Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka


Vysvětlivky

Výběr růží

Jména růží

Šlechtitelé

Charakteristika skupin

Fotografování

Popis růží

Místa focení

Pěstování

Způsoby hodnocení

Komentář

Charakteristika jednotlivých skupin, třídění růží

Zařazení růží do jednotlivých skupin není samoúčelné, ale má velký význam pro správnou výsadbu a ošetřování. Více se o tom dozvíte na Pěstování rostlin. Snažili jsme se, aby bylo možno podle skupiny růže co nejpřesněji charakterizovat. Z tohoto důvodu je velká skupina růží velkokvětých (VK) v přehledu rozdělena na čajohybridy (ČH) a velkokvěté floribundy (FG). Růže mnohokvěté (MK) jsou pak rozděleny na floribundy (FL), polyantahybridy (PH) a polyantky (PL). Skupiny růží velkokvětých (VK) mnohokvětých (MK) jako takové tedy v přehledu nenaleznete.

Botanické (B)
Původní druhy a typy jim blízké, většinou robustní keře s jednoduchým květem, který má 5 plátků.
Čajohybridy (ČH, TH)
Výška rostlin je 50 až 120 cm (ojediněle i 150 cm), několik pevných vzpřímených výhonů. Květy na lodyhách po 1 až 6, poupě pevné, květ o průměru 9 až 15 cm, plný.
Floribundy (FL)
Nižší růže vysoké 50 až 120 cm, obvykle s 4 až 9 květy v květenstvích. Průměr květu je 6 až 9 cm.
Floribundy grandiflory (FG) neboli velkokvěté floribundy
Malá skupinka růží podobných čajohybridům, ale s více květy v květenstvích. Pro vekokvěté floribundy se uvádí rok vzniku 1954, ale protože již dříve nalezneme růže uvedených vlastností, zařadili jsme je také do této skupiny.
Historické růže (HI)
Sem jsou zařazeny odrůdy, které vznikly před vyšlechtěním současných moderních skupin růží. Většinou jde o 19. století a skupiny jako noisettky, borbonky, růže čajové, remontantky, pernetky, hybridy růže galské a růže bílé.
Miniaturní růže (MI)
Růže vysoké obvykle jen 30 až 40 cm, zřídka pouze 20 cm nebo až 70 cm. Průměr květu jen 2 (zřídka 1) až 5 cm. Někdy jsou označovány také jako skalkové, trpasličí nebo i pokojové.
Polyantahybridy (PH)
Růže vysoké 50 až 100 cm, květy menší než u floribund a častěji s volným středem. Průměr otevřeného květu jen 4 až 7 cm.
Polyantky (PL)
Růže vysoké 50 až 120 cm, v květenstvích desítky často prázdných květů o velikosti jen 2 až 5 (zřídka 6) cm.
Pnoucí růže (PN) neboli popínavé
Růže s výhony dlouhými nejméně 150 cm, obvykle ovšem 3 i více metrů, které se samy nedokáží udržet ve vzpřímené poloze a musí se vyvazovat ke konstrukcím. Květy různé velikosti (3 až 11 cm) i tvaru. Růže vhodné pro pěstování u opory se někdy (zejména v cizině) ještě dále dělí na ramblery (popínavé) se zvláště dlouhými, tenkými a ohebnými výhony, které kvetou jen jednou počátkem léta menšími květy, a na climbery (pnoucí), jenž mají výhony kratší a pevnější. Tyto růže opakují kvetení během roku a jejich květy jsou velké. Růže označované jako climbing představují mutace, jenž se odlišují od výchozí odrůdy (obvykle ČH) jen delšími výhony. Často u nás namrzají.
Půdopokryvné (PK) neboli pokryvné růže
Plazivé výhony zcela pokrývají půdu, výška by neměla přesahovat 80 cm (ojediněle metr). Květy malé (2 až 8 cm), často prázdné a v bohatých květenstvích. Tyto růže by neměly růst vzpřímeně, ale víceméně plazivě. Tím se liší od polyantek (PL) a polyantahybridů (PH).
Sadové růže (S) neboli parkové
Vzpřímené keře o výšce 1,2 až 4 m (zřídka pouze 80 cm). Květy mohou být malé i prázdné, ale také podobného typu jako u čajohybridů. Sadové růže mohou kvést jen počátkem léta nebo i stále remontovat až do podzimu.
Rugosa hybridy (Sr)
Hybridy vzniklé od růže svraskalé – rugosa hybridy, které se poznají podle typicky utvářeného lesklého listu. Můžeme je považovat za zvláštní podskupinu sadových růží. Rugosa hybridy opakují během léta a počátku podzimu kvetení, voní, mají dužnaté šípky. Rostliny jsou silně ostnité, vysoce mrazuvzdorné, rozrůstají se do okolí podzemními výběžky.
Růže stolisté(Ss) neboli stolístky
Staré, ale stále známé a občas pěstované růže stolisté neboli stolístky, můžeme je považovat za zvláštní podskupinu sadových růží. Rostliny rostou vzpřímeně, květy jsou nahlučené s velkým počtem plátků, silně voní. Až na vzácné výjimky kvetou jen na počátku léta.

Mimo základního rozdělení do skupin je někdy důležité si povšimnout i dalších znaků. Zvláštním hvězdicovitým utvářením květu se vyznačují nyní módní růže anglické (a). Z hlediska růstu však u nás mohou patřit jak mezi růže sadové (S), tak i mezi čajohybridy (ČH), floribundy (FL) nebo růže pnoucí (PN). Také růže s prázdným květem (p) nalezneme ve všech skupinách s výjimkou čajohybridů (ČH) a velkokvětých floribund (FG).

Nalezneme i označení růže záhonové, což nám říká ovšem pouze to, že se dají pěstovat na záhonech. Jsou to tedy dohromady všechny čajohybridy, , velkokvěté floribundy, floribundy, polyantahybridy i polyantky. Hlavně v katalozích se setkáváme i s dalšími názvy skupin růží, které mají přilákat zákazníky. Nelze je však považovat za přesně definované, ani šířeji užívané - např.: růže francouzského venkova, keřovité, křovité, nostalgické, patiové, renesanční, romantické, starých malířů, terasové, trsnaté.

NAVRCHOLU.cz