
Mám Rosarium Uetersen, ale každoročně letorosty zmrznou, čímž se mi nedaří vypěstovat keř. Předem děkuji za odpověď. Hendrychová

Jiří Žlebčík 4.4.2011 19:19

Re: výběr sadové růže

V této nadmořské výšce hodně záleží na výběru místa, které by nemělo být vystaveno větrům. Vlastně všechny uvedené podmínky splňuje česká, velmi otužilá, růžově kvetoucí sadová růže Milevsko; má vzrůst spíše bochníkovitý, pevně rostoucí výhony, občas i opakuje květ.

Milková Jiřina 5.12.2010 15:17

pravokořenné řůže

Vážený pane doktore, občas se v odpovědích zmíníte o pravokořených růžích, resp. odběru řízků apod. Vím, že jste se řadu let zabýval široce a z mnoha úhlů výzkumem. Opravdu jsou pravokořené růže hodné opovržení, jak tak sleduji názory. Zdá se, že v některých zemích světa je produkce pravokořenných možná 50 % ze všech vyprodukovaných růží. Můžete se k tomuto tématu vyjádřit na úrovni drobného růžaře, který se množením nehodlá život, t.j. opravdu kvalita takového keře, vymrzání (kterým se obvykle vyhrožuje :-)). Pokud se týká všech \"vyráběný ch\" rostlin, není očkování na podnož jen obchodní tah? Jsou na netu přístupné některé Vaše práce? Děkuji a přeji pěkné Vánoce.

Jiří Žlebčík 10.12.2010 03:30

Re: pravokořenné řůže

Očkování v 19. století vlastně umožnilo pěstování ušlechtilých (tehdy málo mrazuvzdorných) růží ve střední Evropě. V posledních desetiletích však vznikly odrůdy otužilejší. Dosti podrobně jsem se zabýval řízkováním a následným pěstováním u více než sta odrůd a druhů. Bez problémů a bez stimulátorů lze řízkovat růže půdopokryvné, miniaturní (skleníkové později nevydrží), polyantky, pnoucí růže s tenkými výhony, většinu botanických druhů. U floribund, růží sadových a hlavně u čajohybridů velice záleží na odrůdě. Většímu rozšíření řízkování mezi školkami brání, podle mého mínění, právě nemožnost tak dělat celý sortiment. Dále nutnost udržovat matečnici, nejlépe chráněnou přes vegetaci fóliovým krytem proti napadení černou skvrnitostí; nutnost zařídit skleníkovou množárnu. Pro domácí množení doporučuju hlavně brát řízky už v červnu (aby byly zdravé), zamezit kolísání teplot při zakořeňování (stínění), vysazovat o 5 cm hlouběji (jako očkované). Trvanlivost po výsadbě mám po 17 letech ověřenu v průměrných klimatických a půdních podmínkách např. u odrůd: Dortmund, Koré, Märchenland, Milevsko, Romance (Urban), The Fairy. Možnost řízkování naleznete v poznámce (zkratka Z). Na internetu nemám k problematice příspěvky.

NAVRCHOLU.cz