Růže v ČR, jejich popis a fotografie

ÚvodZkratkyVyhledáváníVysvětlivky HodnoceníNejsou růžemi Kontakt
Hledání dle zač. jména:
Diskuze Základní přehled Tabulka


Vyhledávání

Postup

Příklady

Příklady

1. Potřebujete vědět, jak vypadá nějaká odrůda, o níž jsme jen slyšeli nebo ji viděli ve firemním katalogu?
Vyplňte ve vyhledávacím okénku jméno odrůdy nebo druhu. Zkontrolujte, zda v následujícím okénku je nastavena odrůda. Stiskněte „Hledej“ nebo na klávesnici „Enter“.
2. Je třeba vysadit záhon bílých růží vysokých asi 80 cm s květy plnými o průměru kolem 10 cm.
Tomuto typu růží odpovídají čajohybridy (ČH), což zjistíte v uvedených vysvětlivkách. Označíte vyhledávání barvy a zadáte zkratku B (bílá). Pak u každé odrůdy již individuálně posoudíte, zda se blíží požadované výšce 80 cm, prohlédnete fotografie.
3. Potřebujete osadit 2,5 m vysokou konstrukci růžemi v kombinaci barev, ale tak aby stále během léta kvetly.
Nastavíte hledání růží podle skupin, napíšete PN, vyhledáte. Setřídíte sestupně sloupec označený jako výška rostlin. Vyberete ty, které mají odpovídající výšku 250 cm a více, pak ještě vyloučíte odrůdy označené v poznámce písmenem J (jen jednou kvetoucí). Prohlédnete fotografie.
4. Zajímá vás kolik růží a jaké skupiny, jenž se stále pěstují, bylo vyšlechtěno na našem území v třicátých letech minulého století.
Nastavíte hledání podle států, napíšete ČR. Setřídíte sloupec s rokem vyšlechtění.
5. Chcete pro zahradu najít intenzivně vonící růže, ale navíc mezi nimi takové, které získaly nějaká ocenění na přehlídkách.
Zadejte hledání podle poznámky a do okénka napište CV, což je zkratka pro vonné růže a současně oceněné.
6. Zajímá vás, které pnoucí růže můžete vidět při návštěvě Růžového sadu v Lidicích.
Zadejte prohlížení miniatur (tedy fotografií), pak hledání podle místa a do okénka napište zkratku LD. Stiskněte „Hledej“. Dále si seřaďte růže ve sloupci sk. (skupina) a zaměřte se na odrůdy označené zkratkou PN (pnoucí).

Pokud nemáte úspěch při vyhledávání růže podle jména odrůdy (či druhu) nejprve název zezadu zkracujte a opětovně zadávejte. Zkontrolujte a případně změňte čárky a háčky. Někdy pomůže záměna K za C, I za IE, E za AE a podobně. Pozor na zdvojená písmena. Také mezera musí být správně umístěná (a to jediná). Zkontrolujte, zda není mezera nebo třeba tečka před prvním písmenem. Není zatím v abecedním seznamu vyřešeno správné umístění Č (není za C), Ž, Ú, Ö. To platí i u zkratek barev květů (červený – Č, žlutý – Ž).

NAVRCHOLU.cz