Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka


Vysvětlivky

Výběr růží

Jména růží

Šlechtitelé

Charakteristika skupin

Fotografování

Popis růží

Místa focení

Pěstování

Způsoby hodnocení

Komentář

Pěstování

Rodokmen použitý při šlechtění je někdy velmi složitý, za posledních 200 let třeba i deset křížení. Růže se proto značně liší i v přízpůsobení našemu klimatu. Mnohé, hlavně z těch, které vznikly v teplejších oblastech, u nás spolehlivě nepřezimují. Někdy úplně neuhynou, ale větve jim silně namrzají. Růžím, které označujeme R věnujte zvláštní pozornost, vysazujte je jen v nížinách na teplá chráněná místa. Opakem jsou růže velmi odolné, snášející často i horské podmínky (T).

Většina růží se rozmnožuje očkováním. Výsledná rostlina se pak skládá ze dvou odlišných jedinců. Nadzemní část tvoří ušlechtilá růže, podzemní odnožová, z níž často vyrůstají plané výhony, které je třeba odstraňovat. Podnožové růže (D) by měly být všestranně odolné a přitom splňovat požadavky školkařů - třeba rovný, málo ostnitý kořenový krček. Některé růže se do okolí šíří (často až příliš) kořenovými výmladky (K), ty snadno namnožíme jejích oddělením. Výhodné je řízkování růží (Z). V úspěšnosti zakořenění a intenzitě dalšího růstu jsou však mezi odrůdami i druhy velké rozdíly. Konečně zejména botanické růže můžeme rozmnožovat výsevem, protože nedochází k štěpení potomstva (S).

Ve světě jsou desítky soutěžních rozárií, kde komise anonymně určují růže nejkrásnější, nejzdravější, nejmrazuvzdornější, nejvoňavější. Také u nás máme v Hradci Králové už přes třicet let mezinárodní soutěžní rozárium. Do našeho přehledu jsme ovšem zařadily jen pocty (C), jenž byly odrůdám růží uděleny ve střední Evropě, tedy v klimatických podmínkám v podstatě odpovídajícím našim.

Růže provázejí dvě hlavní choroby (obě houbové), které je dovedou velmi poškodit, i když je přímo nezahubí. V červnu bývají všechny růže zdravé, výskyt chorob stoupá v průběhu léta. Nejsou žádné naprosto rezistentní odrůdy a druhy, ale rozdíly ve stupni napadení bývají veliké. Na růže, u nichž máme zkušenost, že u nás často trpí černou skvrnitostí (N) nebo padlím (P), upozorňujeme rovněž v poznámce. O příznacích chorob a možnostech ochrany proti nim se více dočtete v článku Houbové choroby na listech růží.

NAVRCHOLU.cz