Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
DiskuzeZákladní přehled Tabulka


Vysvětlivky

Výběr růží

Jména růží

Šlechtitelé

Charakteristika skupin

Fotografování

Popis růží

Místa focení

Pěstování

Způsoby hodnocení

Komentář

Popis růží

Všechny růže mají ostny (trny jsou morfologicky nasprávně), které se ovšem podle druhu i odrůdy (kultivaru) velmi liší. V sloupci určeném pro poznámku upozorňujeme jen na opravdu zvláštně nebo krutě ostnité růže (O) a na druhé straně na ty, které mají tenké větve skoro bez ostnů (B).

Takřka všechny botanické druhy růží kvetou na počátku léta a již do podzimu nikoliv. Šlechtitelé věnovali mimo barvy květu největší pozornost prodloužení nakvétání až do zámrazu. Dnes většina růží květ opakuje neboli remontuje. Jen jednou kvetoucí jsou mimo botanických některé růže sadové, pnoucí, půdopokryvné a staré historické. Na jednou kvetoucí růže upozorňujeme (J), aby pěstitel nebyl zklamán. Jistě oceníte časně kvetoucí růže, které nás potěší jako první již v měsíci květnu (A).

Výška rostliny je hodnota průměrná na konci vegetace. Jednotlivé větve někdy vyrůstají více do prostoru (vystřelují). Růže stromkové a smuteční (převislé) jsou pouze zvláštním způsobem pěstování, kdy se neočkuje u země, ale na kmínek. Nejde tedy o jiné odrůdy. Průměr květu jsme měřili při plném rozevření, údaj se netýká šířky ani výšky poupěte.

Vůně je záležitost velmi subjektivní. Závisí na stupni nakvetení, teplotě, vlhkosti, proudění vzduchu i na schopnostech hodnotícího. O některých růžích se uvádí, že nevoní vůbec. V našem přehledu však naleznete označeny naopak ty nejvoňavější (V), i když prý někdy jsou až nepříjemně.

Růže se liší také šípky, které mohou být různě velké, kulaté i lahvovité. Mimo obvyklé červené barvy nalezneme i oranžovou a černou. Šípky můžeme aranžovat, ale také využít v kuchyňi na čaj. Žádná růže není jedovatá. Dužnaté šípky se sušit nedají, ale někdy se z nich dělají protlaky (U). Šípky ponecháváme na keři u růží botanických a sadových, u jiných skupin je odstraňujeme, aby se rostliny nevysilovaly. Jsou i odrudy, které z genetického hlediska plody nenasazují. Pokud je na šípkách něco zvláštního, najdete ve sloupci poznámka písmeno Y.

NAVRCHOLU.cz