Příklady
- 1.
Potřebujete vědět, jak vypadá nějaká odrůda, o níž jsme jen slyšeli nebo ji viděli ve firemním katalogu?
-
Vyplňte ve vyhledávacím okénku jméno odrůdy nebo druhu. Zkontrolujte, zda v následujícím okénku je nastavena odrůda. Stiskněte „Hledej“ nebo na klávesnici „Enter“.
- 2.
Je třeba vysadit záhon bílých růží vysokých asi 80 cm s květy plnými o průměru kolem 10 cm.
- Tomuto typu růží odpovídají čajohybridy (ČH), což zjistíte v uvedených vysvětlivkách. Označíte vyhledávání barvy a zadáte zkratku B (bílá). Pak u každé odrůdy již individuálně posoudíte, zda se blíží požadované výšce 80 cm, prohlédnete fotografie.
- 3.
Potřebujete osadit 2,5 m vysokou konstrukci růžemi v kombinaci barev, ale tak aby stále během léta kvetly.
- Nastavíte hledání růží podle skupin, napíšete PN, vyhledáte. Setřídíte sestupně sloupec označený jako výška rostlin. Vyberete ty, které mají odpovídající výšku 250 cm a více, pak ještě vyloučíte odrůdy označené v poznámce písmenem J (jen jednou kvetoucí). Prohlédnete fotografie.
- 4.
Zajímá vás kolik růží a jaké skupiny, jenž se stále pěstují, bylo vyšlechtěno na našem území v třicátých letech minulého století.
- Nastavíte hledání podle států, napíšete ČR. Setřídíte sloupec s rokem vyšlechtění.
- 5.
Chcete pro zahradu najít intenzivně vonící růže, ale navíc mezi nimi takové, které získaly nějaká ocenění na přehlídkách.
- Zadejte hledání podle poznámky a do okénka napište CV, což je zkratka pro vonné růže a současně oceněné.
- 6.
Zajímá vás, které pnoucí růže můžete vidět při návštěvě Růžového sadu v Lidicích.
- Zadejte prohlížení miniatur (tedy fotografií), pak hledání podle místa a do okénka napište zkratku LD. Stiskněte „Hledej“. Dále si seřaďte růže ve sloupci sk. (skupina) a zaměřte se na odrůdy označené zkratkou PN (pnoucí).
Pokud nemáte úspěch při vyhledávání růže podle jména odrůdy (či druhu) nejprve název zezadu zkracujte a opětovně zadávejte. Zkontrolujte a případně změňte čárky a háčky. Někdy pomůže záměna K za C, I za IE, E za AE a podobně. Pozor na zdvojená písmena. Také mezera musí být správně umístěná (a to jediná). Zkontrolujte, zda není mezera nebo třeba tečka před prvním písmenem. Není zatím v abecedním seznamu vyřešeno správné umístění Č (není za C), Ž, Ú, Ö. To platí i u zkratek barev květů (červený – Č, žlutý – Ž).